Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

jocuri pentru copii...nu pe internet!


11 raspunsuri la acest subiect

#1
enika

enika
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 20:10

Sunt deja "batrana" ca sa-mi amintesc ce jocuri jucam cand eram la gradinita.Acum sunt la o scoala din Finlanda unde studiez pentru a deveni educatoare.Pentru ca sunt de alta nationalitate decat ei, trebuie sa le spun cateva jocuri si cantece pe care le-am invatat la gradinita.Dar cum eu nu prea stau bine la capitolul memorie...nu-mi vine altceva in minte decat "Podul de piatra" si "Alunelu'".N-am gasit nimic pe internet desi am deja doua ore de cand caut,iar carti in limba romana nu se gasesc aici nici macar la biblioteca. Ajutati-ma va rog daca puteti!!!!!!!!!!

#2
liv

liv
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 23:48

"Batista parfumata" (sau "Am pierdut o batistuta"), "Deschide urechea bine", "N-ati vazut un soricel?" .. cind imi mai amintesc si altele ti le spun .. si pe mine ma cam lasa memoria .. batrinetile astea! [:)] Livia

#3
EDDY

EDDY
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 07:29

[si-eu]"Tzaranul e pe cimp" ,"Ash minca o portocala" shi daca imi mai amintesc,revin.Distractzie placuta [bis] Eddy & Antonia-Naomi

#4
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 09:36

"Un-doi-trei-la-perete-STAI !" si mai era un joculetz-cantecel pe vremea mea, dar e, asa, ..mai de cartier[:)], sa nu rideti de mine: "ligheane, ligheane (aici se bate din palme), sticle si borcane (se bate din palme), pepsi, cola-cola(la fel), pupa-l tu pe ala!" Elena&Laura

#5
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 09:47

Depinde de varsta copiiilor, cred. "telefonul fara fir", "flori, fete, filme..." (pe care il poti transforma in ceea ce vrei tu - iti amintesti, sa zica toti copiii nume de flori, obiecte, samd care incep cu o anumita litera, pana la epuizarea cuvintelor cu litera respectiva), "incetul cu incetul se fabrica otetul... -ala cu :fa 3 pasi de soricel, un pas de rac, samd), "zaresc un print calare..".......nu mai stiu! Cristina&Sanziana

#6
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 21:23

Un joc pe care mi-l amintesc se numeste "Tara, Tara vrem ostasi". Un altul se numea "tarile". Se joaca cu mingea afara. Cary[hop].

#7
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 22:37

Fetelor, sinteti tari! eu atita mi-am spart capul la subiectul asta si nu-mi iesea mai nimic. Cu ajutorul vostru mi-am adus aminte de momente frumoase si indepartate... si mi-am adus aminte si eu un fel de joc. Pic-pic, cade ploaia (si copiii bat cu cite un degetel in masa). pic-pic, uda floarea (idem), pic-pic, tot asa (idem). pic-pic, streasina (idem). Ploua marunt (se bate mai des cu degetelele). se aud tunetele (se bate cu pumnii). cade grindina (se bate ca si cum ciocanesti la usa). ploaia s-a oprit, a iesit soarele si copii stau cuminti (in momentul asta copii trebuie sa duca miinile la spate). Numa bine! GabiG Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!

#8
Dana M.

Dana M.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 02:57

Hei, da' de "Frunza" si de "Elasticu'" ce ziceti? Cel putin la "Elasticu", daca nu mai stii cum se sarea peste el, poti sa inventezi, nu?[:D] Dana M. si Raluca

#9
Mama

Mama
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 03:19

Ursul doarme Din mijlocul copiilor este ales "un urs" prin numãrãtoare. El este legat la ochi si se preface cã doarme. Copiii cântã: Ursul, ursul doarme, Ce sã-i dãm de foame? Lapte dulce sau cafea, Sã prindã pe cineva. Spre finalul versurilor, "ursul" se trezeste si încearcã sã recunoascã un jucãtor prin pipãire. Dacã ghiceste, cei doi îsi inverseazã rolurile. Ghici! Deschideti urechea bine Sã vedem, ghicesti ori ba Cin'te strigã-acum pe nume? Hai ghiceste, nu mai sta ! Copiii se tin de mânã si formeazã un cerc. În centrul cercului stã un copil cu mâinile la ochi. El trebuie sã ghiceascã cine l-a strigat. Dacã ghiceste numele copilului, trece în cerc si locul lui îl ia copilul care l-a strigat. Dacã nu, jocul este reînceput cu acelasi copil în centrul cercului. SUCCES!

#10
irinuca

irinuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 13:41

Omu'Negru , Fazan, Leapsa (pe ouate,pe catarate, etc), Baba Oarba. Irinuca


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -