Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

un sfat,poate


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Iolanda28

Iolanda28
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 15:17

Buna fetelor,citeam pe aici si cred ca e locul potrivit unde sa cer un sfat.Am 21 de ani ,un bebe de 9 luni,si nu sunt casatorita.Insa tatal copilului a fost si este prezent in viata noastra.Problema este ca ne-am grabit cu un copil,nu ne mai simtim atrasi unul de altul,la fiecare cearta(din ce in ce mai dese)vorbim de separare.cat de bn ne pare ca nu ne-am casatorit ca eu sunt asa familia mea este asa tot ce ne mai tine este fata.Dupa cearta se schimba "nu, ca am spus la nervi".Dar nu este adevarat ,vine doar la 10-11 noaptea acasa,niciodata nu intreaba de fata ,dar duminica cand e acasa incepe sa se planga ca el o vede rar din cauza muncii(erau vremuri cand la 6 se termina programul si venea acasa,acum ba sta peste program ,ba iasa la o bere,eu evident stand zilnic in casa ptr ca duminica se relaxeaza si el)Dupa nastere incepuse sa dea in mine,nu tare dar si alea 2 palme ..te distanteaza enorm eu de atunci m-am schimbat.Sunt multe lucruri care nu ar trebuii sa fie acum.Eu ..da nu mai simt ce simteam si el si-a dat seama nu ma mai simt atrasa,cand imi spune "te iubesc" imi amintesc cand ma injura pe mn si familia mea ,dar ii spun si eu ca sa nu stric atmosfera.Bun,asta este povestea,acum ideea este ca eu consider ca daca se intampla lucrurile astea acum,niciodata nu va fi bn,decat pe etape pana la urmatoarea cearta.Vreau sa ma separ de el cu totul,dar eu nu lucrez stau cu bebele,deci nu am banii mei.Sunt in Paris si am doar prietenii lui care cica sunt si ai mei,evident nu e adevarat,parintii imi reproseaza ,ingluma,ca am plecat de acasa(ei nu stiu prin ce trec ei cred ca este in regula lor nu le spun nimic fiindca imi dau niste sfaturi de ma doare capul).Voi incerca la primarie aici sa fac o cerere de locuinta sociala,dar de munca ,fiind straina ,e cam greu.Singurul lucru este sa mai astept aici in casa cu el sa creasca fata pana la 3 ani sa o dau la cresa.nu stiu ce sa fac,dar o viata asa nu o poti duce doar ptr ca fata sa aiba tatal langa ea,vreau sa traim linistite ,chiar si singura toata viata,doar eu si fata.Nu stiu daca am vrut sa cer un sfat sau sa refulez cumva ,sper sa aibe cineva rabdarea sa citeasca romanul meu .Merci

#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 15:27

Si de ce nu te intorci in Romania?

In love with life.

#3
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 16:12

Citat:
citat din mesajul lui Iolanda28

Buna fetelor,citeam pe aici si cred ca e locul potrivit unde sa cer un sfat.Am 21 de ani ,un bebe de 9 luni,si nu sunt casatorita.
vine doar la 10-11 noaptea acasa,niciodata nu intreaba de fata ,dar duminica cand e acasa incepe sa se planga ca el o vede rar din cauza muncii(erau vremuri cand la 6 se termina programul si venea acasa,acum ba sta peste program ,ba iasa la o bere,eu evident stand zilnic in casa ptr ca duminica se relaxeaza si el)
Dupa nastere incepuse sa dea in mine,nu tare dar si alea 2 palme ..
cand imi spune "te iubesc" imi amintesc cand ma injura pe mn si familia mea ,dar ii spun si eu ca sa nu stric atmosfera.
parintii imi reproseaza ,ingluma,ca am plecat de acasa(ei nu stiu prin ce trec ei cred ca este in regula lor nu le spun nimic fiindca imi dau niste sfaturi de ma doare capul).
Singurul lucru este sa mai astept aici in casa cu el sa creasca fata pana la 3 ani sa o dau la cresa.nu stiu ce sa fac,dar o viata asa nu o poti duce


buna....
as vrea sa incep prin a iti spune ca nu exista a dat in mine tare sau slab, exista doar a dat in mine punct!
faptul ca inainte venea acasa mai devreme iar acum o lalaie pana noaptea tarziu, pt mine e un semn evident ca ceva scartaie, de fapt recunosti si tu ca nu va intelegeti. drept urmare "plangerea" lui ca nu isi vede fata din cauza serviciului devine nul. s-ar putea sa ma insel, sa lucreze intr-adevar peste program ca sa acopere cheltuielile, care s-au marit deodata cu copilul, insa din cum il descrii ma cam indoiesc.
bun, deci te injura, te bate, nu il iubesti, nu te iubeste...toate clare pana aici...insa spui ca parintii tai iti reproseaza "in gluma" ca ai plecat...din asta sa intelegem ca nu sunt suparati pe tine doar te tachineaza? in orice caz, sfatul meu este sa vorbesti cu parintii tai, sa le spui ce se intampla...si sa faci tot posibilul sa te intorci in tara; ce crezi ca rezolvi daca mai stai pana implineste copilul 3 ani? adica sa mai stai vreo 2 ani in aceasta situatie? exclus! intereseaza-te ce poti face, poate fetele din franta te sfatuiesc incotro trebuie sa te indrepti ca sa poti parasi legal tara cu copilul.



Caught between the devil and the deep blue sea...

#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 17:12

partenerul tau este tot roman ? parintii lui mai traiesc, sunt la curent cu situatia prin care treceti ?
din punct de vedere legal, tu locuiesti/ai emigrat in Franta cu acte in regula sau ai venit cu viza de turist si nu te-ai mai intors acasa ? unde a fost inregistrata nasterea copilului ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#5
Iolanda28

Iolanda28
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 mai 2012 - 11:56

CorinaDani,da el este roman ai lui nu stiu ce se intampla,dar si daca ar stii nu ar face nimic decat doua vorbe false aruncate in vant,pt ca nu au acceptat sa fie cu mn(inainte sa ne mutam impreuna el trimitea multi bani parintilor lui,apoi cum nu s-a mai putut a fost vina mea fiindcaq nu isi primesc ei bani sa arunce inutil).Copilul are certificat frantuzesc dar pot sa il schimb.De venit am venit ca turist nu am acte in regula,evident,trebuie sa fiu angajata cu carte de munca ca sa fiu in regula,pe cand eu nu muncesc.
Giulia 81,imi trebuie semnatura lui ca sa ajung in Romania,nu la iesire din Fr imi trebuie ci la intrare in Ro.
Aseara a inteles ca s-a terminat,nu i-a fost greu.A insistat de cateva ori, apoi a spus"aa,deci gata,fiecare cu viata lui?"si a plecat cu prietenii lui evident.Nu e bn nc cu parintii sa stau ,dar poate asa o voi lua de la inceput.Ma voi gandii bine si apoi voi discuta cu ei,mai am o sora de 18 ani si un frate de 11,le este greu si asa dar daca mai vin si eu cu fata fara un sfant in buzunar,doar cu gandul ca va acoperi el o parte din cheltuielile fetei. merci de sfaturi,inca sunt derutata si nu imi vine sa cred ca s-a spulberat o viata linistita ptr fata asta ,nevinovata.

#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 mai 2012 - 19:20

"Giulia 81,imi trebuie semnatura lui ca sa ajung in Romania,nu la iesire din Fr imi trebuie ci la intrare in Ro."



Gresit. Daca are acte(copilul) valabile poti sa intri oricand doresti. Nu iti trebuie nici un acord ca sa reintri in Romania. Insa am asa o senzatie ca nu prea vrei tu asta.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#7
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 12 mai 2012 - 19:24

du te la medicine du monde si ia un rdv cu o asistenta sociala te indruma ce ai de facut tot ele si pt locuinta sociala
copilul la cresa poti sa l dai doar daca dovedesti ca ti cauti de lucru
de la 3 ani e maternelle aia e cam obligatorie si e gratis la stat
trebuia sa fi sincera si sa le zici exact situatia ta ele au conexiuni te trimit unde trebuie
succes[flo]




#8
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 12 mai 2012 - 19:25

Nu-ti trebe nici o semnatura la intrare in Romania. Fa acte copilului la ambasada, respectiv certificat de nastere, fa-i si pasaport si poti intra in tara fara probleme, copilul fiind cetatean roman si cu acte. Pasaportul stiu ca dureaza vreo 4 luni daca il faci prin ambasada, mai e varianta sa faci, dupa obtinerea cert de nastere, un titlu de calatorie cu care poti pleca cu fata. Dupa, daca ai sa vrei sa mai iesi din tara, iti trebuie aprobarea tatalui dar asta o poti rezolva in instanta, daca el nu coopereaza.
Nu pare nici el foarte dornic sa mai fie cu tine, nu ma pronunt asupra copilului ca nu stiu....dar fata de tine, se vede clar din atitudine....banuiesc ca nici nu e ft copt la minte (dar nu-i bai, sunt si altii care cica-s copti si dau cu bata-n oale) astfel incat sa separe rolul de tata de cel de concubin si sa isi manifeste afectiunea fata de fiica lui...nici tu nu prea stii ce vrei....de ce nu luati o pauza, tu sa vii in Rom la parintii tai, sa mai fii si ajutata nitel pt ca e grelut si ai nevoie si tu de nitel timp pt tine...si treburile se mai limpezesc intre timp, te mai clarifici si tu si poate vezi gravitatea situatiei.
Faptul ca te injura, jigneste, loveste...e clar semn de abuz, unul de care ar trebui sa fugi pt binele tau si al copilului
Parintii tai te tachineaza si te vor ajuta, pt ca esti copilul lor....depinde de tine ce vrei sa fac.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 mai 2012 - 19:29

Este suficienta cartea de identitate/buletin pentru mama nu trebuie pasaport.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#10
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 12 mai 2012 - 19:32

Citat:
citat din mesajul lui marius
Este suficienta cartea de identitate/buletin pentru mama nu trebuie pasaport.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
eu ma refer la pasaport pt copilPrea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -