Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

concediu 2010 Grecia


39 raspunsuri la acest subiect

#1
cilli

cilli
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 12:21

Fetelor dati-mi un sfat unde merita cu adevarat sa merg in Grecia, e prima oara cand merg, imi doresc de ani de zile dar nu am ajuns. Va multumesc.
PS:daca puteti spuneti cateva cuvinte motivand ce anume va determina sa recomandati locul respectiv.

#2
lidiadanaila

lidiadanaila

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 14:05

Acum depinde ce vrei !Vrei pe insule , all inclusive , lux , vrei cu avionul , vrei sa vizitezi cite ceva , vrei mai ieftin etc. Noi am facut grecia anu' trecut , am dorit un hotel de 5 stele , am dorit si mare si plaja , am dorit sa vedem si atena , salonicul , meteora , am dorit si niste hainute de blana , si ne-am indeplinit toate dorintele.Asadar , am avut bilet in statiunea Kamena Vourla , intre salonic si atena 5 stele 10 nopti , demipensiune. Am plecat cu masina , am vizitat salonicul , din Kamena mergeam si vizitam si restu'.La intoarcere am dormit 2 nopti in paralia .Eu personal nu mi-as face vacanta in paralia ca sunt mai pretentioasa; acolo este o plja ingusta , nu privata , sejlong linga prosop si invers , unde trec ambulanti cu de toate din minut in minut. Este un pic mai civilizat ca la noi [parerea mea ].Hotelul unde am stat in Kamena ,Galini resort&spa , a fost fain , camera de 5 stele , insa serviciile , nu;spaul de 5 stele dar foarte scump....singurul de 5 stele din statiune , cu apa termala la robinetul de la cada , deoarece aceasta statiune este singura din grecia cu izvoare termale , si singurul hotel si cu piscina cu apa termala....din acest motiv au fost si unele avantaje si dezavantaje....fiind aceste izvoare sunt multi batrini da' batrini...si ca avantaj , eram putini tineri cu copii , erau locuri la piscina cind vroiai , era liniste sa-ti odihnesti creierii.....dupa mine , nu-i de stat acolo !!!....decit daca vrei liniste , esti cu masina si pleci la plmbari...plaja nu privata , cu pietricele....dar din nou eram cam singuri pe plaja cu un coktail si niste babe.Probabil o sa mai mergem in grecia dar pe o insula , o plaja privata , un all inclusive. Super insa ce am vizitat !!!....in rest , nu prea m-au convins.

lidia

#3
cilli

cilli
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 14:28

Multumesc Lidia! Vrem sa vizitam si Atena ( sotul a fost, eu nu) dar si sa avem parte de imaginile de vis ale insulelor. Sotul meu zice ca insulele din sud ar merita mai mult ca sunt deosebite.Deocamdata cautam cat mai multe informatii. Mi-ar fi placut cu masina, pentru ca am avea timpul necesar si mie imi place sa calatoresc cu masina, insa el nu stie daca merita.Eu vreau undeva sa fie o plaja frumoasa, sa pot si vizita (plecari cu masina ne gandeam) si seara iesiri la terase. Oricum unde ati fost voi cred ca a fost frumos, iar partea cu prea multa liniste...eu am probleme cu somnul, asa incat prefer linistea noaptea.
Multumesc.[flo]

#4
lidiadanaila

lidiadanaila

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 17:08

Inrt-adevar de unde am fost noi , am putut vizita si atena si delphi , meteora , salonic , termopilles....a fost si relaxare....dar nu prea poti sa acoperi si insule.Atena mi-a ramas la suflet ! Daca mergi in sud , in creta , poti vedea si atena si portul pireu , dar cam atit.Apropo de linistea de la hotel , in prima zi , m-am trezit la 8.30 , mi-am insfacat geanta de plaja sa prind loc pe sejlonguri sau la piscina !!!.....nici la ora 9 nu era nimeni....toti babetii stau la cafele , citesc presa , se duc la termale , iar noi tinerii bintuiam in liniste....era si un tip care asigura animatia [ culmea roman ] si se plictisea de moarte saracu ,cu citiva tineri la tir , la gimnastica sau la disco. El a fost si pe corfu , ca animator si sunt hoteluri bune , plaja faina , animatie.....nu ca in turcia dar pe aproape...Probabil voi mai merge si eu cum ti-am mai spus , dar pe o insula.

lidia

#5
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 17:53

Intr-adevar,depinde ce-ti doresti sa faci in Grecia:cauti o statiune pt. plaja si relaxare sau una cat mai aproape de obiective turistice importante...Meteore,muntele Olimp...excursii pe insule...!
Noi am fost anul trecut cu masina proprie,am ales Platamonas-Nei Pori,am preferat cazare la vila pt. ca nu doream sa depindem de programul lor de masa,f. curat si plin de flori,de fapt am observat aici ca toate vilutele se intreceau in ornamente florale cat mai atragatoare si cu bun gust.Plaja din Nei Pori mi-a ramas la suflet, lata si curata,intrarea in apa destul de lina,nisipul f. fin...iar terase si taverne la tot pasul,amabilitatea gazdelor a fost de nota 10.Am vizitat Meteorele (chiar nu trebuie ratate - sunt unice),castelul Platamonas,muntele Olimp e f. aproape...e fain sa stai pe nisip la plaja iar in zare sa vezi muntele cu varful acoperit de zapada...[olala]!Proprietarul vilei se ocupa cu excursiile pe cateva insule,noi nu am mai avut timp pt. acestea dar vom reveni cu siguranta.In fiecare zi mergem in cate o statiune,Olympic Beach are plaja lata dar fiind langa Paralia Katerini e si acesta plin de romani dar avantajul era ca preturile sunt mai mici decat in alte zone.
Grecia e frumoasa toata iar parerea mea este ca esti in avantaj cu masina proprie,ai mai multa libertate de miscare.

Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)




#6
Carmena

Carmena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 437 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 18:13

Super subiectul, chiar ma gandeam, nu se gandeste nimeni la vara, in Grecia?

Noi vom merge in Kefalonia, anul acesta, impreuna cu copiii. Am inteles ca este una din cele mai frumoase insule ale Greciei. Am fost si acum doi ani in Paros, in sudul Greciei. Insulele sunt total diferite de Grecia continentala, si au un farmec aparte. In Paros cel putin, unde am fost, si nu as zice din poze, e o insula de poveste,cu case mici si albe, cu tocurile geamurilor albastre...marea exceptional de frumoasa, incredibil de limpede, plajele cu un nisip fin...

Eu m-am indragostit iremediabil de Grecia, dupa parerea mea este una din tarile cu cele mai frumoase plaje din lume. Noi si acum doi ani, si acum, am luat doar cazare, masa ne descurcam acolo, pentru ca cel putin pe insule, sunt o multime de taverne specifice pe faleza de unde poti admira apusul, de vis.. Majoritatea complexelor lor de cazare au camere cu asa zisa chicineta unde poti prepara ceva pentru copii, eventual...

Abia astept. Cand ne intoarcem, vizam si noi Paralia pentru blanuri. Te rog frumos Lidia, poti sa-mi dai mai multe detalii, cam unde sunt amplasate magazinele, ce preturi practica, au si calitate, sau numai preturi mici pentru care sunt vestite?!

Pupici.
Carmen




Carmen cu Stefan [bonjovi] si Bogdan[copil]


#7
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 18:17

Daaaaa....superb in Kefalonia. Si f bine ca ai rezolvat cazarea . Anul trecut in mai deja nu mai era nimic liber.

Pt blanuri mergeti in Kastoria (destul de aproape de Salonic). Mult mai bine decat in Paralia. Si ca modele si ca preturi.

Catalina





#8
Carmena

Carmena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 437 mesaje

Postat 26 februarie 2010 - 14:13

Catalina[flo]multumesc mult. Ai fost in Kefalonia? Eu sunt indragostita de Grecia insulara, numai si dupa ce am vazut in imagini, darmite cand voi fi acolo[olala]

Si zici ca e mai bine in Kastoria[:)] pentru placeri feminine[:I]Deci trebuie sa refac traseul, ca musai imi doresc si eu o blanita[:D].

Pupici




Carmen cu Stefan [bonjovi] si Bogdan[copil]


#9
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 26 februarie 2010 - 14:57

Carmena - da, musai daca vrei sa achizitionezi o blana trebuie mers in Kastoria (este cea mai mare producatoare de blanuri din Grecia). Mergi in centrele mari de blanuri nu in magazinasele de pe strada si nu uita sa negociezi :).
Din Salonic pe autostrada se ajunge cam intr-o ora. Daca aveti timpul necesar merita sa pierdeti o zi prin Kastoria. Este o alta fata a Greciei.

Nu ai cum sa nu fii indragostita de Grecia insulara [:)]. Iar Kefalonia este o alegere excelenta. O insula mai putin cunoscuta dar mult mai speciala decat alte locatii.(Thasos , Paralia si ce se mai poarta pe la noi).[pk]

Catalina





#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 februarie 2010 - 17:17

In Thassos am fost pt ca e aproape (cu masina) si copiii nu rezista la zile intregi de mers.
In Creta a fost frumos dar nu "deosebit".
Hidra, Poros, Eghina - vazute rapid in excursie de o zi. Frumoase dar nu pot zice prea multe.
In suflet mi-a ramas insa Santorini.

Daca vreti sa combinati vizitare Atena cu insule, puteti merge la Atena (cu masina sau avion, dupa buget si preferinte), stati cateva zile si vizitati iar apoi cu vapor sau ferry mergeti in insula aleasa.

In Grecia e preferabil sa iei doar cazare iar cu masa va descurcati la una din multele taverne.

Anya


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Morfologie trim 2

    RoxiMada
    - Ieri, 20:09

  • Gata pastele

    FloreClau
    - mai 07 2024 19:08

  • Bagaj maternitate

    Ralu31031992
    - mai 07 2024 14:40

  • Sarbatori in 3 😍

    Pau26
    - mai 07 2024 14:18

  • Primul trimestru săptămânile 1-13

    IonIza
    - mai 07 2024 10:48

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -