Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic - concediul medical, prenatal, postanatal(4)


201 raspunsuri la acest subiect

#1
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 28 noiembrie 2009 - 11:15

<<<Topic precedent




daca,prin absurd, se vor primi la nivel national banii ptr.al 13 lea salariu,eu incheind perioada de postnatal in 13 dec,mai primesc din partea unitatii banii?multumesc mult de tot

#2
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 28 noiembrie 2009 - 11:52

Citat:
citat din mesajul lui unombun

daca,prin absurd, se vor primi la nivel national banii ptr.al 13 lea salariu,eu incheind perioada de postnatal in 13 dec,mai primesc din partea unitatii banii?multumesc mult de tot


Da, proportional cu perioada lucrata (deci pana la suspendarea contractului individual de munca pentru concediul pre/postnatal).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#3
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 28 noiembrie 2009 - 12:12

multumesc frumos,mediajust,pentru rabdarea si competenta cu care ai raspuns de fiecare data mesajelor mele![flo].Iti urez sa ai parte numai de bucurii si impliniri in viata profesionala si privata.Pentru o persoana ca mine,de exemplu,foarte obosita,cu bebelus plingind ore si ore,cu lipsa de timp si de inspiratie,reprezinta FOARTE MULT[flo]

Am primit de la Primarie,alaturi de alte documente pe care o sa le depun pentru CIC, anexa 11 se numeste,pe care sa o dau angajatorului,care spune asa...Adeverinta...se adevereste prin prezenta...
Mentionam ca salariatul a realizat timp de 12 luni....

etc......

si la un moment dat apar urmatoarele cuvinte:
La data de .....se implinesc 42 cele 42 zile din concediul de lauzie.
Prin cererea inregistrata cu nr...i-a fost aprobata suspendarea activitatii incepind cu data de ...,ultima zi de plata a indemnizatiei de maternitate a fost....


Acum -eu fac 42 zile din conc.de lauzie in 17 nov-am facut.adica.Medicul de familie mi-a dat concediul si cu ce am ramas din prenatal pina la 126 zile,adica am depus conc.medical pe toata luna nov si va merge si in dec.pina pe 13.

In hirtiile care vor fi depuse,va apare data de 17 nov.la cele 42 zile din conc.de lauzie si 13 dec la ultima zi a platii ptr.conc.de maternitate?Nu ii incurca pe cei de la primarie ca eu am terminat 42 zile in 17 nov si conc.cu totul in 13 dec?

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.Multumesc mult.

#4
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 28 noiembrie 2009 - 16:54

Citat:
citat din mesajul lui unombun

multumesc frumos,mediajust,pentru rabdarea si competenta cu care ai raspuns de fiecare data mesajelor mele![flo].Iti urez sa ai parte numai de bucurii si impliniri in viata profesionala si privata.Pentru o persoana ca mine,de exemplu,foarte obosita,cu bebelus plingind ore si ore,cu lipsa de timp si de inspiratie,reprezinta FOARTE MULT[flo]

Am primit de la Primarie,alaturi de alte documente pe care o sa le depun pentru CIC, anexa 11 se numeste,pe care sa o dau angajatorului,care spune asa...Adeverinta...se adevereste prin prezenta...
Mentionam ca salariatul a realizat timp de 12 luni....

etc......

si la un moment dat apar urmatoarele cuvinte:
La data de .....se implinesc 42 cele 42 zile din concediul de lauzie.
Prin cererea inregistrata cu nr...i-a fost aprobata suspendarea activitatii incepind cu data de ...,ultima zi de plata a indemnizatiei de maternitate a fost....


Acum -eu fac 42 zile din conc.de lauzie in 17 nov-am facut.adica.Medicul de familie mi-a dat concediul si cu ce am ramas din prenatal pina la 126 zile,adica am depus conc.medical pe toata luna nov si va merge si in dec.pina pe 13.

In hirtiile care vor fi depuse,va apare data de 17 nov.la cele 42 zile din conc.de lauzie si 13 dec la ultima zi a platii ptr.conc.de maternitate?Nu ii incurca pe cei de la primarie ca eu am terminat 42 zile in 17 nov si conc.cu totul in 13 dec?

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.Multumesc mult.


Nu ii incurca deloc, concediile pre/ si post/ natal se compenseaza intre ele, iar din cererea de suspendare va fi evident ca incepand cu 14 decembrie esti in concediul de ingrijire, 13 fiind ultima zi platita cu indemnizatie de maternitate.

Multumesc pentru aprecieri si urari - numai bine si sanatate!

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#5
mami25_7

mami25_7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 01 decembrie 2009 - 10:25

Buna dimineata!La multi ani tuturor romanilor de pretutindeni!
Am si eu o intrebare:as vrea sa intru in prenatal pe 21.12.09,dar as vi vrut sa stiu daca am dreptul la acea compensare de pana la 100% din salariu de incadrare pe o perioada de 6saptamani,avand in vedere ca pana la data de 02.10.09 am fost in indemnizatie de crestere copil???adica am dreptul la un salariu intreg pe aceasta perioada???
Multumesc si o zi buna va doresc!

mami de David Andrei 02.10.07 si [gravi] 25 sapt

#6
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 01 decembrie 2009 - 12:51

Citat:
citat din mesajul lui mami25_7

Buna dimineata!La multi ani tuturor romanilor de pretutindeni!
Am si eu o intrebare:as vrea sa intru in prenatal pe 21.12.09,dar as vi vrut sa stiu daca am dreptul la acea compensare de pana la 100% din salariu de incadrare pe o perioada de 6saptamani,avand in vedere ca pana la data de 02.10.09 am fost in indemnizatie de crestere copil???adica am dreptul la un salariu intreg pe aceasta perioada???
Multumesc si o zi buna va doresc!

mami de David Andrei 02.10.07 si [gravi] 25 sapt


Da, CCMN nu prevede conditii (daca iti este aplicabil).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#7
ANDREEA84

ANDREEA84

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 01 decembrie 2009 - 19:59

buna seara si la multi ani tuturor romanilor!
am o nelamurire,calcularea cum se face cu85%?cu salariul net sau brut?exemplu;daca am salariu incadrat la720lei brut,cat ar trebui sa iau?asa am salarizarea mare dar este dupa comisionul de vanzari care este neimpozabil!va rog sa ma lamuriti ca tare rau sunt in ceata![bang]

mami [gravi]+4 de Alexandra [zana]01-02-2007
*FIECARE ZII E O MINUNE!*
http://community.web...vhost=community

#8
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 01 decembrie 2009 - 21:12

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA84

buna seara si la multi ani tuturor romanilor!
am o nelamurire,calcularea cum se face cu85%?cu salariul net sau brut?exemplu;daca am salariu incadrat la720lei brut,cat ar trebui sa iau?asa am salarizarea mare dar este dupa comisionul de vanzari care este neimpozabil!va rog sa ma lamuriti ca tare rau sunt in ceata![bang]

mami [gravi]+4 de Alexandra [zana]01-02-2007
*FIECARE ZII E O MINUNE!*
http://community.web...vhost=community


Nu exista venit legal neimpozabil (cu cateva exceptii, care nu se aplica in cazul de fata). Deci acel "comision din vanzari" ori sunt bani negri (deci ilegali), ori este un venit impozitat.
La intrebare - est vorba despre venitul net (ce iei efectiv, dupa aplicarea inpozitului si contributiilor obligatorii).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#9
ANDREEA84

ANDREEA84

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 02 decembrie 2009 - 11:28

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA84

buna seara si la multi ani tuturor romanilor!
am o nelamurire,calcularea cum se face cu85%?cu salariul net sau brut?exemplu;daca am salariu incadrat la720lei brut,cat ar trebui sa iau?asa am salarizarea mare dar este dupa comisionul de vanzari care este neimpozabil!va rog sa ma lamuriti ca tare rau sunt in ceata![bang]

mami [gravi]+4 de Alexandra [zana]01-02-2007
*FIECARE ZII E O MINUNE!*
http://community.web...vhost=community


Nu exista venit legal neimpozabil (cu cateva exceptii, care nu se aplica in cazul de fata). Deci acel "comision din vanzari" ori sunt bani negri (deci ilegali), ori este un venit impozitat.
La intrebare - est vorba despre venitul net (ce iei efectiv, dupa aplicarea inpozitului si contributiilor obligatorii).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
Multumesc mult pt raspuns,e bine ca existati!
dar te sacai cu inca o intrebare,care este formula de calcul?exemplul la un venit net de 700ron: [asia]

mami [gravi]+4 de Alexandra [zana]01-02-2007
*FIECARE ZII E O MINUNE!*
http://community.web...vhost=community

#10
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 02 decembrie 2009 - 11:52

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA84

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA84

buna seara si la multi ani tuturor romanilor!
am o nelamurire,calcularea cum se face cu85%?cu salariul net sau brut?exemplu;daca am salariu incadrat la720lei brut,cat ar trebui sa iau?asa am salarizarea mare dar este dupa comisionul de vanzari care este neimpozabil!va rog sa ma lamuriti ca tare rau sunt in ceata![bang]

mami [gravi]+4 de Alexandra [zana]01-02-2007
*FIECARE ZII E O MINUNE!*
http://community.web...vhost=community


Nu exista venit legal neimpozabil (cu cateva exceptii, care nu se aplica in cazul de fata). Deci acel "comision din vanzari" ori sunt bani negri (deci ilegali), ori este un venit impozitat.
La intrebare - est vorba despre venitul net (ce iei efectiv, dupa aplicarea inpozitului si contributiilor obligatorii).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
Multumesc mult pt raspuns,e bine ca existati!
dar te sacai cu inca o intrebare,care este formula de calcul?exemplul la un venit net de 700ron: [asia]

mami [gravi]+4 de Alexandra [zana]01-02-2007
*FIECARE ZII E O MINUNE!*
http://community.web...vhost=community


Daca acest venit este constant timp de 12 luni, atunci 85% din 700 de lei.
Daca suma rezultata este mai mica de 600 lei (si cred ca este), atunci poti opta pentru 600 de lei (stabilit ca un fel de minim).

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -