Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


392 raspunsuri la acest subiect

#1
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 08 septembrie 2009 - 22:37

Ajutati-ma si pe mine, va rog, sa gasesc in Biblie invataturi despre Dumnezeu atotstiutor vs destin si liber arbitru. In mintea mea, daca El e atotstiutor, inseamna ca ne stie, cumva, viitorul si ce posibile alegeri am putea face, bazat pe inima si mintea noastra; ceea ce nu intra in contradictie cu liberul arbitru. dar ar fi o contradictie sa nu stie totul despre noi, nu? dar daca stie, inseamna ca suntem destinati la anumite alegeri fundamentat pe inima si mintea noastra, plus pacatele stramosilor? ma gandesc ca existenta profetilor e un indiciu despre clarviziunea posibila, plus faptul ca este condamnata ghicirea viitorului - ceea ce implica posibilitatea aflarii viitorului. dar daca asta e posibil, pe ce se bazeaza, in conditiile in care nici noi nu stim cum vom reactiona la un moment dat, cu liber arbitru cu tot?



reclama mascata

#2
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 00:00

Daca X se hotaraste (prin liber arbitru, am spune) sa faca o fapta rea, Dumnezeu il va pedepsi in cele din urma. Dar Dumnezeu stia, inainte ca X sa hotarasca acest lucru, ca X va alege calea care duce la pedepsire. De ce il pedepseste atunci? Si daca El stie dinainte ca X va alege sa faca o fapta rea inseamna ca alegerea nu este libera, fiind predeterminata.
Pedeapsa nu-si are locul decat daca liberul arbitru ar exista cu adevarat, ca mijloc de persuasiune pentru cei din jur sau/si pentru X, in lumea asta si in lumea de dincolo. Dar daca liberul arbitru exista inseamna ca El nu stie ce decizie va lua X, ceea ce ar fi o contradictie. Sau, pedeapsa si liberul arbitru sunt ambele iluzorii, umbre pamantesti ale unui scenariu deja scris in lumea astrala. Suntem oare simpli actori fara putinta de a improviza?

#3
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 00:11

eu nu stiu asa despre pedeapsa. cand faci o alegere de capul tau, bazandu-te pe mintea ta limitata si dorintele umane, fara sa ceri sa I se faca voia, nu faci altceva decat sa-L excluzi din ecuatie. in sensul ca El nu se mai baga, e treaba ta cum te descurci. e ca si cum ai alege sa cazi in tentatia Satanei, adica alegerea deja ai facut-o si El o respecta. pedepsele sunt pentru pacatele alea 10, dar in alegerile de zi cu zi, cum iti asterni, asa dormi.



dilema mea e ce inseamna atotstiutor, adica exact cum cunoaste viitorul, daca. il cunoaste ca un infinit de posibilitati cauzate de felul in care suntem (ca ne cunoaste inima mai bine decat noi) sau cum? cu citate din Biblie, desigur.



reclama mascata

#4
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 00:41

Pai pentru Dumnezeu nu exista notiunea de timp, cel putin nu asa cum exista pentru noi. El cand se uita la noi, vede intreaga noastra viata, de la nastere pana la moarte, astfel ca El stie dinainte ce vom alege, fara sa ne influenteze in vreun fel liberul arbitru.

In acelasi timp, El poate stii foarte bine ce vom alege, pentru ca pentru El suntem destul de predictibili. De multe ori noi avem impresia ca atunci, in acel moment, am luat o hotarire spontan, insa de fapt hotarirea era de mult in noi si a venit ca o consecinta a ceea ce eram in acel moment. Adeseori pana si noi oamenii intuim despre altii ca vor reactiona intr-un fel sau vor lua o anume hotarire, dar Creatorul, cum sa nu stie El? cum sa nu stie Cel care cunoaste inima si gandul omului ce actiune/fapta va face omul, cand faptele omului sunt doar o consecinta a ceea ce exista in inima si in gandul lui?



_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#5
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 01:02

Elena, ai cumva versete din Biblie care sa sprijine punctul asta de vedere, te rog frumos? am mare nevoie. [pup]



reclama mascata

#6
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 01:03

Daca-mi permiteti o mica cotitura... [:I]

Asta cu liberul arbitru nu e o chestiune atat de complexa precum credem noi. Este o superficialitate.

Noi, inca dinainte de a ne naste, avem parte deja de lucruri bine stabilite: ceea ce mostenim de la parintii nostri. Ne nastem asadar cu un bagaj pe care vrem nu vrem il purtam toata viata, bagaj care spune deja ceva despre posibilitatile pe care le avem in viata.
Temperamenul este innascut. Doar uitandu-ne putin la tipurile de temperament, putem ´´ghici´´ in mare masura spre ce alegeri ne indreptam in viata.


Boon..acum intra in scena viata propriu zisa. Mediul in care traim ne formeaza caracterul. Experientele prin care trecem, traumele si bucuriile raman in noi. Este, nu-i asa, lesne de ´ghicit´´ cam spre ce ne indreptam in viata, spre ce GEN de alegeri(caci certitudinile nu exista) (nu poti avea asteptari de lider de la o persoana paranoica sau dependenta, de exemplu)
Mediu de care pomenesc este mai bine conturat, dupa parerea mea, decat ne putem imagina. Una e sa te nasti in Europa si sa traiesti in mediu cu cultura europena si alta e sa te nasti in...China sa spunem, unde mediul si cultura familiei sunt altele.

Asadar, liberul arbitru este extrem de superficial. Din cine ne nastem, UNDE ne nastem si cum traim ,ne stabileste in proportii uriase drumul.

Restul sunt doar cäi.



#7
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 01:33

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Daca-mi permiteti o mica cotitura... [:I]Asta cu liberul arbitru nu e o chestiune atat de complexa precum credem noi. Este o superficialitate.Noi, inca dinainte de a ne naste, avem parte deja de lucruri bine stabilite: ceea ce mostenim de la parintii nostri. Ne nastem asadar cu un bagaj pe care vrem nu vrem il purtam toata viata, bagaj care spune deja ceva despre posibilitatile pe care le avem in viata.Temperamenul este innascut. Doar uitandu-ne putin la tipurile de temperament, putem ´´ghici´´ in mare masura spre ce alegeri ne indreptam in viata.Boon..acum intra in scena viata propriu zisa. Mediul in care traim ne formeaza caracterul. Experientele prin care trecem, traumele si bucuriile raman in noi. Este, nu-i asa, lesne de ´ghicit´´ cam spre ce ne indreptam in viata, spre ce GEN de alegeri(caci certitudinile nu exista) (nu poti avea asteptari de lider de la o persoana paranoica sau dependenta, de exemplu)Mediu de care pomenesc este mai bine conturat, dupa parerea mea, decat ne putem imagina. Una e sa te nasti in Europa si sa traiesti in mediu cu cultura europena si alta e sa te nasti in...China sa spunem, unde mediul si cultura familiei sunt altele.Asadar, liberul arbitru este extrem de superficial. Din cine ne nastem, UNDE ne nastem si cum traim ,ne stabileste in proportii uriase drumul.Restul sunt doar cäi.
Si CINE stabileste, crezi tu, din cine, unde ne nastem, si cum traim (cu mai mult sau mai putin liber arbitru)? [:)]Hobby******************************************"If you wanna make the world a better place, Take a look at yourself and then make a Change" Michael Jackson

#8
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 01:44

Citat:
citat din mesajul lui danat

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Daca-mi permiteti o mica cotitura... [:I]





Si CINE stabileste, crezi tu, din cine, unde ne nastem, si cum traim (cu mai mult sau mai putin liber arbitru)? [:)]





Ah...pai asta e alta discutie si ma tem ca nu pot baga mana in foc cu un raspuns CLAR.Incercam: Dumnnezeu, Divinitatea, Natura, Universul, Haosul....alege fiecare ce-i place.

Oricum, NU NOI stabilim asta.[:)]

#9
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 01:47

Conchita, dupa cate stiu eu, aceasta 'teorie', a atemporalitatii lui Dumnezeu, este recunoscuta in mai toate bisericile, inclusiv in cea ortodoxa. Versetul pe care se bazeaza este:
"Ca o singura zi înaintea Domnului este ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi” (A doua epistola a lui Petru, cap.3, versetul 8)


_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#10
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 01:55

Elena, multumesc, dar nu la atemporalitate ma refeream, ci la atotcunoastere, specific cunoasterea viitorului. unde sa caut?[flo]



reclama mascata


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -