Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crema de tort fara lapte


15 raspunsuri la acest subiect

#1
bertha

bertha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.621 mesaje

Postat 15 octombrie 2010 - 16:57

Ma poate ajuta cineva cu o reteta pt o crema de tort fara lapte? Ar fi minunat daca as gasi o reteta gustoasa, incercata de voi si din ingrediente obisnuite, nu din plicuri cumparate. Am inteles ca gelatina e de origine animala, budincile pot contine urme de lapte si, fiind pt un copil alergic, nu pot risca. Poate contine oua, cu ouale nu avem probleme, deci am variante multe pt blat.

Mulumesc![flo]

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 octombrie 2010 - 17:50

ceva pe baza de amidon si unt (daca nu e alergic si la unt) cred ca ar merge, nu stiu sa-ti dau o reteta anume
a incercat cineva cu lapte de soia in loc de lapte de vaca ?



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#3
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 15 octombrie 2010 - 19:59

Banuiesc ca te refereai la excluderea tuturor lactatelor. Poti sa faci o crema gene mousse, dar are oua crude. De exemplu mousse de ciocolata:

Ingrediente: 6 oua, 125 g zahar, 200 g de ciocolata neagra, fara lapte, 1 lingura de margarina vegetala.

Preparare: Se topeste ciocolata si margarina pe baie de abur. Se bat bine galbenusurile cu zaharul pana formeaza o crema alba. Se adauga incet ciocolata si untul, un pic racite, ca sa nu se coaguleze albusul. In cele din urma se adauga albusurile de ou batute spuma. Se lasa sa stea la frigider cel pu#355;in trei ore înainte de servire.

In loc de ciocolata poti sa pui vanilie si sa amesteci crema cu fructe foarte bine scurse de zeama.

Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza

#4
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 15 octombrie 2010 - 20:15

Eu am o reteta de crema de tort foarte gustoasa, dar e cu unt. O scriu, caci e foarte usoara de facut, poate o incearca altcineva...



6 oua intregi se pun la fiert pe baie de abur cu 200 g zahar si 3-4 linguri cacao. Se fierbe asa amestecand continuu pana se ingroasa ca o crema. Un pachet de unt se freaca spuma si cand crema s-a racit se amesteca cu ea. Eu amestec totul la robot si iese foarte cremoasa. Am facut si fara cacao, cu vanilie praf, dupa gust. Iese foarte buna si asa.



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#5
bertha

bertha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.621 mesaje

Postat 16 octombrie 2010 - 12:15

Imi cer scuze, nu am fost suficient de explicita. Tortul este pt aniversarea de 2 ani a fetitei mele, care e alergica la proteina laptelui de vaca, deci orice produs lactat este exclus din start. Nu va manca ea prea mult tort, dar as vrea sa fie ceva din care sa poata gusta si ea, nu sa ne infruptam noi si ea sa nu aiba voie nici sa-l atinga.

Pisi-pis, cred ca e delicos mousse-ul tau de ciocolata.[pofta] Am notat reteta si o voi folosi pt noi, cei mari. Pana acum 6 luni, ea a fost alergica si la albus si ma tem sa-i dau oua nepreparate. Multumesc![flo]

Mihaela, ai incercat cumva crema cu margarina in loc de unt? As putea gasi si margariana vegetala (pt ca am vazut ca sunt si multe tipuri de maragrina care contin zer).

Cu lapte de soia n-am incercat niciodata sa fac prajituri, desi avem permanent in casa, pt ca Ioana bea zilnic. Noua insa nu ne place deloc.

Multumesc.

#6
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 16 octombrie 2010 - 13:21

Bertha, am banuit ca despre alergie la proteina laptelui de vaca este vorba, si fetita mea e banuita, doua luni n-am mancat nici eu lactate, ca sa o pot alapta. Acum am le-am reintrodus, de o saptamana, facem experiente. O margarina care nu contine zer e Alpro soya, nu stiu daca se gaseste si in Romania. Alpro soya are si niste creme la cutie, eventual le poti folosi amestecate cu fructe in loc de crema pentru tort. O alta solutie e frisca vegetala, amestecata cu fructe si pusa intre blaturi.
Are probleme si cu gelatina? Pentru ca daca ai folosi gelatina ai avea mai multe solutii.

Off topic, cum se manifesta alergia la fetitza ta, si cum ati descoperit-o?

Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza

#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 octombrie 2010 - 13:37

Bertha nu, nu am incercat cu margarina, nu imi plac cremele cu margarina si cum nu am avut motive sa incerc nu am facut-o. Dar e clar ca poti incerca. Vezi prima data cum se comporta margarina cand o freci sa devina spumoasa...nu cred sa se lichefieze si atunci nu are de ce sa nu fie OK. Si untul se inmoaie, altfel nu ai cum sa il freci dar apoi dupa ce montezi tortul, il pui cateva ore la frigider si crema se intareste.

Eu pun fructe dupa ce pun crema(zmeura, visine), iese excelent.





fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#8
bertha

bertha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.621 mesaje

Postat 16 octombrie 2010 - 14:01

Multumesc pt raspunsuri.

Pisi-pis, am citit ca gelatina contine proteina din lapte si de-aia evit. De fapt, o multime de alimente contin proteina din lapte (inclusiv mezeluri). Am descoperit alergia la inceputul diversificarii, se inrosea puternic zona din jurul guritei la contactul cu lactatele si, daca insistam sa manance, vomita. Analizele au aratat un IgE mult peste limita normala. Si eu am alaptat-o pana acum o luna, adica 1 an si 10 luni si nu am mancat deloc lactate. Acum bea lapte de soia.
Exista si aici produse Alpro, intentionez sa-i dau in viitor, dar pana acum n-am incercat. Margarina insa n-am vazut, poate n-am fost suficient de atenta.
Iti doresc din tot sufletul sa nu se confirme alergia in cazul fetitei tale si sa aveti succes deplin in reintroducerea lactatelor.

Mihaela, sigur ca si eu as prefera o crema cu unt. Am mai facut creme pt prajituri cu margarina si au fost bune. Dar n-am frecat-o niciodata, o adaugam in crema dupa ce se mai racea si amestecam pana se topea si se incorpora. Nu-mi dau seama ce cantitate de crema as obtine preparand reteta ta. E suficienta pt un tort taiat in 3 felii?

#9
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 16 octombrie 2010 - 16:42

Bertha, de ce nu incerci o crema ganache din frisca vegetala si ciocolata amaruie...eu crema ganache de cioco amaruie si alba, am folosit la Arianna la 1 an.





==========

Corina

Mamica de Arianna Maria [copil] si [gravi] 37+ [baietel]



POZE CU PRINTESA

BEBE2



#10
andiaroro

andiaroro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.741 mesaje

Postat 17 octombrie 2010 - 14:51

Poti inlocui gelatina cu agar-agar( poate gasesti la plafar?!)

Incerca o dulceata de banane cu ciocolata, pe care o folosesti pe post de crema:
750G banane
300G zahar
50ml apa
1 lingura zeama de lamaie
75g ciocolata neagra

Bananele se sfarama cu furculita si se stropesc cu zeama de lamaie. Se adauga zaharul si apa si se pun 10 minute la foc. Se adauga si ciocolata cubulete si in 5 minute e gata. Se pune in borcan si se tine la frigider.La noi inlocuieste cu succes crema de ciocolata de intins pe paine.
De obicei eu mai tai din zahar.


Uneori faceam tort in care crema din interior era din banana amestecata cu zeama de lamaie si cu nuci macinate si cacao.
Pentru imbracat tortul respectiv topeam ciocolata neagra in 2_3 linguri de lapte de soia sau de orez (e mai simpatic la gust ca cel de soia) si cu jumatate de lingurita de ulei (pentru stralucire).

La dulceata sau la cremele astea mai adaug menta, vanilie si ce-mi mai trazneste prin cap

Margarina e ok la creme...acum 20 de ani numai din marga se faceau cremele la cofetarii.Poate nu ies atat de fine ca cele cu unt, dar functioneaza.
Laptele de soia e aiurea la gust, dar in praji se pierde printre celelalte ingrediente.Aici se gaseste mereu de cumparat cu gust de vanilie sau cu cacao, dar tot mai bun e cel de orez sau de migdale (sunt si mai scumpe)


ana

alexandre (17.02.2006) si anastasia (14.03.2009)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -