Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Proteina C reactiva si sarcina


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Ashera

Ashera

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 03 iulie 2009 - 14:28

Sunt insarcinata in 9 saptamani. De cateva zile am inceput sa am temperatura, in general in jur de 38. Nu am infectie urinara, nu e vreo viroza, nu sunt dintii, nimic ceea ce ar putea explica temperatura.

In urma analizelor de sange, diagnosticul a fost leucocitoza cu neutrofilie. Speriata, am fugit la ginecolog sa vad daca bb e ok. La eco, totul pare bine, ii bate inimioara, da din manute si din picioruse. Cu toate astea, dr mi-a mai zis sa mai fac o analiza, si anume proteina c reactiva, sa fim siguri ca totul e bine.

Insa, din pacate, proteina c reactiva a iesit pozitiva. Sunt foarte foarte speriata. Nu stiu daca voi putea pastra sarcina si cu ce riscuri...

La dr voi merge abia luni, si pana atunci simt ca innebunesc. Daca ma puteti ajuta cu ceva informatii despre aceasta proteina, daca ati trecut prin ceva asemanator, va rog sa-mi spuneti si mie. Sint foarte nelinistita.





Mami de [bonjovi]

Chris (08.08.07) )



si [gravi] 9+





#2
Zadi

Zadi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 03 iulie 2009 - 14:54

Draga Ashera - in primul rand stai linistita ca boala pe care o ai tu se poate trata cu succes iar bebe este in siguranta. Foarte bine ca ai aflat acum la inceputul sarcinii! Felicitari ca te-ai dus la medic.
Eu sufar de aceeasi boala ca si tine adica TROMBOFILIE prin rezistenta la proteina C activata prin anomalie de factor V Leiden - heterozigot si deficienta de proteina S.
Am doi copilasi superbi. Sarcini normale duse pana la sfarsit cu bine cu tratament cu heparina injectabil pe tot parcursul sarcinii.

Felicitari pentru bebe si sa fii curajoasa si sanatoasa! Bucura-te din plin de aceasta perioada suberba din viata ta si ai incredere ca totul va fi bine atat pentru tine cat si pentru bebe.

Citeste un topic de aici de pe clinica care se numeste - "TROMBOFILIA- o boala ignorata" si vei gasi acolo foarte multe informatii utile si de asemenea mai exista un topic ffff bun pe Asteptand un ingeras in viata noastra - "Cauzele opririi din evolutie a sarcinii - Trombofilia" topic creeat de mcrissa ([pup][flo][pup]).

#3
Ashera

Ashera

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 03 iulie 2009 - 15:13

Zadi, iti multumesc din suflet ptr raspuns [flo]. M-am mai linistit putin.

De cand am aflat rezultatul la analiza, plang intr-una. Sper sa fie totul bine.





Mami de [bonjovi]

Chris (08.08.07) )



si [gravi] 9+





#4
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 03 iulie 2009 - 16:58

Nu, nu , nu!
Proteina C este altceva decat proteina C reactiva!
Nu faceti confuzii!
Proteina C reactiva este un marker al inflamatiei, proteina C este tot o proteina, dar implicata in coagulare.
Deci vorbim de boli diferite.
Ashera nu mai plange, nu trebuie sa renunti la sarcina, vei vedea!Se trateaza si nu ai de ce sa-ti faci griji. Ai rabdare pana ajungi la medic si nu te mai framanta.

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#5
Ashera

Ashera

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 03 iulie 2009 - 18:37

Delia, multumesc ptr lamuriri[flo]

Pls, ma poti lamuri cu ceva? Ce inseamna proteina C reactiva pozitiva?



Tot citesc pe la subiectele cu trombofilie...Parca nu mi se potriveste ceea ce scrie acolo.. Adica, nu am avut niciodata astfel de simtome.

Luni o sa refac analizele si la un alt laborator.





Mami de [bonjovi]

Chris (08.08.07) )



si [gravi] 9+





#6
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 03 iulie 2009 - 20:33

Leucocitoza cu neutrofilie + proteina C reactiva pozitiva indica ca pe undeva exista o inflamatie, un proces inflamator.Corelat si cu febra , pentru ca la 38 de grade discutam de febra, inseamna ca inflamatia este in cadrul unei infectii, cel mai probabil. Unde anume este infectia, va stabili medicul tau sau vor fi nevoie si alte investigatii, oricum ...ideea este ca este tratabil !
E adevarat ca era mai bine sa nu fie, ca era mai bine sa nu fie nevoie de pastile in primele 3 luni, dar acum asta este...nu esti tu de vina, astea se intampla...asa ca nu te mai stresa, face mai rau copilului daca esti agitata...sunt sigura ca se va gasi solutia potrivita. Succes si tine-ne la curent!

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#7
Ashera

Ashera

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 03 iulie 2009 - 20:50

Multumesc mult, Delia [pup]





Mami de [bonjovi]

Chris (08.08.07) )



si [gravi] 9+





#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 04 iulie 2009 - 08:58

Delsim mersi de lamurire , chiar ma miram si ma intrebam peste ce am sarit eu de nu-mi suna bine[:D]
Ashera , nu te stresa , cum a zis si Delsim e doar o infectie /inflamatie in organism.
Sa mergi la un consult stoma sa vezi daca nu ai ceva la dinti , sinuzita , etc .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.com/photos/greecky/

#9
cafera

cafera

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.884 mesaje

Postat 07 iulie 2009 - 03:39

Iti tin pumnii, sper sa fie bine[flo][flo][flo]

Mamica de printese

#10
larisandra

larisandra
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 ianuarie 2023 - 09:25

Ashera, cum a decurs sarcina ta in urma acestor mesaje? Si eu ma aflu in aceeasi situatie cu tine, sapt 9 de sarcina si crp crescut:(




Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -