Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ISTORIE BIBLICA


131 raspunsuri la acest subiect

#1
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 06 ianuarie 2006 - 20:07

Este cineva interesat sa gaseasca raspuns la unele intrbari care apar atunci cind citim Biblia?!? Iata citeva dintre posibilele intrebari 1- Cind au fost scrise primele 5 carti ale Bibliei? 2-Cind a avut loc Exodul? 3- Au trecut evreii Marea Rosie si citi au fost? 4-De ce a durat pribegia in desert 40 de ani?5- Cartea lui Isaia este scrisa toata de el? 6-In ce limba au fost scrise Evangheliile .7- Care este ordinea screrii lor ? 8- Sunt evrei vinovati de crucificarea lui Iisus sau romanii? Acestea sunt numai citeva intrebari alese in mod aleator ,dar pot fi si altele .Daca aveti intrebari privind istoria Egiptului ,Sumerului si Israelului intre sec.XXX i.CH si sec.2-3 d.Ch. in masura cunostintelor mele sunt gata sa va raspund.

anghel

#2
yank

yank

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 07 ianuarie 2006 - 00:16

Nici un rabin nu a stiut sa imi explice cum de sumerieni aveau acelasi calendar ca evreii,stiut fiind faptul ca rabini spun mereu ca acest calendar le apartine si cu toate astea sumerienii il folosisera deja.Cind le aduc vb de calendar incep sa se balaie...

Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...

#3
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 07 ianuarie 2006 - 04:15

Interesant subiect.Am si eu o tolba de intrebari dar conditia fizica nu-mi permite acum .Poate in curind o sa ma simt mai bine,pina atunci de ce nu incerci tu sa faci o "scurta" introducere in istoria biblica.

Cam ce crezi tu ca ar trebui sa stie fiecare crestin ,citeva notiuni elementare si indispensabile pt. ca eu am constatat cu tristete ca oamenii nu citesc Biblia.Ei se multumesc cu ceea ce aud in Biserica.



[foto]Printesele mamii





#4
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 07 ianuarie 2006 - 04:23

Am simtit nevoia sa adaug ceva important.Pt. ca nu vreau ca cineva sa ma banuiasca de intentii ascunse cred ca ar trebui sa stii ca eu sunt musulmanca[;)] si ca, afirmatia ta precum ca ai facut studiu biblic 27 de ani mi-a trezit un deosebit interes sa conversam[:)]

Sper ca nu te deranjeaza ,dar sincer n-am mai intilnit pe nimeni pina acum si poate tu o sa ma ajuti sa aflu ceea ce nu stiu ,sau poate ca ai ceva raspunsuri la multele intrebari la care nu am gasit raspunsuri.

Pina acum suntem un trio interesant,un crestin,un evreu si-un musulman[:D]

Sper sa discutam civilizat si sa aflam lucruri interesante.



[foto]Printesele mamii





#5
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 07 ianuarie 2006 - 14:35

Dragii mei ,in primul rind vreau sa va multumesc ca ati acceptat sa raspunde-ti la solicitarea mea de a descoperii impreuna citeva dintre subiectele considerate,,tabu" de catre ,,altii".Faptul ca suntem de credinte diferite ma bucura enorm si este chiar ceea ce in taina imi doream.Inca de la inceput vreau sa stiti ca eu nu sunt detinatorul ,,Adevarului Absolut"si de aceea astept de la voi sa ma contrazice-ti atunci cind considerati ca nu am dreptate.Asatazi fiind ,,Sabat" din respect pentru yank voi revenii miine.

anghel

#6
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 07 ianuarie 2006 - 14:46

[:I]... la intrebarea "De ce a durat pribegia poporului evreu in desert 40 de ani?", mi se pare ca pana si eu stiu raspunsul:

- a fost necesara o lunga perioada de semiizolare fatza de contactul cu alte culturi, ca sa poate fi asimilata Legea cea data pe munte si care era ceva complet deosebit de randuielile anterioare ale celor 12 triburi ale lui Israel... am auzit explicatzia si ca ar fi trebuit perioada aia atata de lunga pentru parcurgerea unui drum relativ scurt, pentru ca sa se schimbe generatziile, dar mi se pare mai degraba o ipoteza omeneasca asta, pentru ca... n-a prea dat rezultat! ca degeaba se schimba generatziile sau poruncile, daca natura tot aia umana pervertita ramane !!

[RO]

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]

#7
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 07 ianuarie 2006 - 23:23

quote:
Originally posted by ManyHope
[:I]... la intrebarea "De ce a durat pribegia poporului evreu in desert 40 de ani?", mi se pare ca pana si eu stiu raspunsul: - a fost necesara o lunga perioada de semiizolare fatza de contactul cu alte culturi, ca sa poate fi asimilata Legea cea data pe munte si care era ceva complet deosebit de randuielile anterioare ale celor 12 triburi ale lui Israel... am auzit explicatzia si ca ar fi trebuit perioada aia atata de lunga pentru parcurgerea unui drum relativ scurt, pentru ca sa se schimbe generatziile, dar mi se pare mai degraba o ipoteza omeneasca asta, pentru ca... n-a prea dat rezultat! ca degeaba se schimba generatziile sau poruncile, daca natura tot aia umana pervertita ramane !![RO]--------------------------"Las-o ba ca merge-asa,Ne-am obisnuit cu ea!Las-ooooo! Las-ooooo!Las-o ba ca merge-asa,Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Ei, aiurea, au ratacit fiin'ca au fost condushi de barbatzi, recte Moise, tu nu shtii ca ajtia nu intreaba niciodata care-i drumu bun atunci cin se ratacesc? [:D]Anghel, ashtept explicatziile tale cu interes, fiinca ai reushit sa mi-l trezeshti, de obicei la topicurile de genul asta te intoxici numa de citate biblice luate add literam, fara cap shi coada, shi noima, mai lipseshte melodia.... Eu sint ortodoxa prin botez, da pe mine nu m-a-ntrebat nimeni [:D] de fapt oscilez intre ateism shi lipsa unei religii anumite, dar recunoashterea existentzei lui Dumnezeu...asta ca sa-tzi shtii "interlocutorii", kiar shi aia de kibitzeaza pe margine [:D][*]Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia turbo[majoreta][*]decembriedegetzeii In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

#8
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 08 ianuarie 2006 - 01:14

Pentru ca Hannen si-a manifestat dorinta de a incepe cu o ,,scurta istorie" a Bibliei voi incepe cu asta .Scrierea Bibliei,,Cartii" a inceput (aprox.) in anul 1250 B.C cu cele 5 carti-Geneza,Exod,Leviticul,Numeri si Deuteronom. Aceste carti scrise de catre Moise sub inspiratie Divina, sunt temelia scrierilor viitoare.Ele cuprind, atit procesul de creatie ,rolul si locul pe care il ocupa omul in cadrul creatiei cit si relatia lui cu Divinitatea.Datorita asemanarilor dintre cele 5 carti si Codul lui Hamurabbi 1728-1686 B.C.(descoperit de Gustave Je`quier -egiptolog elvetian -la~1902-1903)precum si a Epopeii lui Ghilgames,ele au fost datate de unii cerctatori ca fiind scrise pe la anul 600 B.C.(in tipul exilului Babilonian) .Am sa revin asupra diferentelor care fac imposibila aceasta teorie.Biblia se compune din 2 parti: Vechiul Testament(V.T.)care are 39 de carti si Noul Testament (N.T.) care are 27 de carti.Ea a fost scrisa la inceput in limba ebraica si mai spre finalul V.T si in aramaica.Prima traducere a cartilor di V.T a fost facuta pe vremea lui Ptolemeu II Philadelfus(in traducere -amantul surorii )prin jurul anilor 250 -230 B.C. care ii cere lui Eliazar,Marele Preot,sa-i trimita niste oameni invatati care sa-i scrie o traducere in limba greaca a ,,Cartilor Sfinte".Acesta accepta si trimite in Egipt 71 de proti si invatati care sa faca aceasta lucrare. De ce a fost necesar 71 de oameni? Pentru ca Sinedriul se compunea din 70 de preoti si 1 Mare Preot =71. Aceasta prima traducere a fost facuta de evrei PENTRU greci,cu multe ,,erori" voite si multe ,,inflorituri-(exagerari) "pentru a fi pe placul grecilor. Ea s-a numit Septuaginta(pentru ca a fost scrisa de 70 de preoti din tot Israelul -si nu ca reprezinta 70 de semintii-Cum ascris cineva pe forum mai demult) si s-a aflat mai mult ca sigur in custodia Bibliotecii din Alexandria, pe timpul reginei Cleopatra a VII a Egiptului(51-30 B.C) care a fost distrusa de incendiu in timpul razboiului egipteano -roman.(va urma)

anghel

#9
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 08 ianuarie 2006 - 11:05

Hop si eu, agnostica, sa traiti![hia] Astept raspunsuri si o sa pun si intrebari[:D]



Uitati aici niste link-uri utile pana una-alta :



Biblia acceptata de BOR: http://www.bibliaortodoxa.ro/



Biblia in acceptiune protestanta: http://ctn.codec.ro/biblia/




Ioana [gravi]21 saptamani [baietel] si [zana] Katja(30 martie 2004)



poze cu mami, tati si katja

#10
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 08 ianuarie 2006 - 15:05

[aerob] Da "Irendorfino"...s-ar poate sa ai dreptate la chestia cu 'ghidul-barbat' caruia i-o fi intrat nisip'n oki...daaaa...vorba este: [cit] rezista lumea la glume pe un asa subiect?

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -