Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

pensiune pentru familii cu copii- idei si dorinte


29 raspunsuri la acest subiect

#1
crissteo

crissteo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 853 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 02:19

Salutare. Sunt fericita mamica a unui baietel care va implini curand 1 an si jumatate. Acum locuim in Bucuresti dar curand ne vom muta in Vatra Dornei, in Bucovina. Imi doresc sa facem o mica pensiune, o casuta intima si primitoare, cu conditii decente, curata si special amenajata pentru familii care au copii.

E superb totul acolo, e zona de munte, am gasit un teren care e aproape de padure si de unde uneori la plimare caprioare sau arici. Superb! Eu imi doresc ca pensiunea sa se adreseze in special celor cu copii, de la bebe cat de mici. Mi-a venit ideea pentru ca si eu as fi vrut sa am unde sa merg in vacanta la munte cu baietelul meu.

Am vazut o pensiune care mi-a placut tare mult, cu mobilier adecvat pentru copii, patut pentru bebe, scaun de masa, cadita, cu loc de joaca f frumos amenajat, cu piscinuta, cu mancare speciala pentru bebe, ff placut si sigur pentru copii. Eu mi-as fi dorit foarte mult fac o asemenea pensiune la noi, sa nu ne caram cu patutul, carutul, etc dupa noi in concediu. Cred ca mi-ar fi placut si sa aiba personal specializat care sa se ocupe de copil cateva ore intr-o zi, sa ne putem bucura si noi parintii de o drumetie pe munte, sau de niste ore de echitatie prin padure. Voi ce parere aveti? Eu asa ceva imi doresc sa fac, sotul meu e instructor de echitatie, noi iubim foarte mult caii, eu am pregatire psihologica si stiu ca hipoterapia are rezultate foarte, foarte bune pentru multe probleme si ca e un sport care echilibreaza persoana, o relaxeaza sau o vindeca- dupa caz.
Stiu ca inca nu va ganditi la vacanta, ca abia a trecut vara, dar putem visa nu? Pana la vara mai e putin.
Ce idei aveti? Dragi mamici, cum vi se pare ideea? Ce v-ati dori sa gasitit intr-o pensiune?

Multumesc pentru idei si abia astept sa le pun in practica.Toate bune! Va pupam.


#2
mhldvrc

mhldvrc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 07:50

Grozava, idea! Eu am copii mari, dar mi-ar fi placut asa o pensiune. Este foarte greu, atunci cand sunt mici. Si ideea, cu personal specializat, este foarte buna. Sper sa ai puterea sa o pui si in practica. SUCCES!!!!



[pup]

Mihaela(25.04.1962) [zana]Tatiana(20.09.1991) [roker]Mihai(1.08.1995)

[foto]FOTO



mhldvrc[foto]Brasov 2008

#3
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 11:19

Crissteo, ideea ta e grozava! Cred ca ar trebui sa te gandesti la muuuulte posibilitati de a petrece timpul liber in natura, daca zici ca imprejurimile permit acest lucru. Adica sa ii scoti intr-o curte ceva, la o groapa cu nisip, sa vada animale libere care zburda, leganute, chestii din astea...ma gandesc totusi la cat de mult stau copiii nostri in case si mie asta mi-ar place sa faca fii-mea daca am merge undeva...nu mai zic, fara poluare...Sau sa adune plante cu radacina cu tot, sa le puna in ierbare, sau chiar sa invete sa planteze, sa stie ca undeva, intr-un colt de lume, e un pomisor/planta/floare plantata de manuta lui. Nu am mai luat in calcul conditiile pe care ar trebui sa le ai in camera, la care te-ai referit si tu, dar eu una cred ca e mai important sa am ce face si afara, in casa, cu tot confortul, stau tot timpul. Ceea ce nu inseamna ca poti sa neglijezi partea asta cu confortul...Iti doresc mult, mult succes! Asa, ca de la o business woman la alta!!![flo]

"sky is the limit!"

#4
crissteo

crissteo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 853 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 15:48

Draga Mihaela, multumesc pentru sfat si pentru incurajari. Asa e, noi, mamicile, stim cel mai bine ca e ffff frumos dar si greu uneori sa ai bebe mici sau copiluti mai maricei. Cea mai mare bucurie a mea e sa stau cu baietelul meu, dar trebuie sa recunosc ca uneori as vrea sa beau si eu o cafea linistita si sa visez cu ochii deschisi fara sa sar la cea mai mica miscare. Pentru ca nu am cu cine sa il las, mi-ar fi placut sa gasesc asa ceva in Bucuresti, dar acum daca va fi la Vatra-Dornei, cu atat mai bine, aer curat, paraias de munte, partie de schi, ce sa mai abia astept.
Bine, eu visez deja la extinderea activitatii, sa organizam o tabara de junior ranger-sotul meu s-a ocupat de asa ceva si e foarte multumit de cum au plecat copiii de acolo, au venit copii si adolescenti din toata tara, au fost cu cortul de munte, au calarit, au invatat sa se autodisciplineze, sa faca miscare, sa manance sanatos, sa+si pregateasca mancarea, patul, etc- fara sa o strige pe mama- sa coopereze cu altii, ce sa mai, pregatire pentru viata. Au venit copii sedentari, lipiti de calculator, nestapaniti, agresivi si au plecat omuleti in devenire. Eu care lucrez cu copii, unii dintre ei agresivi si cu probleme de comportament sau de adaptare, am fost incantata. Sa ne dea Dumnezeu sanatate si o sa o facem noi.
Multa sanatate si succese in toate!
Cu drag,Cristina.

#5
crissteo

crissteo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 853 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 15:51

Draga Mihaela, multumesc pentru sfat si pentru incurajari. Asa e, noi, mamicile, stim cel mai bine ca e ffff frumos dar si greu uneori sa ai bebe mici sau copiluti mai maricei. Cea mai mare bucurie a mea e sa stau cu baietelul meu, dar trebuie sa recunosc ca uneori as vrea sa beau si eu o cafea linistita si sa visez cu ochii deschisi fara sa sar la cea mai mica miscare. Pentru ca nu am cu cine sa il las, mi-ar fi placut sa gasesc asa ceva in Bucuresti, dar acum daca va fi la Vatra-Dornei, cu atat mai bine, aer curat, paraias de munte, partie de schi, ce sa mai abia astept.
Bine, eu visez deja la extinderea activitatii, sa organizam o tabara de junior ranger-sotul meu s-a ocupat de asa ceva si e foarte multumit de cum au plecat copiii de acolo, au venit copii si adolescenti din toata tara, au fost cu cortul de munte, au calarit, au invatat sa se autodisciplineze, sa faca miscare, sa manance sanatos, sa+si pregateasca mancarea, patul, etc- fara sa o strige pe mama- sa coopereze cu altii, ce sa mai, pregatire pentru viata. Au venit copii sedentari, lipiti de calculator, nestapaniti, agresivi si au plecat omuleti in devenire. Eu care lucrez cu copii, unii dintre ei agresivi si cu probleme de comportament sau de adaptare, am fost incantata. Sa ne dea Dumnezeu sanatate si o sa o facem noi.
Multa sanatate si succese in toate!
Cu drag,Cristina.

#6
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 16:36

loc de joaca cu nisip si jucariile aferente

helesteu si piriias artificial

miniterenuri de baschet si tenis

miniatelier de olarit, ceramica, pictura - sa aiba cu ce se minji :)

un locsor cu jucarii tip lego - ce se pot face si desface

[flo] super idee





@

#7
terry

terry

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 418 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 17:19

buna ideea

am fost anul asta in bucovina vreo 4 zile la o pensiune gasita pe net. am fost impresionati de dimensiunea terenului (cateva hectare) si puteam sa las copilul de 6 ani sa iasa singur din camera fara sa am teama ca ajunge in fata vreunei masini.

eram chiar la "buza" padurii si nu va spun ce aer am respirat.

daca nu ar fi atat de departe, m-as duce in fiecare we acolo sa imi incarc bateriile.

in concluzie, ce am cautat noi la o pensiune: spatiu mare de teren, loc de joaca (si interior si exterior), agrement in jur (si am gasit ce vizita in zona, din plin) si sa nu fie hotel de lux ci mai degraba ceva rustic in care sa ne simtim altfel decat in betoanele din bucuresti. mi-ar fi placut sa faca si echitatie, sa se faca si foc de tabara...

cand spun loc de joaca interior/exterior nu va ganditi cine stie ce parc de distractii ci un loc unde copiii sa gaseasca jucarii cu care sa se joace fara sa fie neaparat supravegheati (aici ma raportez la varsta copilului meu de 6-7 ani).

#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 20:22

Foarte buna ideea! Ce pacat ca Vatra Dornei e asa departe de Bucuresti! (Ma batea gandul sa ma abonez la tine)

Ce dotari ar trebui?
Camera: sa aiba spatiu suficient pt a se putea pune 2 paturi (multe familii au 2 copii) sau chiar sa aiba intr-un colt paturi etajate pt. copii. Dulap cu rafturi si sertare ( am gasit la munte, in cabana doar dulap pentru umerase - cine merge cu copiii dupa el si n-are nevoie de rafturi?). Mini frigider si o plita electrica ( asa cum au grecii in camere) - al meu, ala micu', pe la 6 dimineata vrea un biberon cu lapte si trebuie pastrata undeva cutia de lapte+ ca ma car cu fierbator si oala de metal. Balcon/terasa cu uscator pt rufe - nu exista sa nu cada ei intr-o balta, sa nu pateze o bluzita...

Afara : spatiu "safe" - adica sa se poata inchide poarta sa nu iasa in strada sau sa cada in rau[:D], terasa - sa se poata lua masa/bea o cafea/citi o carte in timp ce cu un ochi te mai uiti la juniori sa nu faca prostii.. Posibilitatea pentru copii de-a vedea o vaca, o gaina si de-a vedea cum se mulge laptele, sa caute oua in cuibar...nu neaparat la tine, poate exista prin vecini vre-o gospodarie taraneasca si sa "te intelegi" cu ei. La Vatra Dornei, acum cativa ani am fost la stana, langa o manastire de calugari si ne-au aratat ciobanii tot procesul de fabricatie al casului, ne-au dat sa gustam din tot felul de branzeturi, au facut mamaliga cu jintita (nu mai stiu exact daca asa se chema), ne-au dat hribi fripti pe tabla si miel in smantana.... Am mers la zmeura...

Cam asta as vrea sa gasesc pt copiii mei. Daca faci pensiunea, da-mi si mie un mail, ca ma intereseaza

Anya

#9
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 23:44

Crissteo, sa-ti traiasca baietelul si sa fie sanatos!
Superba e zona in care va creste puiul tau!

Si eu vreau sa construiesc o astfel de pensiune, dar ceva mai aproape de Bucuresti. Peisaj frumos, animalutze, papa bun, dotari corespunzatoare pt copilasi...
O sa urmaresc subiectul tau[:)]!

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)


#10
irinuca

irinuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 octombrie 2008 - 10:26

Criss - intai de toate iti urez putere de munca si nervi de otel pana iti vei indeplini visul.
Apoi...sa ne gandim...eu merg pe ideea cu programe "animaliere".Adica am vazut ca si la noi au inceput sa fie copii care nu stiu ce e aia o oaie (pur si simplu n-au avut ocazia sa vada una).As pastra ideea geniala de ferma cu cai, de calarie,as lua o vacuta (atat pentru laptic cat si pentru joaca- mi se pare genial sa pui copiii sa mulga vaca).As face neaparat o casuta in copac si un iaz cu pesti.Un hamac...
Pensiuni cu loc de joaca pt. copii (adica leagane, teren de fotbal si topogan)am gasit pe internet o groaza.Si sincer n-as merge pana la tine pt. asta.DAca faci "programe"cu calarie,orientare turistica,excursii, foc de tabara,programe de cercetasie...atunci poate ca as mai face 100 de km in plus.
Si ar mai trebui programe interactive in care sa participe si parintii alaturi de copii.Sa stii ca multi parinti n-au nici timp si nici ocazia sa se joace cu copiii lor.
S-au sculat copiii, tre sa fug.

Irinuca

Poze cu Raducu si Raluca:
http://picasaweb.goo...rcea.strimbeanu


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -