Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 15 voturi

'Cugetari' gemene


267 raspunsuri la acest subiect

#1
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 23 ianuarie 2008 - 00:56

Eheee, a venit ziua sa scriem si la sectiunea asta a forumului. Dialogurile noastre au inceput sa fie fluente, perlutzele vin una dupa alta, pocelilie si cuvintele de neinteles inca sunt acolo. Numai sa aiba mami timp sa scrie macar cateva din ele!



Rares, din ciclul 'marile descoperiri': si-a intins paturca pe jos, a inceput sa tzopie, dand din maini si strigand "tziptzilip, tziptzilip!". Dupa cateva secunde:

R:-"Mami, n'ale Zeazesh alipi!"

Eu:"Nu ai aripi?"

R: "Nu!"

Dupa 2-3 minute "Ale Zeazesh alipi mici! tziptzilip, tziptzilip" (luase 2 piese mari din puzzelul pe care il invarte Bianca pe jos si isi facuse baiatul aripi)

Intr-o zi a descoperit ca daca spune ca il doare, mami face mutre ingrijorate si incearca sa descopere problema. Asa ca...

Eu: "Rares, hai sa iti dau bluza cu dungi!"

R: "Nu! Doale dundzile!"

....

Eu: "stai sa iti pun bine ciorapii"

R: "Nuuuu, doale tziolapii!"



Bianca il are pe tati idolul ei in viatza! Tati shtie tot, rezolva tot!

Bianca, uitandu-se la Beby Chef (Beby tv): "Pizza, papa Biaca pizza!"

Eu: "Vrei pizza?"

B: "DA!"

Eu: "Nu are mami pizza si ne trebuie carnitza si branza si rosii sa punem pe ea si nu avem!"

B: "Cumpala tati, 'a magazin!" (desi il spun pe "l", la ei in volabular, nu exista "la", ci doar "'a")

Bianca rupe o culoare "lepala tati!", nu merge masinutza destul de bine "n-ale bateii! Lepala tati!", i se rupe in manutza un sticks "lepala tati!" [alcool].



Dupa o serie de tipete si nervi, Rares cedeaza si ii da Biancai o gentutza cu care se juca si la care e ravnea neaparat.

Eu:"Bianca, uite ca ti-a dat-o, acum spune 'multumesc, Rares!'"

B : .....

R:"Mulsumecs, Zeazesh!"

B (fluturand din mana): "Paaa! a vedee!"

Eu: "Pleci? Pa!"

B: "'A sanie pec, a vedee!"

dupa 4 pasi se intoarce "a vinit! salut!"









Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi



Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

#2
alexDG

alexDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 23 ianuarie 2008 - 18:23

[:D]...Foarte bun draga sis k ai inceput sa scrii shi aici[pup]
Cum nu sunt in fiecare zi cu ei...shi cum nu mi poti spune la telefon chiar tot ne va ajuta pe mine shi pe oana sa shtim tot-tot[:D]

Uite...perlutza cu "a vinit" nu o shtiam[il]

Pupi la nepotii mei preferatzi[pup]

zuza...tusha de shtrumphi...

#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 24 ianuarie 2008 - 00:46

Dupa o scurta negociere, am reusit sa-i dau Biancai linguritza de sirop de tuse. Rares urmarea de la distantza scena. Cand ma apropii de el, o rupe la fuga spre un colt de camera "Zeazesh a pecat 'a bunica!". Eu: "Bunica nu e acasa!" R: "Zeazesh a pecat a bunica a vivici!" (la bunica la servici)

Inca nu stau prea bine cu gramatica, dar la logica sunt imbatabili, asa ca shtrumphii au observat ca atunci cand vorbim despre mai multe obiecte de acelasi fel, trebuie sa sune denumirea altfel decat la singular. Drept urmare, avem: "multi vacâli(multe vaci), doi blocâli (doua blocuri), o boasca<-> multi boschili". Mami deseneaza un ou, imediat si se cere "mami, schie doi oi (doua oua)", (Rares, privind un afis-reclama la vitaminele minimartieni) "unu, doi,... ooo, tze multe maltziane!"

Dimineta, in timp ce ne imbracam pt cresa, vizionam MiniMax (decurge imbracatul mai rapid si cu mai putine negocieri). Incepe desenul "Miss Bee Gee", eu ca sa conversez, intreb "Pe fratiorul lui Bee Gee cum il cheama, stiti?"(pt necunoscatori[:D], George) R: "aaaa....". Eu:"Fratiorul ei ala mai mic, care are un soricel". R:"Bee Gee mic!"



Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi



Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 25 ianuarie 2008 - 01:04

In drum de la cresa spre casa, tati zice ca ar fi cazul sa-si spele masina, ca e murdara rau. Rares :"Tati, aduce mopul, spala Zealesh mashina!" (de ieri, nu mai e 'Zeazesh', e 'Zealesh'[cool]).

Seara, Rares, numai cu un body cu maneca scurta pe el, tzopia de zor, facand destul de dificila misiunea lui tati de a-i pune pijamaua. Asa ca incepe tati sa mituiasca putin copilul [:D]. 'Rares, da sa pupe tati buricul! Hai si degetelele daca ies din maneca...!' etc, etc. La un moment dat, zice "unde sa mai pupe tati?" Rares, se apleaca putin cu pieptul pe pat, ridica body-ul in spate si traseaza sarcini: "Tati, pupa coditza meu!"[indecent]



Bianca studioasa



Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi



Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 01:58

Il ridic pe Rares depe olita si incep sa sterg [indecent]. Imediat, il aud "Au, doale caca meu!"



Amandoi stau pe jos, fatza in fatza, cu picioarele departate si imping o minge de la unul la celalt. La un moment dat, Bianca isi strange picioarele si se intoarce dupa o jucarie. Rares: "Bianca, clacaneatza pitzioalele!"



Dimineata, Rares doarme dus, Bianca s-a trezit si cocotata la mine in brate, ne indreptam spre baie. In holisorul dintre dormitor (usa era larg deschisa) si baie, motanul, in fata noastra, incepe sa miaune usor. Bianca, cu o voce stridenta: 'ssst, Mushu! Nu 'miaa'! Doalme Lalesh!" [alcool]



Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi



Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 02:57

Dimineata, la cresa, o schimbam pe Bianca, cand inta un baietel adus de bunica lui. Bunica, una 'autentica', de la tzara: in varsta, cu cojoc si batic. In secunda 2 o aud pe fii'mea strigand "Baba! A vinit baba!"[alcool]



Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi



Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

#7
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 09:08

[pup] Sa-ti traiasca Zalesh[:D] si Bianca si sa te bucuri de ei....astept sa mai citesc perlutele lor

deya

#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 14:40

Multumim, deya!



Dimineata, ne jucam in dormitor, Rares se baga in dulap si iese fluturand un sutien. Intreb: "Rares, ce-i ala?" R .... Eu: "Ce ai in mana, ce e ala?" R: "Face tzitzi!" (corect! mare dreptate are baiatul!) Eu: "E un sutien, pui!" R: "Sutinen!"



Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi



Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 03 februarie 2008 - 17:31

Rares, a plimbat in mana si a tinut in brate vreo jumate de ora o bucata de sfecla rosie, curatata sa o pun in ciorba (normal ca nu a mai ajuns in oala), apoi a mancat ciorba (mai mult de jumate avrut sa o manance singur) si ciocolata la desert. Cand il pregateam de somnul de pranz, constat cu voce tare: :"Ai murdarit toata bluza. Ia facut-o de comanda!" Rares, revoltat "Nu cocomanda... cocolata! Muldalit cocolata!"



Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi



Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

#10
dianocica

dianocica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 04 februarie 2008 - 16:08

m-am delectat cu strumfii tai. iar faza cu dungile care dor...made my day [flo]





diana si [copil]david 03.12.06




Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator OMS recomanda



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -