Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sadhguru - spiritualitate la maxim

guru yoga

10 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 aprilie 2022 - 09:20

De curand, l-am descoperit pe Sadhguru. Si vreau sa va spun ca aceasta descoperire m-a luat prin surprindere. M-a fascinat.

 

Sadguru este un intelept indian care te ajuta sa privesti altfel viata. Iar gandurile lui te vor ajuta sa te intelegi mai bine.

 

https://www.youtube.com/user/sadhguru

 

Puteti incepe de aici.



#2
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 03 mai 2023 - 13:20

Omul e un geniu .

Dumnezeu stie cum mi l-a trimis intr-un moment de maxima cumpana a vietii mele.

L as cataloga ca nr.2 pentru mine in ceea ce priveste drumul meu spre spiritualitate si desoperirea sinelui.

Eu in general,sunt foarte sceptica la notiunea de guru ,caci sunt foarte multi sarlatani.

Ma refer acum strict la intemeietorul hot yoga , "celebrul" Bikram si de pe plaiuri mioritice Bivolaru si altii de teapa lui.

Lista e lunga,dar ,ca intotdeauna,e foarte important sa vedem faptele,caci la vorbe mestesugite multi sunt in stare.

Dar intorcandu-ma la el, am terminat cursul lui de "inginerie" si urmaresc cu atentie,activitatea fundatiei lui Isha si normal,practicile de Isha Kriya .

O admir mult si pe fata lui , si chiar mi-am propus ca atunci cand activitatile curente ma vor solicita mai putin,sa merg si eu intr-o tabara de yoga pentru incepatori.

Am vazut ca are cursanti si intersati din toata lumea ,iar lumea e super incantata si se intorc foarte schimbati si multi chiar ,raman ,la cursurile avansate si isi iau diplome de predat Hatha Yoga.

Eu as dori doar sa invat acele 6 posturi de baza, pentru a deveni mai flexibila.

Interesant ca nimeni nu si-a spus parerea despre el,desi e omniprezent pe toate retelele sociale.

Am observat o retinere fata de el a comunitatii crestine ,dar pe mine,nu ma intereseaza in ce crede un om ,pentru ca probabil,daca ne nasteam in Combaitore,de ex.eram hindusi si noi.

Cand am locuit in Emirate,am cunoscut foarte multi hindusi,dar in afara faptului ca erau foarte reticenti la tot ce e modern , i-am gasit niste oameni minunati ,cu conflicte chiar intre ei in ceea ce priveste zeitatile lor.



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 04 mai 2023 - 04:11

Am vazut ca are cursanti si intersati din toata lumea ,iar lumea e super incantata si se intorc foarte schimbati si multi chiar ,raman ,la cursurile avansate si isi iau diplome de predat Hatha Yoga.

Luna, depinde de fiecare ce înseamnă credința/ religia si ale cui învățături urmeaza si DE CE . 

Urmarea Învățăturilor crestine nu numai ca schimba pe credincios pe timpul vieții dar credința asta oferă ceea ce nici o alta credința din lume nu o face, spălarea păcatelor si o viata veșnica in împărăția lui Dumnezeu.
Deci, una e sa duci la cursurile lui guru X si sa pleci cu diploma si alta e sa urmezi Învățăturile lui Isus si sa ai viata veșnica .
Din punctul meu de vedere nu poți sa urmezi 2 învățături diferite care se bat cap in cap. 

 

 



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 mai 2023 - 07:38

Raspunsul poate sa para simplu. Si asta pentru ca il indreapta pe om fata de el insusi. Si intradevar este o mare realizare a oricui daca reuseste sa se regaseasca pe el insusi. Da si eu cred ca este extrem de echilibrat, de cumpatat. Merita urmarit.
Cred ca una dintre cele mai mari realizari ale oricarui om poate sa fie cand ajunge sa se cunoasca mai bine, sa inteleaga lumea in care traieste si modul cum se poate armoniza.



#5
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 04 mai 2023 - 08:03

Nu imi doresc nici o diploma,nici sa imi schimb relatia cu Dumnezeu.

Am fost foarte mult timp pe forum, acum nu stiu daca am mentionat sau nu ca,eu,la baza,doream sa devin calugarita.

La 16 ani,am citit Biblia de cateva ori, si am avut un parcurs relativ greu deoarece familia mea nu era religioasa .

In clasa a 10 am avut ocazia chiar sa fac niste cursuri biblice cu un pastor din SUA care era in misiune la mine in oras .

Facusem cateva module,dupa care trebuia sa ma pregatesc de bac si totul a ramas intr-o mare uitare.

Intre timp,am renuntat la ideea de a ma calugari , insa am inceput sa merg la diferite intruniri adventiste,Martori ai lui Iehova,dar cu precadere , in biserica romano-catolica cu mentiunea ca deja dupa prima impartasanie,mi-am dat seama  ca nu ma simt confortabil sa stau in scaunul de impartasanie, pur si simplu participam la slujbe.

Ulterior,am ajuns casatorita cu un musulman,logic ,nu puteam sa nu ma interesez.

In 2008 m-am confruntat cu o crunta cadere psihica,care ulterior s-a dovedit a fi primul pas inspre "iluminarea" care si-o doresc mai toti oamenii,eu as numi-o mai degraba clarviziune .

Eu am fost de doua ori,in India ,in cautarea unor raspunsuri de natura personala si vreau sa spun ca le-am gasit,dar nu neaparat atunci ,ci ulterior , ba mai mult am descoperit-o pe "Luna" adevarata, un alter ego, ascuns sub daramaturile , pe care astrologi de seama le numesc,reminiscente karmice.

 

Merg mai des la slujba de Craciun din Vatican de ex. decat in calatorii spirituale, si am prieten de suflet,preot catolic,pe care l-am exterminat de tot cu "cautarile"mele.

 

Pentru mine, orice as gasi, Isus ramane,cel pe care il urmez,pentru ca pe el,il cunosc, de cel mai mult timp si desi sunt deschisa la multe idei,sunt conservatoare la baza.

 

Revenind la motivul pentru care il urmez pe Sadhguru este intelectul lui deosebit,faptul ca a reusit sa ajunga la evolutia suprema si anume deschiderea tuturor chakrelor de unde are acces la cunostinte din aproape orice domeniu.



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 04 mai 2023 - 08:33

Luna, esti un om foarte puternic, nu te simti niciodata judecata pentru ceea ce crezi, tot ce simtim si credem e personal si nu e treaba nimanui. Eu sunt hard orthodox si nu ma schimba nimeni, ma raportez la mine si la nevoile mele si nu ma influenteaza nimic.

Uneori, toate cautarile sunt exact povestea din Alchimistul, cautam ceea ce vrem peste mari si tari dar nu vedem ca ceea ce cautam e langa noi.

Ma bucur ca iti faci timp sa scrii.Am gasit o poveste frumoasa zilele astea si o las aici

 

 


Editat de Collins20, 04 mai 2023 - 10:00 .


#7
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 04 mai 2023 - 09:26

Collins, ma bucur ca mi-ai amintit de Alchimist .

Uitasem cat de mult imi placuse. Chiar va trebui sa recitesc romanul, caci am descoperit  ca la o recitire a unui roman ,gasesc ceva ce imi scapase initial.

Si eu cred ,cu convingere,ca ceea ce cautam,este exact,si a fost in interiorul nostru,dar daca te convinge cineva,mai evoluat decat tine,chiar ajungi sa intelegi mai bine ce se intampla.

Eu,de fapt, nu incerc ,sa gasesc religia perfecta,caci,e la mintea cocosului,ca ceea ce pentru noi e dat,subliniat si inoculat , in sistemele noastre fizice si emotionale , pentru un ,hindus sau budhist nu are noima.

Avem multe lucruri in comun cu iudaicii si musulmanii,insa la un moment dat intervine , o ruptura ,suficient de adanca,ca nici unii,nici altii sa nu isi doreasca sa imbratiseze religia altuia.

Dumnezeu ne ajuta pe toti,e mereu cu noi,il cautam unde nu trebuie,pentru ca credem ca nu suntem demni de iubirea Lui,ca suntem pacatosi,fara scapare.

Acum,ca ai mentionat ca esti ortodoxa sa stii ca mie imi place foarte mult sa ascult rugaciunile romanesti pentru ca sunt cantate si ma linistesc insa in interiorul lor,deseori,gasesc chemarea aceea ca avem nevoie de izbavire,si albire si alte alea, lucruri care iarasi te fac sa  te simti nedemn.

Vai si amar de capul nostru,cum ne-au spalat creierii biserica.

Imi pare rau ca timpul meu e limitat , dar voi reveni pentru ca ar fi pacat ca dupa 15 ani de cautari sa nu spun  la ce concluzie am ajuns.

Subliniez inca o data ca nu il cautam pe Dumnezeu,ca nu m-am indoit niciodata de existenta lui ,dar anumite intamplari din viata mea , m-au facut sa ma intreb CUM? DE CE ? UNDE AM GRESIT? CE AM FACUT RAU? am mai suparat pe unul,pe altul,pentru ca nu pot impacheta frumos o minciuna,iar adevarul doare atunci cand i-o spui pe sleau unei persoane , desi nu am dat niciodata cu balta in cap nimanui si nici nu am incercat sa conving pe nimeni de nimic.

La final,si o ciorba de fasole se fierbe in n.feluri, ce sa mai vorbim de religie,filozofie,stiinte oculte.

Filozofii au stat secole de randul sa isi bata capul cu idei si uite,si acum in 2023 nu sunt clare lucrurile si bine ca nu sunt,caci altfel,ce am cauta pe forum, desi ma doare ca multe subiecte sunt neatinse de ani,ceea ce nu se intampla in zilele de glorie ale forumului.Bine, atunci nici nu erau inca retelele sociale , nici telefoane inteligente , chiar si noi ca parinti,ne-am schimbat ,caci daca nu am facut-o in aproape 15-17-18 ani de stat pe forum,as spune ca am stat aici,degeaba.

Oricum,poate avem sansa,sa ne intalnim,mai tarziu ca  [flo2] bunice.



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 18:09

Luna, impresionanta calatoria ta spirituala. ma bucur ca ai revenit pe forum si ai redeschis aceste subiecte.



#9
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 06 mai 2023 - 12:18

 Michelle

Multumesc si sper sa iti placa si sa citesti cu placere romanul meu care va aparea pe parcursul anului viitor in limba engleza .

Tu esti prima careia ii confesez ca am ales data speciala de aparitie , ca o reflectie a cunostintelor oculte asimilate .

Si sa nu las pe nimeni in suspans,are legatura cu planeta Jupiter care viziteaza fiecare semn zodiacal o data la fiecare 12 ani , an in care ,se intampla ceva semnificativ.

Urmariti si voi,12,24,36,48,60,72.

Dar , revenind la subiect , preconizez ca se vor gasi interesati , pentru ca 90% din actiune se bazeaza pe experiente reale si stilul meu , usor a lui Thomas Hardy (preferatul meu) capteaza pe cei care nu vor epitete,cuvinte elaborate.

Stilul meu,era mereu aparte,si la orele de literatura,chiar daca uitam sa imi pun numele pe lucrare ,profesorul stia ca despre cine e vorba,apoi si la analizele pe text la latina si filozofie eram tare.

Daca multi se lamentau ca nu au despre ce sa scrie,eu mereu gaseam cate ceva si si acum.

Vrei sa scriu  o pagina despre un  [il] gogosar , scriu..... 



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 07 mai 2023 - 22:21

Eu cred ca una dintre cele mai mari realizari ale oricarui om este sa inteleaga Iubirea Lui Dumnezeu . Apoi sa o accepte si sa o reflecteze in jur.

 

Atita timp cat stiu ca sunt copilul lui Dumnezeu, creatia Lui, ca sunt iubita si apreciata de Dumnezeu, mie mi-e de ajuns si nu am nevoie sa despic mai mult firul in 4...prin cunoasterea de sine, a viitorului, destinului etc...

Teoria cunoasterii de sine, a mediului, a lumii din jur poate fi spulberata in cateva secunde in fata situatiilor impreviziblile.

Viata asta e asa de fragila iar noi suntem asa de vulnerabili si f limitati, doar Dumnezeu stie ce, si cum si cat ne este dat. 





Etichetat si cu guru, yoga

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -