Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


1198 raspunsuri la acest subiect

#1
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 11:42

Ziua bună.

 

Bine v-am regăsit.

Știu că sunt ani buni de când nu am mai scris aici. Sper să mă reprimiți în rândul vostru, așa cum prietenii adevărați se reîntâlnesc cu aceeași bucurie, indeferent de cât timp a trecut de când nu au mai ținut legătura.

 

Simt nevoia să revin acum și să deschid acest subiect în care să dezbatem 

"Ce facem în această situație de criză?"

 

Suntem pe cont propriu sau ne bazăm pe măsurile autorităților?

În acest moment mesajul... "Linistiți-vă" ..este doar un slogan? Nu cumva e timpul pentru responsabilitate socială manifestă?

 

Cred că avem nevoie unii de alții, avem nevoie unii de experiența altora.

Vă propun să ne împartășim experiențele și măsurile pe care ni le luăm sau le-am luat deja în propriile vieți.

 

PS: Eu aveam bilete de avion pt Milano, cumpărate de la inceputul anului . Cel mai probabil, voi renunța la ele.

Am făcut niște provizii cu alimente pt aprx 2 săptămâni. Apreciez că pe lângă igienă, este o măsură elementară pe care o puteam lua, chiar dacă nu va fi cazul să apelez la aceste provizii, îmi oferă un confort psihic.

 

Vă mărturisesc că mi-e mai frică mai curând de discursul despre frică și despre evoluția acestei psihoze decât de boala în sine.

 

Mi-a fost dor de voi.  [flo2]


Editat de alinuk, 09 martie 2020 - 11:43 .


#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 11:49

bine ai revenit! avem vreo 4 subiecte deschise despre situatia covid-19, cred ca ar fi bine sa postezi la unul dintre ele :)



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 12:09

bine ai revenit! avem vreo 4 subiecte deschise despre situatia covid-19, cred ca ar fi bine sa postezi la unul dintre ele :)

[:-)))] [:-)))] [:-)))] pe care Marius le-a inchis (ca la gradintia)iar altcineva8sau tot el, s-o fi razgindit desi nu cred) le-a deshis.



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 12:12

[:-)))] [:-)))] [:-)))] pe care Marius le-a inchis (ca la gradintia)iar altcineva8sau tot el, s-o fi razgindit desi nu cred) le-a deshis.

Da, fiind 4 subiecte practic cu acelasi subiect deja devin raspandite. Ideea era de unificare.
Am revenit la situatia initiala.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 12:14

Ziua bună.

 

Bine v-am regăsit.

Știu că sunt ani buni de când nu am mai scris aici. Sper să mă reprimiți în rândul vostru, așa cum prietenii adevărați se reîntâlnesc cu aceeași bucurie, indeferent de cât timp a trecut de când nu au mai ținut legătura.

 

Simt nevoia să revin acum și să deschid acest subiect în care să dezbatem 

"Ce facem în această situație de criză?"

 

Suntem pe cont propriu sau ne bazăm pe măsurile autorităților?

În acest moment mesajul... "Linistiți-vă" ..este doar un slogan? Nu cumva e timpul pentru responsabilitate socială manifestă?

 

Cred că avem nevoie unii de alții, avem nevoie unii de experiența altora.

Vă propun să ne împartășim experiențele și măsurile pe care ni le luăm sau le-am luat deja în propriile vieți.

 

PS: Eu aveam bilete de avion pt Milano, cumpărate de la inceputul anului . Cel mai probabil, voi renunța la ele.

Am făcut niște provizii cu alimente pt aprx 2 săptămâni. Apreciez că pe lângă igienă, este o măsură elementară pe care o puteam lua, chiar dacă nu va fi cazul să apelez la aceste provizii, îmi oferă un confort psihic.

 

Vă mărturisesc că mi-e mai frică mai curând de discursul despre frică și despre evoluția acestei psihoze decât de boala în sine.

 

Mi-a fost dor de voi.  [flo2]

 

1. Ne spălam pe miini

2. nu facem stoc de alimente/produse de curățat și hirtie igienica

3. păstram calmul și trecem informațiile presei prin filtrul gindirii



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 12:31

 

2. nu facem stoc de alimente/produse de curățat și hirtie igienica

 

 

Dacă școlile sunt închise și  ai 2-3 copiii acasă , sa zicem , și care nu mai au nici cantina la prânz , ce faci ? 

Si ca sa eviti fâțâiala prin magazine nu ar fi mai înțelept sa te aprovizionezi un pic mai mult ca de-obicei ? 



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 12:37

buna Alinuk!!!

 

Aseara am inceput sa ma ingrijorez ... am vazut la tv olandez un reportaj din zona Milano... vorbeau pe skype medici de la urgente- situatia e nasoala acolo.

Nu mai au locuri la camera de terapie intensiva, nu mai aparate de ventilatie, deja se pune problema pe cine aleg pentru un pat in spital... in functie de varsta....

 

Atentie mare - acum 2 saptamani, in Italia erau 14 cazuri de COVID - ieri au murit 133.

 

Iar din cate intelegm, miii de romani vin spre Romania si declara la granita ca vin din alte zone...



#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 12:40

Am scris mesajul de mai jos la alt subiect, din greșeală. Pe site-ul OMS este un material foarte bun cu măsurile pe care le putem lua la muncă.

 

How COVID-19 spreads

 

When someone who has COVID-19 coughs or exhales they release droplets of infected fluid. Most of these droplets fall on nearby surfaces and objects - such as desks, tables or telephones. People could catch COVID-19 by touching contaminated surfaces or objects – and then touching their eyes, nose or mouth. If they are standing within one meter of a person with COVID-19 they can catch it by breathing in droplets coughed out or exhaled by them. In other words, COVID-19 spreads in a similar way to flu. Most persons infected with COVID-19 experience mild symptoms and recover. However, some go on to experience more serious illness and may require hospital care. Risk of serious illness rises with age: people over 40 seem to be more vulnerable than those under 40. People with weakened immune systems and people with conditions such as diabetes, heart and lung disease are also more vulnerable to serious illness.

 

This document gives advice on:

1. Simple ways to prevent the spread of COVID-19 in your workplace

2. How to manage COVID-19 risks when organizing meetings & events

3. Things to consider when you and your employees travel

4. Getting your workplace ready in case COVID-19 arrives in your community”

 

Documentul are 8 pagini, e prea lung să îl pun aici.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 13:39

Aseara eram in supermarket si langa mine era un copil care tusea - am tulit-o imediat de acolo...

 

cititi si Cum se transmite coronavirusul: o tuse, un stranut in apropiere sau un sarut pe obraz



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 13:45

O alta masura de criza care se discuta aseara la olandezi este ca, 3 saptamani, copiii sa nu mai aiba conctact cu bunicii.

Pentru ca - din experianta Chinei - infectarea se face in special in familie cel mai usor, iar bunicii sunt cei mai vulnerabili.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -