Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sugestii pentru strain (Conferinta la Politehnica)

hotel metrou autobuz otp

12 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 17:05

Avem o prietena de familie care, in cateva luni, urmeaza sa participe la o conferinta la Politehnica in Bucuresti. Nu vorbeste/intelege romaneste, nu a mai fost in Ro.

 

Se gandea sa ia de la Otopeni autobuzul pana la Parcul Unirii (ma intreb daca inca exista acest serviciu si cat de "safe" este pt. ea), sa gaseasca un hotel in apropiere iar pentru conferinta (o saptamana) sa circule cu metroul. In timpul liber, posibil, sa viziteze ceva pe aproape...   

 

Eu nu cunosc zona Politehnicii (exista un hotel bun pe acolo?...) plus ca am retineri in privinta planului ei. Dar nu vreau sa va influentez, asa ca astept sugestiile/comentariile voastre. 

 

 

 

 


#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 18:02

Autobuzul exista, functioneaza, este curat si civilizat dar din pacate este mai lent: circula mai rar, te urci in el si astepti ceva ca sa plece, apoi opreste in multe statii.

 

Pentru autobuz ii trebuie card care se cumpara de la chiosc. Nu stiu cate limbi straine cunoaste casierita :)

 

Daca foloseste Uber in tara de origine il poate folosi si aici.

 

Daca vrea taxi, se comanda foarte bine de pe niste terminale cu touch screen pe aeroport. Sunt pe mai multe paliere de pret. Pentru o calatorie mai placuta ii recomand sa nu aleaga primul palier, la 14.99, ci de la al doilea (17.99) in sus. E vorba de lei/km.

 

Metroul e foarte in regula, are statie la politehnica, la unirii; aundisparut cersetorii, sunt trenuri noi.

 

pe tot ce am scris mai mult e safe pt o femeie singura la orice ora.

 

Hotel sa-si aleaga dupa buget si review-uri.

 



#3
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 18:03

As sugera sa-si ia un hotel in zona Unirii sau intr-o zona mai centrala, nu Politehnica, pentru a putea iesi in oras pe jos.



#4
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 21:42

Multumesc, Lavi!

 

Crezi ca Uberul este mai safe decat un taxi obisnuit?

Ce intelegi printr-o calatorie "mai placuta"?

Si... reviewurile la hoteluri sunt oare... pe bune:)? 



#5
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 22:01

ML safe sunt amandoua. Nu am auzit de nimeni sa aiba o problema de siguranta in niciuna de variante si nici in metrou unde sunt body guarzi. De fapt nici de hoti de buzunare nu am auzit in ultimii ani prin Bucuresti, sa o fi patit vreo cunostinta de-a mea. Inainte mai auzeam.

 

Soferii de pe taxi pot fi mai neciopliti, sa asculte muzica nasoala, se poate si sa te ocoleasca daca te prind ca nu esti localnic. La Uber am auzit ca masinile sunt mai noi, mai curate, mai bine mirositoare. Eu nu folosesc Uber, am fost o singura data cu ei in Bucuresti dar colegi si prieteni il folosesc intensiv.

 

Cea mai placuta, chiar eleganta experienta de taximetrie am avut-o cu Blackcab, dar trebuie facuta rezervarea online din timp si costa cam dublu, adica vreo 80-85 lei pana la aeroport. Am fost de 3-4 ori cu ei si calitatea se mentine.

 

Depinde de ea, ce gen de persoana este si cu ce experiente e obisnuita, daca a fost prin India, in Romania o sa i se para lux, daca a fost doar prin Elvetia :) o sa i se para groaznic. Daca e genul mai backpacker-ita cu autobuzul o sa i se para super Ok.

 

Siguranta ai cu orice.



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 22:04

Pentru review-uri sa se uite pe booking si/sau pe tripadvisor. In Romania eu ma mai uit si pe turistinfo pentru pensiuni pe la munte, dar nu e cazul in situatia data. Sunt pe bune, se cam verifica :)

 

Calatorie mai placuta = masini mai noi si soferi mai amabili, ambianta mai placuta, la asta ma refeream.


Editat de lavi02, 26 mai 2017 - 22:05 .


#7
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 22:11

Si am uitat sa-ti zic: eu circul zilnic cu metroul si destul de des am intalnit straini, par sa se descurce foarte bine :)

 

Autobuzele de suprafata, cu exceptia celui de aeroport nu le-as recomanda, sunt aglomerate, circula destul de prost si stau in trafic. Pentru transport prin oras metroul e de preferat. 



#8
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 22:15

Nu este chiar rasfatata dar mai la est de Cehia nu a pus piciorul.

Multumesc si de info pt. review-uri, de fapt pt. tot ce mi-ai scris. Revin peste un timp daca are intrebari. 



#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 22:43

Subscriu la ce a scris lavi02 mai sus. Cu metroul mi se pare foarte în regulă prin București.

 

Pentru hotel știu că niște colegi care nu erau din București au stat la Unirii la Hotel Horoscop și nu s-au plâns. Nu știu cum e hotelul, am fost doar la restaurantul lor unde am mâncat destul de ok. Hotelul e la câțiva metri de o gură de metrou care e pe magistrala care merge către Politehnică. De la hotel dacă traversează pe jos Piața Unirii ajunge la Hanul lui Manuc și intrarea spre Centrul Vechi. Văd că pe booking hotelul are nota 8.2.



#10
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 02:18

Daniela, am gasit hotelul pe Google, multumesc! Este bine asezat pt. drumurile pe care le are de facut.

 

Eu am fost o singura data la Politehica, in liceu. Vag imi amintesc ca este un parc?!... in fata (se prea poate sa ma insel). Se trece prin el cand iesi de la gura de metrou? Este "safe" dimineata la 8 sau la cat va incepe ea? Boschetari, caini?!...





Etichetat si cu hotel, metrou, autobuz otp

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -