Sari la conținut

Sari la conținut


Depresia in sarcina


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Vio81

Vio81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 21:45

Buna,mamici,s a confruntat cineva cu depresie in sarcina,cunoasteti cazuri in care s au luat antidepresive in sarcina?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 10:07

Bine ai venit la Desprecopii.

Atentie mare, nu se iau antidepresive in sarcina pentru ca pot afecta fatul.

Citeste te rog: Depresia in timpul sarcinii

 

Incearca sa te bucuri cat mai mult de aceasta perioada minunata din viata ta. Vad ca esti intr-o tara cu mult soare, Fa plimbari si incearca sa alungi orice gand negativ.

ai grija de tine.

 

[dc]



#3
Poppy

Poppy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 982 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 12:09

Vio, eu am avut un episod urat de depresie anxioasa si am facut tratament cu antidepresive inainte de sarcina. Mi s-a spus si mie ca ar fi preferabil sa nu iau medicatia in timpul sarcinii, dar in caz de nevoie sa stii ca se da. Activez pe o pagina de facebook cu gravide si mame din SUA, Anglia, Australia, Canada (in fine, tari de lb engleza) si sunt dintre ele care au avut probleme cu aceasta boala si nu au reusit sa duca sarcina la capat fara antidepresive. Nu e ceva de dorit, dara daca nu se poate altfel, exista si aceasta solutie.

Acuma, imi pare rau sa contrazic administratorul, dar depresia nu e deprimare, e o boala urata cu simptomatologie extrem de puternica, insomnie, atacuri de panica de necontrolat, dureri cat se poate de fizice si de insuportabile. Nu trece cu soare si plimbari.

Deci, Vio, daca ai probleme serioase, de tipul celor descrise mai sus, consulta un psihiatru (nu psiholog; la psiholog ajungi dupa diagnosticul psihiatrului). Un psihiatru iti va evalua starea si gravitatea bolii si va stabili daca e suficient sa faci terapie (cognitiv-comportamentala ori de alt tip, care ti se va potrivi) sau va trebui sa iei SI medicamente (terapia e cam obligatorie, altfel numai medicatia nu are afect de durata). 

Oricat ar costa, mergi obligatoriu la consult, nu e de joaca cu depresia. Multa sanatate si sa auzim numai de bine:) te imbratisez!



#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 12:56

Da, am o prietena care pe toata durata sarcinii a fost tratata pentru depresie anxioasa. Bebele e ok, dar nu l-a putut alapta, a fost nevoita sa ia medicatie pentru suprimarea secretiei lactate. Cum spunea si Poppy mai sus, consulta un medic, el este cel mai in masura sa te ajute sa gasesti calea optima pentru tine si bebele tau.



#5
Vio81

Vio81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 17:12

Buna ziua,din nou,haideti sa va spun povestea mea,pt ca tot incerc sa intru pe tot felul de forumuri ,dar nu gasesc pers in sit mea.Va multumesc din suflet ca mi ati raspuns si vreau sa tinem legatura,pt ca sunt disperata.De vreo 10ani ma confrunt cu aceasta anxietate,la inceput relativ usoara,aaa,,zic eu,oboseala,lipsa de calciu etc,, Am venit in Creta acum11ani ,am muncit ca nebuna sa strang un ban ,ca doar de asta plecasem de acasa...Pe fondul oboselii si al stresului am inceput sa am senzatii de sufocare,maini amortite,am facut toate analiz posibile,tiroida ,ekg ,plamani,alergii pana in final ini zice un dr ,,cred ca e pe fond nervos,,Eu ,vaii cum..doar nu sunt nebuna,nu ma duc la psihiatru...pana cand am cazut jos de a dreptul.Am mers la psihiatru,am inceput trat cu sertralina si xanax,ma sufocam,faceam atacuri de panica,nu manxam,nu puteam sa mai inghit,am slabit enorm,am avut cateva tentat de sinucid,simteam ca se termina totul.am ajuns la 6xanax pe zi ,incet incet mi am revenit ,dar nu am urmat un tatam complet,dupa o luna iar recidiva,iar ca mor,griaznicAm mers la alt psihiatru,i am zis ca vreau un bebe,am continuat trat cu sertal 100 aprox 8luni ,am ramas insarcinata,am redus doza de cum am aflat,apoi imediat incet ,incet am renuntatAm avut o sarcina lipsita de probl,a fost f bine,am nascut,nici dupa nast,nici o probl,toate okA implinit fetita 1an si am decis sa mai facem un bebe,ma simteam excelent,am ramas insarcin,si de aici incepe calvarul,am vazut testul si am avut un soc,,ca vai ce fac cu 2copii mici,ca e prea devreme,imi pierdusem logica,nu mai vroiam copilulNu intelegeam ce e cu mine,nici prin cap nu mi a trecut ca incepe iar depresia,dupa aprox 3sapt starea mea devenise f grava ,imi smulgeam parul din cap,ma ardea tot corpul,nu mancam,nu dormeam,am realiz ca treb sa sun psihiatra,mi a zis sa incep tratam cu xanax si sertral dar in doze mici,am cedat am facut avort terapeutic,,zice ea,,,a vrut sa ma interneze,nu mai aveam logica,ce sa mi faca mie un xanax luam 10si nimic,am inceput si cu mirzapina,dupa avort am zis ca moooor,ma simteam o criminala,luam past cu pumnul in conditiile in care treb sa am grija si de un bebe de 1an,zile in sir m am tarat pur si simplu ,ma ardea ,vroiam sa morMa condamn ca nu am inceput tratam de cum am vazut testul,poate reuseam sa duc sarcina,ma condamn ca sunt o criminala,ca treb sa lupt mai multXanaxul nu si mai facea efectul,acum am trecut pe tranxen,o condamn si pe psihiatra ca nu mi a recomandat sa fac periodic tratam avand in vedere nr de recidiveNU pot trece peste faptul ca am facutAVORT,nu nu pot,am citit ca o mama treb sa se jertf pt puiul ei ,nu sa l omoare,va rog dati mi sfaturi ,va rog!!!



#6
Vio81

Vio81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 17:21

Daca mergeam numai cu sertralina,puteam,mi a zis si dr,dar eu luam si anxiolitice,credeti ca era indicat?poate imi puteti da niste fotumuri in care se discuta strict despre asta.Oricum,pacatul l am comis,nu o sa ma iert niciod pt asta,nu stiu cum voi mai continua de acum inainte,va multum!!



#7
Vio81

Vio81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 17:21

Daca mergeam numai cu sertralina,puteam,mi a zis si dr,dar eu luam si anxiolitice,credeti ca era indicat?poate imi puteti da niste fotumuri in care se discuta strict despre asta.Oricum,pacatul l am comis,nu o sa ma iert niciod pt asta,nu stiu cum voi mai continua de acum inainte,va multum!!



#8
Vio81

Vio81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 17:28

Poppy ,daca vrei sa ma ajuti ti as fi recunoscat sa mai vb si in privat,in ce modalitate vrei tu ,face mess multum f mult!!



#9
Vio81

Vio81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 17:29

Daca mergeam numai cu sertralina,puteam,mi a zis si dr,dar eu luam si anxiolitice,credeti ca era indicat?poate imi puteti da niste fotumuri in care se discuta strict despre asta.Oricum,pacatul l am comis,nu o sa ma iert niciod pt asta,nu stiu cum voi mai continua de acum inainte,va multum!!



#10
Poppy

Poppy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 982 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 21:37

Vio scumpa, iti scriu pe PM, da? Pup




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -