Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 30 Felicitari Lorelaiii, mari85!

gravidute ciresele mai sarcina

332 raspunsuri la acest subiect

#1
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 19:53

ciresele%20de%20mai%202014.jpg

Povestea noastra:

 

A fost o data ca niciodata ...

Capitolul_1, Capitolul_2, Capitolul 3, Capitolul 4, Capitolul 5, Capitolul 6, Capitolul 7, Capitolul 8, Capitolul 9, Capitolul 10, Capitolul 11, Capitolul 12, Capitolul 13, Capitolul 14, Capitolul 15, Capitolul 16, Capitolul 17, Capitolul 18, Capitolul 19, Capitolul 20, Capitolul 21, Capitolul 22, Capitolul 23, Capitolul_24, Capitolul 25, Capitolul 26, Capitolul 27, Capitolul 28, Capitolul 29

 

 

[bbfata] Bebelusii nostri: [bbbaiat]

 

de martie:

 

31 Martie 2014 - Bubu5 - [bbfata] 1700gr   [bbfata] 1800 gr

 

de aprilie:

 

Alinutza12  [bbfata] 

 Lorelaiii  -  [bbbaiat] David  - 2480gr si 48cm - cezariana

mari85  -  [bbbaiat]  2800gr si 50cm - natural

oanarus  -  [bbbaiat]  Rares  - 3410gr si 52cm - 36s3z natural

 

 

 

[gravired] Gravidutele noastre: [gravired]

 

RalexHD - 1 Mai 2014  [baietel]

AndreeaBe - 2 Mai 2014

camy89 - 3 Mai 2014  [baietel] 
Irva - 6 Mai 2014   [fetita] 

messi  -  7 Mai 2014  [fetita] 

ingerashu - 8 Mai 2014  [baietel] 
Adriana1302 - 10 Mai 2014   [baietel]

madacristina  -  10 Mai 2014  [baietel]
mishutza - 15 Mai 2014  [fetita] 

AlinaDia - 15 Mai 2014  [fetita] 

MariaPopA  -  15 Mai 2014  [fetita] 
iarina_r - 17 Mai 2014  [baietel] 

Ela30  -  17 Mai 2014  [baietel] 
miky82 - 18 Mai 2014  [baietel]

delyn  -  18 Mai 2014   [baietel]

Sunland  -  18 Mai 2014  [baietel]

llorrenna - 20 Mai 2014  [fetita]

FlorinaIris  -  21 Mai 2014  [fetita] 

monik33 - 21 Mai 2014  [baietel] [baietel]  

ALTESA - 23 Mai 2014

alinuzz - 23 Mai 2014  [baietel]

ralulav - 23 Mai 2014  [fetita] 

J.D. - 26 Mai 2014
sill - 29 Mai 2014  [baietel]

Sherry - 29 Mai 2014   [baietel]

Didi81 - 30 Mai 2014  [baietel]

rlk_2009 - 6 Iunie 2014  [baietel]  [fetita]

 

 

 

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei:

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor: "Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc, care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare care a purtat in pantecele ei Dumnezeiescul Prunc. Nu ne parasi acum nici pe noi, robii Tai, ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Doamne fii cu noi si da-ne izbanda dupa Sfanta Voia Ta.

Amin.

 

 

 

 

Pentru mamici informate:

 

Ciresele de mai 2014

Grup privat

Rugaciuni

Cum se citeste o ecografie

Albume

De la 1 zi dupa ovulatie pana la nastere

Baietel sau fetita? Poze-eco si explicatii

Dimensiuni fat pentru fiecare saptamana de sarcina

 

 

 

Zodiac

Taur 20 Aprilie - 20 Mai sau Gemeni 21 Mai - 21 Iunie

taur11.jpg gemeni13.jpg


Editat de Irva, 22 aprilie 2014 - 17:43 .


#2
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 19:55

Sa avem un capitol plin de vesti bune!!!



#3
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 20:02

Irva ce draguta esti... ai facut capitol nou cu felicitari... [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Sa avem un capitol nou plin de vesti bune si mamici si bebici sanatosi!

 

Didi nu te mai stresa... daca vedea dr. vreun raport cerebral-ombilical aiurea sigur se sesiza, mai ales ca stia de preeclamsia ta... nu? parca asta fost de ai avut asa tensiune mare sarcina anterioara...



#4
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 20:13

Da Iarina, stie doctorul de preeclampsia de atunci. Tocmai de-aia a vrut sa iau aspenter pana la 32 de sapt desi dr Avram zicea sa il intrerup mai devreme. Mereu ma intreaba cum stau cu tensiunea  [:)]



#5
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 20:24

Multumim Irva ptr capitolul nou! Sa fie doar cu vesti bune!

 

Mari, felicitari mamico! Ma bucur ca sunteti bine!

 

Ramoon, felicitari! Si mie mi-a iesit capul de 35 sapt si eu aveam 32 :) Bebeii au capul mare in comparatie cu restul, eu asa stiu...

 

Didi, felicitari! Ce bine ca bebe corespunde! Sper sa imi spuna si mie la fel vineri! Am si eu un pitic pe creier, sa corespunda bebe la masuratori, sa nu ramana in urma... Si dr mea insista cu tensiunea :)


Editat de llorrenna, 16 aprilie 2014 - 20:25 .


#6
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 21:09

Prezent si eu!
Felicitari mari! Sa fie sanatos bebe si necolicios si tu sa te recuperezi repede!
Iarina,ce sperietura...tocmai la tine. Bafta maine, sa poata masura dr bine si sa fie totul ok!
Felicitari celorlalte burtici pentru bebeii grasunei!
Ce frumos ca v-ati intalnit si v-ati plimbat mandre burticile prin mall.
Mish nici eu nu am patut inca, de fapt mi se pare ca nu am mai nimic, ddecat niste produse de igiena, cadita, prosopele, cateva bodyuri si paturici,scutece de finet, cateva maruntisuri gen termometru,pompita nas,biberon..si cam atat!! Sper sa ma descurc si sa nu intru in panica!
Eu incerc sa stau cat mai linistita, atat cat ma lasa hormoneii, tot am impresia ca bebe e foarte puturos, dar ma gandesc ca o fii si din cauza pozitiei, nu mai simt eu toate miscarile...am fost si ieri la monitorizare, dr m-a asigurat ca suntem bine si ne mai vedem vinerea viit.
Va pup burtici!
Bafta maine la control Adriana si cine mai are, scuzati memoria!

#7
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 21:18

Felicitari Alinuzz!

 

Ma bucur ca te tine dr. sub control... dar nu uita ca daca nu simti bebe cateva ore bine si desi incerci sa-l trezesti (ciupit, baut apa rece, cafea, cioco sau ce altceva ti se pare ca merge la tine)si nu se misca, te duci direct la spital...

 

Testul de nonstres reactiv iti da voie 7 zile sa respiri...

 

Nu vreau sa te sperii nici pe tine nici pe alte mamici... cred ca nu mai scriu despre astea ca nu vreau sa dati cu rosii bine?! 

 

Sarcina ar trebui sa fie o experienta placuta, cel putin asa citesti prin reviste... [batcap]  [batcap]  [batcap]


Editat de iarina_r, 16 aprilie 2014 - 21:20 .


#8
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 21:30

Hello!

Mari, felicitari pt bebe, sa creasca mare si sanatos si tie refacere rapida.

cand vine barbatul de la munca il intampin asa: a mai nascut o fata. El intreaba daca avea data inainte sau dupa mine, se ingrozeste oricum si imi pune interdictie la facut orice, ca parca daca stau in pat nu mai nasc. Dar e dragut in panica lui.

 

Iarina, spune tot ce stii. Nu te ferii, nu te stresa. Chiar daca cineva te- ar considera exagerata tot ar fi de inteles de ce esti asa. Poate o mamica chiar o sa iti ia o data in consideratie sfaturile si va pune intrebari si va ajuta un bebe. Mie de exemplu imi prinde tare bine la psihic sa te stiu asa de informata si sa te pot exploata, hihih. Cred ca fiecare mamica ia ce vrea din informatiile si sfaturile tale. Unei mamici extrem de relaxate si convinse ca totul e ok nu vei putea sa ii produci tu stresuri inutile. Dar unei mamici ca mine, care are deja nesiguranta si mii de semne de intrebare, imi produci doar curiozitatea sa inteleg ce se intampla si sa stiu ce sa intreb medicul data viitoare. Asa ca nu te stresa si spune mai departe.



#9
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 21:36

Deci eu v- am citit dar sunt cam varza si nu tin minte nik. Dimineata am fost cu Lola afara, apoi trebuie sa merg la diabetolog. Mi- a fost atat de rau, transpirata, senzatie de voma, rau. Tensiunea era ok, glicemia ok, nush ce a fost. A trecut in 20 de min si am ajuns si la diabetolog. Tensiunea era la ei un pic maricica, nimic alarmant.

 

Apoi am mers la gradina unde nu am facut nimic , doar am dat din gura. Si sunt rupta de oboseala. Si sunt stricata la burta, oare se pregateste corpul? Clar ca de mers la buda hemoroidul face ce vrea el. Am parca tot mai des burta tare. Maine am programare la gine, sper sa nu aud iar col de 5 cm.

 

Irva, eu bag in principiu tot la uscator. Daca se micsoreaza, asta e, eu nu ma mai uit pe ele sa vad daca am voie sau nu. Din experienta mea, au voie mult mai multe haine decat scrie pe eticheta. E dreept ca nici nu am matasuri si rochii de seara, ca probabil nu lr- as baga. Dar eu l- as pupa pe uscator numai ca ma scapa de intins chiloti si sosete.



#10
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 21:55

Felicitari Alinuzz! Sa stii ca si bebelina mea e mai lenesa, sau somnoroasa, cum vrei sa-i spui :) Dar ea asa a fost de la inceput. Stiu ca nu toti copiii sunt la fel. O simt o data la 2-3 ore, dar uneori e doar o intindere sau doua miscari...O mai simt si sughitand, asta dureaza cateva minute. Cea mai mare activitate insa o are noaptea, pe la miezul noptii :) Este insa din ce in ce mai puternica in miscari, simt diferenta de la o saptamana la alta. De durut nu ma doare nimic, nu impinge si nu loveste niciun organ sau os, nu m-a tinut niciodata treaza noaptea. Nu am simtit falfaieli la inceput, ci am simtit-o prima oara la 20 saptamani, 3 lovituri usoare, si de atunci am simtit zilnic.

Banuiesc ca imi seamana, as putea sta pe canapea toata viata :))))

Eu inca am momente cand uit ca sunt gravida... :)

Asa ca nu te stresa, daca medicii spun ca e ok, si asa a fost bebe mereu in ceea ce priveste activitatea intrauterina. Daca insa e o modificare, fuguta la monitorizare cum spune Iarina, asa mi s-a recomandat si mie. Orice mi se pare diferit sau aiurea, sa merg la maternitate la monitorizare.

 

Mish, ma atrage si pe mine ideea cu uscatorul! Tu ai 2 in 1, masina si uscator, sau sunt separate?


Editat de llorrenna, 16 aprilie 2014 - 21:56 .




Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -