Sari la conținut

Sari la conținut


Creme pentru tenul mixt si gras


12 raspunsuri la acest subiect

#1
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 11 noiembrie 2013 - 14:54

Eu am un ten mixt si am incercat "o caruta" de creme , lotiuni si uleiuri.Am folosit o crema de la Mary Cohr dar e tare scumpa.

Voi ce folositi?Dar pentru ochi?

 

 



#2
Liliann

Liliann

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 11 noiembrie 2013 - 15:30

Sunt o gramada de topicuri deschise pe aceasta tema. O sa gasesti diverse raspunsuri si recomandari de la creme care se gasesc in supermarket, pana la produse de lux.

Insa tot citind si eu pe net pe aceasta tema, am retinut un lucru : cea mai buna crema antirid este crema cu protectie solara, motiv pentru care in ultimii  ani sa zic am avut grija sa am mereu asa ceva.

in rest, ca marci, depinde ce ti se potriveste.

Eu am folosit ani in sir creme care se gasesc prin magazine gen l'oreal, elmiplant, bioten, ana aslan, dupa care am descoperit dermatocosmeticele (avene, skincode, roche, eucerin) pe care le alternez, de cativa ani, cu cele din sephora (estee lauder in prioncipal).Eu de toate am fost multumita.

Si ca o relevatie, anul acesta am incercat crema Apidermaliv cu laptisor de matca, crema care, in cuda faptului ca este foarte grasa, ca un unt, mi s-a potrivit foarte bine.

 

 



#3
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 16:42

Sunt convinsa ca sunt multe topicuri (din pacate nu am avut foarte mult timp sa caut) , doar nu sunt singura cu problema asta.

Ce fel de crema cu factor de protectie solara?



#4
coraly

coraly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 15:22

Asi, si eu am tenul gras si am folosit diverse creme, toate au fost ok pana acum pentru ca le-am ales usoare, mai mult hidratante - garnier naturals, vichy aqualia thermal si de o vreme mai mult de la Farmec (Asltavital mineralactiv de regula). Acum dimineata ma dau cu crema ultraprotectoare 50+ daca ies afara (e mai grasa putin, dar dupa ce o intinzi poti tampona cu un servetel), iar seara Asla vital mineralactiv crema regeneranta (cu argila). Nu e grasa deloc. Pentru ochi am folosit mult timp ulei de argan/migdale dulci. Acum vreau sa iau din gama Farmec Natural - crema pentru ochi cu ulei de argan (am citit comentariile pe site-ul lor)



#5
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 17:08

Ce fel de crema cu factor de protectie solara?

 

Cred ca ceea ce a vrut sa spuna e 'protectia da cele mai bune rezultate'. Adica mai bine folosim crema cu SPF pt. a ne proteja de riduri / alte probleme decat apoi sa le combatem [:)]



#6
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 noiembrie 2013 - 10:58

Eu de cand m ajuns in Germania am o problema cu cosurile. In viata mea am avut o singura data cosuri, in numar de 3 pe obrazul stang. Atunci m-am dus la dermatolog, mi-a dat un gel de curatare de la Eucerin si un tonic de la Eucerin si intr-o luna au disparut.

Cand am ajuns aici unde locuiesc acum nu aveam nici o urma de cos pe fata. Dupa ce am inceput sa lucrez m-au izbit. in general sunt 2-3 care imi ies ba pe un obraz ba pe altul, si pe barbie.

Ma calca pe nervi!

E de ajuns sa am garda, ca dupa amiaza vad un cos care si-a facut aparitia in doar cateva ore.

Nu am idee daca e de la asternuturi, de la masca pe care o port, de la faptul ca imi tot pun mainile pe fata.....nu am idee, dar ma enerveaza la culme.

Cand m-am dus acum in Romania m-am intalnit cu un prieten cu care nu m-am mai vazut de vreun an , s-a uitat la mine, a izbucnit in hohote de ras si mi-a spus ca nu a stiut ca abia acum am ajuns la pubertate.

 

 

Ma rog, nu am avut niciodata un ritual de ingrijire a fetei, nici nu ma dadeam cu creme.

Mi-am cumparat de la Eucerin un gel de curatare care e mai soft, ca am fost intr-o farmacie in München si mi-a spus farmacista aceea ca nu am tenul neaparat gras, adica pe barbie este, dar in rest era cam agresat, a spus ca imi recomanda versiunea pt ten normal, mai soft, si mi-am luat o crema pt ten cu probleme, a sus sa o folosec neaparat doar in zonele afectate.

Sunt ok, dar tot am cosurile astea idioate. Nu apar non stop, dar cand trec, am o perioada de liniste si apoi reapar.

Am primit si niste mostre de la Vichy, le incerc apoi.

 

Ca si crema normala de fata am una Bio cumparata din Romania de la Biodrop. Au si site pe net. A mea e cea cu Hammamelis, sunt f multumita de ea.

 

 

Am folosit si ulei de argan pe post de crema de fata, acum am facut insa pauza. Uleiul de argan e f bun pt zona ochilor.



#7
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 17 noiembrie 2013 - 15:48

Asi, daca vrei iti recomand o dermatoloaga care se ocupa mult de dermatocosmetica. Eu am fost la ea si mi-a recomandat demachiant, crema hidratanta si un ulei special antirid pt zona ochilor. De atunci am un ten hidratat si foarte frumos. Pana atunci am bajbait printre tot felul de creme si de recomandari mai mult sau mai putin avizate.



#8
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 09:27

Puisorul mi-ar fi de mare folos numele dermatologului.

 

XIO m-am gandit si eu la gama Eucerin.Uleiul de argan e un bun regenerant dar incarca foarte tare tenul.



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 13:11

xio, vezi ca exista si acnee de la excesul de clor. poate apa cu care te speli are prea mult clor, sau undeva-cumva intri in contact cu o cantitate excesiva de clor .

sau poate ai parte de mai mult stres de cand te-ai mutat si lucrezi in germania...

sau ai cules de undeva cine stie ce crocobaur (bacterie, stafilococ)



#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 19:46

Corina, de stres sigur nu e vorba, sunt mai relaxata si merg in fiecare zi bucuroasa la lucru, am intorc bucuroasa. :))




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -