Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

In Italia (20)


303 raspunsuri la acest subiect

#1
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 03 ianuarie 2007 - 19:04

Poftiti, italiencelor la un pahar de vorba, urmarea de aici.





Italiencele vorbarete, de la sud la nord:

Iriale ( Messina )(05.02.1972) si [bicla]Alessandro (11.06.2002)

Geanina_Anghel ( Napoli )

Mary_Ilie (de la Bucuresti, curind la Napoli),[copil] Andrei (29.09.2005)

Dana_popescu( Vasto )

CameliaS ( Firenze )

Gabry ( Firenze )(28.05.1974), [copil]Elena (07.02.2005)si [avion]Mircea

Crista-s ( Bologna )(06.01.1967)

Stralucitor1 ( Torino )(20.12.1973)

Mariana I. ( Torino )

Cicina (Padova) (22.01.1962)

Wicca ( Venezia)(18.05.1979) si [bebic] Andrea (26.12.2005)

Pyssy ( Novara )

Danangie ( Milano )[nunta](08.02.1977)

Crini ( Milano )(01.10.1971), [zana]Theodora si [copil]Andrei

Pet.cost2005 ( Milano )(15.12.1975)

Alinutza00 (Milano )

Dana7mi ( Milano )(07.02) si [bebic] Alessandro ( 6.08.2006)

Omi308(Milano)(30.08.1975), [copil] Corina Maria

Piccaflor( Treviso)

Mireloaia ( Aosta )

Tizabela [nunta] ( Pordenone )(12.02.1983)



si prietenele/ prietenii lor :

Vio

Enn(29.08.1971)cu bebeii [bebic]Dora (12.07.2006 )si [copil]Dènes(14.02.2004)

Alina si [zana]Marie-Evelyn (02.04.2002)

Caarra

Laura T

BB_Alinus(25.08.1975) si Amalia [copil](17.11.2005)

Carmi si Fabiano[copil](20.10.2005)

Gumman(29.04.1969)

Gabrielama(12.01.1971)si [zana]Mara (7.04.2004)

Dumid(19.08.1978)taticul lui [copil] Albert(05.05.2005)si sotul Laurei

Blue eyes - col cuore sulla riva del Lago Maggiore



#2
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 04 ianuarie 2007 - 17:04

buna, fetele

stiti cam cit costa o pensiune la Roma?
sau alte oferte de cazare ieftine?

cumva spre sfirsiutul lui februarie mai prindem ceva reduceri rin magazine?

multumesc frumos



[hop]

#3
cici_2004

cici_2004
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 ianuarie 2007 - 17:26

buna fetelor

anul acesta in vara e posibil sa vin impreuna cu baietelul meu in italia, mai precis in Aquasparta si as vrea sa va intreb cam cat costa cresa, respectiv gardinita, am inteles ca e foarte scumpa de aceea va intreb si pe voi; as reusi eu numai din salariul meu sa-mi pot creste copilul si sa supravietuim?(suntem pe cale de despartire cu sotul meu-si asta ma determina sa ma gandesc la plecat in italia, deoarece in romania nu mi-as putea creste copilul sigura. Persoana unde m-as duce este tatal meu care este rezident acolo si m-ar ajuta sa-mi gasesc un loc de munca. Din ce m-am documentat am vazut ca, costa destul de mult echivalarea studiilor si sanse mici de a gasi ceva dupa echivalare, mai ales ca nu stiu nici limba, am zis ca mai intai sa-mi gasesc ceva decent de munca, sa invat limba si apoi mai vedem daca voi putea sa-mi echivalez diploma. am inteles ca salariile se invart pe undeva pe la 1.000 de euro, credeti ca din ei as putea sa platesc gradinita copilului meu, sa contribui la chirie si alte dari si sa mai si supravietuiesc ca sa nu mai zic si ceva de pus deoparte.Va zic sincer imi este foarte frica, sa fac acest pas, dar relatia cu sotul nu mai merge si ma gandesc intens sa ne despartim.
Imi cer scuze ca am intervenit in discutia voastra, voi discutati despre vacante, despre locuri frumoase de vizitat si eu vin cu problema mea.
va multumesc si astept raspunsuri si pareri, in speranta ca nu v-am deranjat prea tare.va pup pe toate!

#4
pet.cost2005

pet.cost2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.823 mesaje

Postat 04 ianuarie 2007 - 22:32

Sa o luam pe rand: buli, o varianta ieftina de cazare ar putea fi campingurile ... si nu te gandi la numai la corturi, sunt si casutele alea fff dragute si total echipate (de la lingura la tv ... au dus propriu, deci nu la comun) ... uite aici, daca stii italiana poti cauta pe regiuni (Roma e in Lazio) http://www.campeggi.com/index.asp. Sau http://www.agriitalia.it/ despre agriturism ... tot asa, pe regiuni ...sau aici http://www.agriturismo.it/ . Iar reducerile sunt tot asa ... in functie de regiune ... la Milano sunt de pe 7 ian. pana pe 7 martie ... deci doua luni ... la sfarsitul lui februarie esti inca in timp ... problema e ca fiind pe sfarsite sezonul reducerilor sa nu gasesti cine stie ce ... pt. ca nu aduc marfa noua in perioada reducerilor ... nu au voie ... trebuie sa termine ce au ... sau sa nu gasesti masurile tale, chiar daca vezi ceva care iti place ... ideal e sa profiti de reduceri la inceput, cand se da drumul la sezon.

cici - cat priveste problemele tale ... cred ca mai nimerit ar fi sa cauti pe forumul romanilor din Italia ... acolo se discuta in principal despre acte, documente, cheltuieli, stil de viata ... da o cautare cu google sau trimite-mi un PM ... nu pun linkul aici ca sa nu fie probleme ... Oricum, nu vreau sa te descurajez, dar viata nu e tocmai roz nici aici ... nu credeam sa spun asta si cand auzeam din tara mi se parea exagerat ... dar asa cum spui tu cu €1000,00 (care intr-adevar este salariul mediu pt. o femeie) ... e greu sa platesti chirie, facturi, gradinita, mancare, haine ... etc. Nu zic nimic de pus deoparte ... daca zici ca are cine sa te ajute, adica tatal tau ... mai e ceva ... Bafta si numai bine!

Petronela
__________________________________________________________________________

Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.

#5
leistra

leistra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 04 ianuarie 2007 - 23:14

Salutare tuturor si La multi ani!

Cum la fetele din Olanda e mare liniste m-am gandit sa trec pe la voi[bicla]...noi venim intr-o minivacanta la Milano pe 18 ianuarie si as vrea sa imi spuneti si mie pe unde ar fi frumos sa mergem, unde sunt magazine frumoase, parcuri, restaurante, etc

Hotelul nostru e Tulip Inn Delle Nationale, din cate am inteles e central, insa nu stiu cat e de frumos...poate aveti idee cam cat costa un taxi de la Bergamo pana in Milano


multumim![pic]

http://photos.yahoo.com/adina_roberta

#6
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2007 - 01:23

Petronela, multumesc [pup]

revin cu impresii cind ... revin :)

[hop]

#7
pet.cost2005

pet.cost2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.823 mesaje

Postat 05 ianuarie 2007 - 10:25

leistra - uite aici informatii despre ce se poate vizita la Milano(in lb. romana) iar despre spectacole, bilete pt. mijloacele de transport, expozitii aici. Hotelul despre care vorbesti face parte din lantul hotelier Golden Tulip ... este si in Olanda, in Amsterdam langa aeroportul Schippol (nu stiu cum se scrie) si din proprie experienta iti pot spune ca e ok, conditiile sunt fff bune, e frumos. M-am uitat acum pe site-ul lor ... vad ca e aproape de Stazione Centrale (gara), deci e bun ca ai acces la mijloacele de transport si te poti misca cum vrei tu.

Nu stiu cat costa taxiul de la Bergamo la Milano, dar daca nu ajungi la o ora imposibila, presupun ca sunt mijloace de transport de la aeroport la Milano ... nu stiu, nu am mai fost.

Si, asa cum spuneam mai sus, nimeresti bine, in perioada reducerilor pt. shopping ... unde sunt magazine multe si pt. toate buzunarele ... pe Corso Buenos Aires ... e in centru.



buli - astept impresii dupa atunci ... shopping placut!



Petronela

__________________________________________________________________________



Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.

#8
danielutzu

danielutzu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 06 ianuarie 2007 - 13:38

Dragele mele fete din Italia, [hia]
Eu urmeaza sa vin in cizma (fara suparare suna cam aiurea...)si voiam sa va intreb cum v-ati descurcat la inceput.... Cum v-ati despartit de cei dragi, ca eu cred ca m-am nascut in alt secol... Imi este imens de greu sa ma gindesc ca o sa fiu singura aici la voi fara suportul zilnic de dupa servici (iubirea mea), fara mama si tata (da la virsta mea inca sunt cu mama si tata....).Eu nu o sa mai intru pe forum pina luni, pentru ca am internet doar la servici, dar va rog, daca sunteti dragute sa ma linistiti si pe mine....Va rog frumos, stiu ca o sa fie greu (foarte greu) dar poate vreuna dintre voi ma poate incuraja ca dracu nu e asa negru.... Offf..... Va multumesc pentru suport chiar daca nu ne cunoastem personal am vazut ca aici pe forum este o atmosfera foarte calda (scuze pentru patetism, dar nu ma simt prea "tare").
[pup]

Cine se scoala de dimineata cade singur in ea

#9
kisstherain999

kisstherain999

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 390 mesaje

Postat 06 ianuarie 2007 - 15:38

Buna fetelor [flo] si La Multi Ani!!!



Sper ca nu va suparati dar vreau sa va bombardez si eu cu cateva intrebari. Plecam (din Iasi) pe 10 ianuarie pt o saptamana in Italia la Pistoia (pe langa Florenta). Nu am mai iesit din tara pana acum si suntem cam debusolati si poate ne puteti ajuta voi:

1. Ce traseu alegem sa fie scurt si usor de urmat?

2. Pe unde iesim din tara?

3. Putem face drumul cu o singura noapte de odihna? E mai bine sa plecam foarte dimineata si sa dormim o noapte inaite de iesirea din tara sau sa plecam seara, trecem granita si sa dormim in Austria?

4. Care sunt taxele de autostrada?

5. Mergem in vizita la un prieten care are in jur de 70 de ani. Ce cadou si-ar putea dori din Romania? A mai primit de la noi oua incondeiate, farfurii de lut, bauturi alcoolice in sticle cu forme mai deosebite, tricouri cu pozele noaste, carti despre Romania.



Cam atat deocamdata [:D] daca imi mai amintesca ceva revin.




kiss [pup]



[gravi] 26+[baietel]

Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

#10
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 06 ianuarie 2007 - 18:43

CRI LA MULTI ANI pentru azi!!! Sa fii sanatoasa si fericita si mai ales sa fii iubita!!



DANIELA e inutil sa-ti spun ca va fi usor lasa ca ai sa te obisnuiesti.........ca nu e asa. Eu si dupa 2 ani de Italia inca plangeam de dorul casei. Dar.........cum totdeauna exista un " dar "....trebuie sa incerci sa-ti umpli timpul si sa incerci sa nu intri in depresie. Ca , cu cat te gandesti mai mult la cat de greu iti va fi.....intr-adevar iti va fi. Trebuie sa te incurajezi singura.....sa incerci sa descoperi lucruri noi care sa te stimuleze. Sa incerci sa ai un obiectiv....pentru a trece mai usor de toate greutatile. Mai intra pe aici, povesteste-ne despre tine.......unde stai acum......unde stateai in Ro, ce faci acum aici........cati ani ai? Hai incearca sa fii sus de moral........ca daca nu te ajuti singura.......o sa-ti fie greu. Pupici si sa ai un nou an fericit si plin de realizari.



Cand te-a inselat cineva odata e vina lui, cand te-a inselat a doua oara e vina ta











POZELE MELE

"]POZELE MELE[/url]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -