Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Prim ajutor cand bebe se ineaca cu ceva


37 raspunsuri la acest subiect

#1
amiss_zip

amiss_zip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 22:47

Fetita mea are 8 luni si s-a inecat cu saliva foarte nasol. Am crezut ca s-a inecat cu un obiect ceva. Nu mai putea sa respire, se inrosise, si deschidea mereu gurita ca si cum ii venea sa vomite. Nu pot sa va explic ce-am simtit in momentul acela. Imi tremurau mainile asa de tare ca nu puteam lua de jos telefonul. In cateva minute si-a revenit. Ma ingrozea faptul ca daca, doamne fereste era un obiect, cat timp aveam la dispozitie? 2 minute? Cat poate sa isi tina respiratia un copil?
Aveam oare timp sa chem salvarea? Sa fim seriosi? In Bucuresti la ora de varf ajunge poate in cateva ore. Sa iau un taxi? la fel sa dea Domnul sa stai aproape de spital pentru ca pe putin faci 30 minute pe drum.

Asa ca ce ramane? Sa le acordam noi primul ajutor. Dar cum? Stiti cum putem sa ajutam copii cand se inneaca?

Pediatra mi-a spus sa nu ii facem sa vomite pentru ca se vor ineca mai rau, si sa le tinem mana imediat sub stern si sa scuipe ce are in gura. Daca isi revine sa fie monitorizat atent, si sa vedem daca mananca. Daca lucrurile nu revin la normal, trebuie mers de urgenta pt o echografie sa vedem daca a inghitit ceva.



[foto]poze si filme[:D]
Amiss

#2
Ramona2006

Ramona2006

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 23:14

Din cite stiu eu, in orice carte despre cresterea copiilor exista un capitol dedicat primului ajutor. Cred ca daca dai un google gasesti site-uri cu explicatii. E greu sa explici asa intr-un post...in carti sau internet ai inclusiv desene. Exista si cursuri de prim ajutor. E f adevarat ca e bine sa stii ce sa faci in cazuri din astea, insa cel mai imp este sa nu te pierzi cu firea, sa incerci sa-ti pastrezi calmul...
Oricum, care e chestia asta cu inecatul cu saliva? Si fetita mea are tot 8 luni si a patit si ea de vreo 2 ori...oare saliveaza mai mult din cauza ca le ies dintisorii?
Uite ai aici un link in engleza, f bun, cu explicatii si tot ce vrei...
http://www.babycente...ills/11241.html

Sanatate multa!



#3
amiss_zip

amiss_zip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 23:24

Da! Pentru ca saliveaza mai abundent.
Daca stiam ca este vorba de saliva nu ma panicam [:)].

Chiar nu am nici o carte in casa pentru cresterea copiilor. M-am bazat mai mult pe net si am citit doar ce m-a interesat pe moment. Dupa cum ma stiu ...cred ca am sa devin doxa la capitolul asta[:D]. Multumesc mult pentru link! Cat despre cursurile de prim ajutor...as fi foarte interesata.
Le-a facut cineava in Romania?

[foto]poze si filme[:D]
Amiss

#4
amiss_zip

amiss_zip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 23:27

M-am uitat pe articol...si nu prea sunt indicatii pentru copii asa de mici(sub 1 an). Am sa mai caut.

[foto]poze si filme[:D]
Amiss

#5
martha78

martha78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 00:03

Amiss zip, si noua ni s-a intamplat de n ori chestia asta, din cauza ca-si baga degetul in gura si isi face sila sau cand se joaca cu vreo jucarie..trebuie doar sa o ridici putin sau sa o intorci intr-o parte si sa-i dai cateva palmite pe spate

ma fac din ce in ce mai mare
Darius Teodor's page


#6
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 01:15

Diana mea si-a introdus o margica in nas [bascket]cand avea 2 ani...
Plangea in hohote...si-mi spunea ca are bila in nas

Eram disperata [bang]nu puteam sa o extrag...si riscam sa o imping mai adanc...[q]
Am hotarat ca merg la spital ...la urgente...[auto]
Tocmai atunci a venit o vecina la mine...o femeie deosebita[flo]a auzit galagia din casa si a simtit ca s-a intamplat ceva...ea m-a pus sa-i suflu in gura...si bila a tasnit inapoi afara din nas...[poc]

Am rasuflat usurata...am luat fetita in brate, si dupa ce s-a linistit i-am atras atentia sa nu se mai joace niciodata asa...




Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI



Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)


[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!




#7
amiss_zip

amiss_zip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 01:40

martha stiu ce zici [:)] si Petra face asa. Ea saliveaza cel mai mult cand suge la hartie sau ceolofan.
Mi se par haiosi cand baga in gurita ceva nou si se stramba de numa[:-)))]
Simina wow bine de stiut ca metoda de prim ajutor [:)]. Ai o fetita foarte scumpa! Sa-ti traiasca[:)].

[foto]poze si filme[:D]
Amiss

#8
amiss_zip

amiss_zip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 01:48

simina totusi ma roade o intrebare. Daca sufla nasul nu iesea bila?

[foto]poze si filme[:D]
Amiss

#9
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 10:05

Daca baga ceva in nas urgent la doctor... indicat ar fi la un spital, la ORL... Uneori si medicul de familie se baga si mai rau face. In legatura cu inecatul... Primul pas este sa iei copilul pe o mana cu fata in jos si sa-l bati pe spate. La noi asta a mers de doua ori. Odata s-a inecat cu o bucatica de mar, a doua oara cu o bomboana. O alta metoda ar fi sa-l iei de picioare si sa-l invarti, astfel prin forta centrifuga obiectul este dat afara. Asta este incercata de o colega. Apoi poti sa bagi degetul ca un carlig si sa scoti obiectul, daca il vezi.

#10
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 10:43

http://forum.desprec...&TOPIC_ID=19307 Cu respect, G. www.siteaudit.ro


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -