Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Clasa a II-a!!!!


243 raspunsuri la acest subiect

#1
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 16:28

Dragilor, pe unde sunteti? Cum a fost vacanta? Ati avut teme? Asteptati cu nerabdare sa incepeti noul an scolar?



Noi am petrecut o vacanta minunata, dar cam scurta. Ca toate vacantele, nu? Nici nu incep bine si se si termina! [:D] Am avut teme. Pe un caiet special de teme am avut de lucru si la Romana si la Matematica si la Cunoasterea Mediului. Bine ca l-am terminat! [:D] In rest, asteptam si nu asteptam inceperea anului scolar si daca ar putea sa fie greva macar un pic, bine ar fi [:I] (citat din fi-miu, ca pe mine ma ia cu fiori).



Acum, referitor la scoala, voi ce stiti, este deschiderea anului scolar pe 15 septembrie sau nu?



Bafta scolareilor in noul an scolar!



Claudia



o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

#2
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 18:15

Biune ati venit cl!



Eu stiu ca trebuie sa fim la scoala vineri.



Ti-am trimis mai de mult un mesaj nu l-ai primit?





6 ani si ...











#3
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 18:45

Suntem aici Cladia!PREZENT!

Noi am inceput scoala pe 1 sept.

Bine v-ati intors din vacanta!
Noi azi am avut curs de dans si pe seara avem curs de pictura!

Te pupam! si bafta multa in noul an scolar!


Ralu-mamica de 2 printese (Ioana si Maria)

#4
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 14 septembrie 2006 - 18:50

Fetele, pe unde sunteti? Va pregatiti de scoala?
Bafta pentru maine!

Noi sambata avem sedinta cu parintii. Sa vedem ce ne va spune....Noua invatatoare este un pic mai severa. Aici se schimba invatatoarele in fiecare an. Ioana s-a acomodat cu ea, dar eu nu. E asta este! Voi vedea eu!

Un nou an scolar cat mai bun urez tuturor copiilor!

Ralu-mamica de 2 printese (Ioana si Maria)

#5
annita72

annita72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 11:44

Buna, fetelor!

Am inceput si noi clasa a II-a![bis]
Cam cu stangul, pentru ca inca nu si-a revenit din amorteala de vacanta si doamna a si inceput cu temele pe care Ioana nu si le noteaza asa ca nu le tine minte[ups].

Dar speram sa ne "trezim" cat mai repede, ca altfel nu se poate!

La voi, cum e?


mami de Tudor(02.12.2003) si Ioana(17.11.1998)
http://pg.photos.yah...stama/my_photos

#6
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 13:19

Si noi! Ozi a avut de invatat "Desteapta-te romane" si n-a facut-o asa ca atunci cand a fost prinsa ca nu stie i-a spus doamnei senina ca ea merge la inot in fiecare seara si nu a avut timp sa invete poezia...ce rusineeeeee!!!!!!!!I-am sters desenele pana la vacanta si i-am facut program si ce de timp are acus dimineata ca mai si citeste!

#7
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 14:41

Buna fetele!!

Ma bucur ca ati scris.

Annita-e normal sa fie inca amortita dupa vacanta... Lasa ca o sa-si intre ea in ritm! Aici copiii au un caiet pe care isi scriu tema pentru a doua zi. Doamna le scrie ce au de facut si ei trebuie sa copieze pe caiet ca sa nu uite ce teme au si in felul asta sa stie si parintii ce teme au copiii.
Va pup si bafta!

Ralu-mamica de 2 printese (Ioana si Maria)

#8
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 16:03

Fetelor, succes in clasa a II-a!![:D]

Vreau sa va intreb si eu ceva: copiii vostri au prins gustul cititului? Ca al meu se cam eschiveaza si pe mine tare ma necajeste chestia asta... Cat a invatat sa citeasca a fost foarte interesat, abia astepta sa poata citi, acuma citeste destul de bine dar si-a pierdut interesul total... chiar atunci cand nu are chef sa se joace prefera sa stea si sa arda gazul pur si simplu prin casa decat sa puna mana pe o carte. La voi cum e?

___________________________________________
"Nu poti face nimic ca sa ai stil. Pentru ca stilul nu il ai, ci il esti."
(Mircea Cartarescu)


#9
mamaruta

mamaruta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 17:05

Bine ne-am regasit.
Si noi am inceput scoala:(((( Astazi e prima zi de stat si la after school.
Teme de vacanta am avut o groaza la matematica, le-a facut cu chiu cu vai.
Legat de citit si eu am aceesi problema ca si tine Cata, prefera sa stea decat sa puna mana pe o carte. Daca o imping de la spate cu cititul, citeste, dar daca o pun sa povesteasca, daca nu isi mai arunca un ochi in carte habar nu are ce a citit.

Bafta maxima in noul an scolar

#10
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 17:41

Bine v-am regasit!



Am vazut-o pe CristinaT in prima zi de scoala, avea emotii puternice. Bafta multa![flo]



Ralu, cred ca daca incepea si la noi scoala pe 1 septembrie, era tragedie mare! [:D] De ce se schimba invatatoarea in fiecare an? Alex s-a atasat mult de doamna lui, o iubeste. Cred ca ar suferi enorm daca i s-ar schimba!



Annita, mai trage si ea putin de timp, a fost cam scurta vacanta asta [:D]. Daca n-ar exista temele astea, tare bine ar fi!



Grati.ela, [cool]! Are dreptate copilul! [:D]Voi sunteti cu tataie si butoaiele si papusile barbie? Si noi am avut de invatat "Desteapta-te romane". Alex retine cu usurinta poeziile, dar asta tare greu s-a lipit de el!



Catalina, exact intrebarea asta am vrut s-o pun si eu. Cu Alex la fel sta treaba, trebuie impins de la spate tot timpul, santajat, mituit! Am vorbit si cu alti parinti si tot asa sta treaba cu ai lor copii. Am mai vorbit si cu mamaruta si m-am mai linistit putin (ca nu sunt singura in aceasta situatie; stiu, rusine sa-mi fie [:D]). Dar eu una recunosc ca ma cam depaseste situatia. Toata vara ne-am chinuit cu 3 povesti si cu "Alice in Tara Minunilor", pe care inca nu am terminat-o. Sper ca s-o terminam intr-o saptamana [alcool](acum citim 2 pagini pe zi, in vacanta citeste 4 pagini pe zi). Problema este ca il cam fortez sa citeasca si nu stiu cat de bine fac. Am incercat sa-l conving ca e frumos, ca afla lucruri noi, ca-si imbogateste vocabularul, dar n-a mers. Exemplul personal nu prea ii dau, pentru ca nu am timp, rar citesc in timpul zilei, noaptea reusesc si eu sa citesc cate ceva, cand doarme el. Iar calculatorul si desenele animate sunt tentatii mari. Si si el prefera s-o lalaie toata ziua, decat sa citeasca singurel ceva. Asa ca are norma: 2 pagini pe zi.

Si mai este ceva: de multe ori sare cate un cuvant (cred ca vrea sa termine mai repede) sau nu citeste cuvantul intreg, exp: in loc de ramasese citeste ramase. Cand il pun sa repete imi spune (fara sa se mai uite in carte): "aaaa, daca nu e ramase, e ramasese!". [alcool] Copiii vostrii tot asa citesc?



Si la noi a reinceput circul cu sculatul de dimineata. Ieri dimineata ma intreba: "ce zi e astazi, cat mai este pana la weekend?". Iar azi dimineata: "maine e sambata?". [dint]



Bafta scolareilor!



Claudia



o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Cum gestionam oboseala in primul trimestru?

    Andrevvv
    - Ieri, 20:45

  • Camera bebeluÈ™ului este gata

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 19:49

  • Săptămâna 30

    Denisa1996
    - Ieri, 12:40

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - mai 05 2024 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -