Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Heather are doua mamici


47 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 16:23

Nu trebuie sa va povestesc despre avantul pe care l-au luat casatoriile intre persoane de acelasi sex. Schimbarile de legislatie din diverse tari au fost o constanta in media internationala a ultimilor ani.

Probabil ca nu o sa mai dureze prea multi ani si chiar biserica o sa isi schimbe treptat atitudinea.

 

Casatoria ca si casatoria, dar cred ca nivelul urmator este discutia despre familia cu doi tati sau doua mame. Ma refer aici la cuplurile gay care cresc un copil, fie ca este al unuia dintre ei sau este adoptat.

 

Fiind un site de parinti si familie mi se pare normal sa readucem din cand in cand aceasta discutie pe tapet. De ce? Pentru ca am senzatia ca toleranta este din ce in ce mai mare si punctele de vedere emise acum cativa ani au un alt contur astazi.

 

Mi-am adus aminte de subiect dupa ce am vazut ca o campanie de crowdfounding (o gasiti aici http://www.pozible.com/project/199437) care a generat peste 7000 de dolari a ajuns la bun sfarsit. Si anume. Cuplul de mamici australian a publicat cartile promise....

 

Care este parerea voastra despre un cuplu de parinti de acelasi sex?

Vi s-a schimbat parerea si/sau perceptia fata de - sa spunem - 3 ani in urma?

 

1054.jpg?w=700&q=85&auto=format&sharp=10

498.jpg?w=700&q=85&auto=format&sharp=10&

1024.jpg?w=700&q=85&auto=format&sharp=102398.jpg?w=700&q=85&auto=format&sharp=10



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 16:39

off-topic : admin, cred ca ar trebui sa corectezi / modifici un pic titlul subiectului, aduce a cacofonie alaturarea      " mamica casatorita".

e doar o sugestie. [flo2]



#3
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 20:03

Eu am ajuns la concluzia ca pe mine nu ma deranjeaza cuplurile de acelasi sex iar copilul il vad ca norocos ca are doi parinti care il iubesc. Pacat sau nu, normal sau nu, cine sunt eu sa pun eticheta pe viata altuia. 

 

Am crescut auzind convingerile celor din jur: "Asa ceva nu e normal", "Niste depravati", "Neoameni". I-am privit cu curiozitate pe cei suspectati de astfel de comportament numit "deviant" de adultii din jurul meu, am auzit isteriile de la TV legate de paradele gay, am privit cat de inflacarati deveneau interlocutorii in infierarea acestui comportament. O perioada am fost convinsa ca o astfel de reactie nu poate sa existe fara un motiv (stiti vorba "Nu exista foc fara fum"). 

Apoi am ajuns intr-un colt de lume in care oamenii nu mai reactioneaza asa (nu stiu daca doar determinati de lege sau din alt motiv) si am ajuns sa-i cunosc ca oameni inainte sa-i vad ca gay. Si am realizat ca sunt exact ca mine, cu vise si dorinte, cu temeri si nesiguranta, cu umor si sensibilitate, intr-un cuvant OAMENI.

Am realizat ca atunci cand ma uit la persoana din fata mea nu caut sa vad cu cine s-a bagat in pat azi-noapte, caut sa vad cine e. Sexul e doar o parte infima din viata unui om, sunt alte parti mai importante. Devotamentul catre familie, prietenia pe care o oferi apropiatilor, dragostea si protectia pe care o oferi copiilor, efortul pe care il pui in munca ta, asta consituie 90% din cine esti  si totusi lumea se impiedica de restul de 10%.



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 08:31

Eu, ca adult, sunt de acord cu cuplurile gay, de acord cu casatoriile gay, dar asta cu copiii crescuti cu doi parinti de acelasi sex inca ma zgarie.

 

De asemenea, ma zgarie cand societatea actioneaza in asa directie incat sa imi impuna ca trebuie sa fiu in rand cu lumea acceptand chestii care ma zgarie. Ma simt redusa la stadiul de oaie, care trebuie sa urmeze turma, altfel si-o ia pe cocoasa.

 

S-a vorbit si la subiectul Bodnariu despre educarea copiilor intru aceste noi valori - copilul n-are gen, e OK ca regele sa se casatoreasca cu un alt rege. Eu n-as putea accepta prelucrarea asta, nu cred ca e treaba scolii sa se ocupe de asa ceva.


Editat de Pepco, 19 februarie 2016 - 08:44 .


#5
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 08:47

Atata timp cat acel copil este iubit si ingrijit corespunzator, I se asigura un trai macar decent si are o familie in adevaratul sens al cuvantului, o familie la care poate apela oricand, o familie in care se simte in siguranta, sprijinit, protejat, iubit neconditionat, adica o familie in adevaratul sens la cuvantului,  ce importanta are daca e vorba de doua mame sau doi tati, sau un tata si doua mame, sau mai stiu eu ce combinatii posibile? 

 

Atata timp cat cele de mai sus sunt indeplinite, prefer ca Heather  sa aibe doua mame/doi tati, decat patul nr. 5 la orfelinatul nr. 6 din orasul x.



#6
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 09:09

Ma intreb daca la scoala acesti copii o sa fie abuzati emotional mai mult (bullying).

 

Ca sa si raspund: nu cred! Societatea se schimba si relatiile persoanelor de acelasi sex sunt din ce in ce mai acceptate. Generatiile tinere cresc cu ideea unei tolerante mari fata de diversitate.

 

Copilul meu are la scoala doi colegi care s-au declarat "gay" inca de la varsta de 14 ani. Unul dintre ei nu se exteriorizeaza prea tare, celalalt insa este genul care se exteriorizeaza la maxim. Se si imbraca - de fiecare data cand are ocazia - cu haine de fata. La petreceri vine cu pantofi cu toc, rujat, fardat, etc. Nu stiu si nu doresc sa comentez care este motivul pentru care o face dar pot sa spun ca este acceptat de ceilalti. Are prieteni si este destul de popular, mai ales printre fete.



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 09:17

Eu nu cunosc astfel de cupluri, iar ca idee in sine... mi-e indiferent. M-ar deranja doar daca ar încerca sa ma converteasca pe mine la "a fi diferita", in rest exista si nu e treaba mea sa le neg existenta sau sa ma mint ca nu exista...

#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 09:21

 dar asta cu copiii crescuti cu doi parinti de acelasi sex inca ma zgarie.

 

De asemenea, ma zgarie cand societatea actioneaza in asa directie incat sa imi impuna ca trebuie sa fiu in rand cu lumea acceptand chestii care ma zgarie. Ma simt redusa la stadiul de oaie, care trebuie sa urmeze turma, altfel si-o ia pe cocoasa.

 

S-a vorbit si la subiectul Bodnariu despre educarea copiilor intru aceste noi valori - copilul n-are gen, e OK ca regele sa se casatoreasca cu un alt rege. Eu n-as putea accepta prelucrarea asta, nu cred ca e treaba scolii sa se ocupe de asa ceva.

sincer,ma ingretoseaza.

 

N-au decat sa faca ce vor departe de ochii lumii.

Insa daca chestia asta ma deranjeaza pe mine...atunci cu libera mea exprimare cum ramane?De ce numai libera lor exprimare sa existe?


Editat de eumada, 19 februarie 2016 - 09:21 .


#9
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 09:27

Eu, ca adult, sunt de acord cu cuplurile gay, de acord cu casatoriile gay, dar asta cu copiii crescuti cu doi parinti de acelasi sex inca ma zgarie.

 

De asemenea, ma zgarie cand societatea actioneaza in asa directie incat sa imi impuna ca trebuie sa fiu in rand cu lumea acceptand chestii care ma zgarie. Ma simt redusa la stadiul de oaie, care trebuie sa urmeze turma, altfel si-o ia pe cocoasa.

 

S-a vorbit si la subiectul Bodnariu despre educarea copiilor intru aceste noi valori - copilul n-are gen, e OK ca regele sa se casatoreasca cu un alt rege. Eu n-as putea accepta prelucrarea asta, nu cred ca e treaba scolii sa se ocupe de asa ceva.

 

La ce anume te referi in paragraful pe care l-am bolduit? Cine si in ce fel iti impune sa fii de accord sau sa accepti chestii care te zgarie? 



#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 09:30

Pepco, la tine in zona sunt multi d`astia depravati ?

Cand duci copila la scoala, te zgarie pe ochi sa i vezi ?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -