Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand devine iubirea de animale patologica?


290 raspunsuri la acest subiect

#1
rosanita

rosanita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:25

Sper sa nu provoc discutii in contradictoriu, nu vreau sa supar pe nimeni.

Va intreb insa, dragi parinti, cand credeti voi ca devine patologica iubirea pentru animale in general, pentru caini in special?

Teoria mea este urmatoarea - persoanele care au avut mari deceptii in viata, care au fost dezamagite profund de oameni, care se simt mult prea singure, care nu au familie sau copii, isi revarsa toate sentimentele frumoase asupra animalelor. Oamenii sunt perceputi de catre acestea drept un rau necesar, alaturi de care sunt obligate sa traiasca.Pentru ei lumea este impartita in doua - caini si oameni!

 

Animalele, insa, (cred aceste persoane hiper-ultra-super-extra iubitoare de patrupede) sunt niste suflete nevinovate, care au dreptul sa faca orice...sunt animale, nu?Nu au creier dezvoltat precum oamenii! asa ca...sa le lasam sa ne manance de vii, pe noi si pe copiii nostri, sa le ascultam urletele nocturne, sa ii ocolim cand ii vedem in haita!

 

Va scriu aceste randuri intr-o stare de...mirare si dezamagire.Tocmai ce am dat share pe Fb la o poza cu un copil muscat de caini, si am primit comentarii de genul "rusine sa iti fie, nu cainii sunt de vina, ci parintii care nu si-au supravegheat copiii!".

P.S Nu departe de acum cateva zile, daca nu aveam stapanire de sine sa-mi imping copilul, aceasta  ar fi fost muscat de un caine, care s-a repezit la mana lui sa-i ia biscuitii!Si era langa mine, nu lasat nesupravegheat pe un loc viran!



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:29

Generalizezi cazuri particulare.

 

Exista o vorba:

 

"Orice jigodie de caine iubeste un om, insa nu orice jigodie de om iubeste un caine."



#3
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:31

Subiectul asta e facut sa jigneasca pe cei care si-au exprimat opinii diferite de cei care sustin eutanasia? Adica sunt oameni bolnavi?? Urat! [8]


Editat de natalia_nica, 19 septembrie 2013 - 14:31 .


#4
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:34

rosanita, gresesti. Da, sunt si persoane care ajung la extreme, dar sunt si persoane ok, cu familii, copii, servici s.a.m.d. care iubesc animalele.

Nu cred ca ar trebui generalizat.

Si printre cei care iubesc cainii si animalele in general, parerile sunt impartite in ceea ce priveste solutiile care ar trebui adoptate pentru rezolvarea situatiei actuale.



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:47

Totusi...aia care spun ca singura solutie este supravegherea copilului...unde se incadreaza?



#6
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:48

Eu nu cred ca generalizeaza deloc . Am ramas uimita de atitudinea prietenilor mei , cei posesori de caini , vav de legea maidanezilor si a mitingurilor la care i-am invitat.

 

Ei nu vor o schimbare ! Ei vor in continuare sa le fie pazita masina de haita de caini , vor sa le arunce resturile , vor sa fie alungati vanzatorii ambulanti !!app, exista asa ceva ?

 

Nu comentez atitudinea unei persoane din familie care , acum are 5 caini in casa , de teama sa nu-i ia hingherii. Evident, spera sa nu treaca legea.

 

Concluzia e ca in cercul meu de cunostinte nimeni nu pare mai afectat de moartea unui copil , decat eutanasierea maidanezilor.



#7
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:56

 

 

Concluzia e ca in cercul meu de cunostinte nimeni nu pare mai afectat de moartea unui copil , decat eutanasierea maidanezilor.

 eutanasiere..eutanasiere....tot aud cuvantul asta....este incorect folosit...termenul corect e exterminare. si cu asta nici eu nu sunt de acord.

 

cercul tau de prieteni nu inseamna toata lumea, asa ca nu poti generaliza!



#8
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:56

Daca in cercul tau de cunostinte e asa, iata ca in al meu nu e. Cum facem?

Am caini si sustin de multa vreme nu numai ca locul cainilor nu e pe strada, dar si ca nu vad sa existe alta solutie viabila decat adunarea cainilor de pe strazi si eutanasierea celor care nu sunt adoptati intr-o perioada rezonabila de timp (da, 14 zile mie mi se pare o perioada rezonabila de timp, o perioada mai mare de 14 zile ar duce la blocarea bazelor si suspendarea ridicarii cainilor de pe strazi pe motiv ca nu ai mai avea unde sa ii duci), concomitent cu obligativitatea sterilizarii cainilor fara valoare chinologica din gospodarii si pedepsirea drastica a abandonului si a cruzimii fata de animale.

Am cunostinte, prieteni, si din categoria detinatori de caini, unii sunt de aceeasi parere cu mine, unii nu. Dupa cum am cunostinte, prieteni, care nu au animale acasa, nu sunt extraordinar de iubitoare de animale, dar iarasi, unii sunt de acord cu mine, unii nu.

Nu vad relevanta.



#9
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:59

In ceea ce priveste cat de afectat pare cineva de o tragedie, cred ca e hazardant sa te pronunti.



#10
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 15:10

Carmen , stiu ce vorbesc si nu exagerez cu nimic. Ba mai mult , o amica , a venit cu copilele in parc , la castel . Nici nu am mai vb  de atunci ,aka nu mi-a mai raspuns la tel.

 

edit sa spun ca ea crede orice altceva doar cainii sunt nevinovati .


Editat de P&ANA, 19 septembrie 2013 - 15:11 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -