Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

indexarea indemnizatiei


5 raspunsuri la acest subiect

#1
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 02:13

Exista cumva vreo lege care sa prevada indexarea indemnizatiei de ingrijire a copilului pana la doi ani? Eu am lucrat pana in 2001, cu salariul minim pe economie la acea data, si am luat pana acum 85% din 1.700.000. Acum , daca o sa intru direct in concediu de ingrijire pentru al doilea copil, o sa raman cu si mai putin. Nu se poate face nimic? Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 02:33

Mda aveai dreptul la indexarea indemnizatiei periodica. Trebuia sa iti creasca indemnizatia. de exemplu incepand cu 1.03.2003 indexarea este de 3,5%. De asemenea tin sa precizez ca ai dreptul la toate diferentele in bani care nu ti s-au platit pana acum prin neaplicarea indexarii indemnizatiei, daca nu s-a facut acest lucru intradevar. Daca doresti gasesti pentru anul 2002 si 2003 (martie) prvederile legale privind nivelul indexarii la mine pe site la adresa de mai jos: http://www.marius.rd...egislativa.html la punctul 5. marius

#3
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 18:22

Apropos de indexare, Marius, am o nelamurire. Eu sunt in concediu de ingrijire a copilului pina la 2 ani, iar de la 1 martie urma sa fie o indexare, dar cei de la servici mi-au spus ca , in lumina noii Ordonante 9/2003, nu mai beneficiez de aceasta indexare si ca sa ma bucur ca eu nu fac parte din cele carora li se plafoneaza venitul. E corect?

#4
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 19:31

Nu e in noua ordonanta, e in cea cu indexarea (HOTÃRÂRE nr. 218); nu se aplica indexarea celor care vor implini 90 zile din aprilie incolo (decat daca nu apare o alta ordonanta de indexare), nici in anumite cazuri (citez): (2)Mãsura de protecþie socialã prevãzutã la alin. (1) (indexarea) se aplicã indemnizaþiilor menþionate la lit. b) ºi c) (indemnizaþia pentru incapacitate temporarã de muncã, din a 91-a zi de concediu medical si indemnizaþia de maternitate, precum ºi indemnizaþia pentru îngrijirea copilului bolnav, din a 91-a zi de concediu de maternitate, respectiv de concediu medical), care au îndeplinit anterior lunii martie 2003 sau în cursul acestei luni condiþia prevãzutã de lege pentru acordarea indexãrii ºi ale cãror cuantumuri nu depãºesc plafonul de 3 ori salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat pe anul 2003, respectiv 20.886.000 lei. (3) Mãsura de protecþie socialã prevãzutã la alin. (1)(indexarea) se aplicã indemnizaþiilor menþionate la lit. d) (indemnizaþia pentru creºterea copilului pânã la împlinirea vârstei de 2 ani sau a copilului cu handicap pânã la împlinirea vârstei de 3 ani, din a 91-a zi de concediu pentru creºterea copilului), care au îndeplinit anterior lunii martie 2003 sau în cursul acestei luni condiþia prevãzutã de lege pentru acordarea indexãrii ºi ale cãror cuantumuri nu depãºesc valoarea salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat pe anul 2003, respectiv 6.962.000 lei.

#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 21:13

Din ce data esti in concediu si ce indemnizatie primesti? Citeste raspunsul lui Rozi de mai sus pt ca este foarte precis, conditiile sunt precizate in acest raspuns. Marius

#6
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 17:35

Sunt de aproape 1 an in concediu pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani si aveam o indemnizatie in jur de 12 000 000 lei brut. Apropos de asta, nu stiam ca se retine 1% fond de somaj si la indemnizatia de maternitate, nu se retinea doar la timpul efectiv lucrat?


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Mai e putin...38 saptamani

    FloreClau
    - Ieri, 22:34

  • Saptamana 27

    lili.95
    - Ieri, 14:24

  • Vacanta cu burtica È™i surioara mai mare

    BiancaDragnea
    - Ieri, 13:03

  • Mici pregatiri

    kiki_2024
    - Ieri, 12:24

  • Prima răceală în sarcină

    CatiCatut
    - Ieri, 11:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -