Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

A fost cineva la Lego Land in Germania?

LEGO DUPLO

26 raspunsuri la acest subiect

#11
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 13:32

Buna. Intentionam sa mergem in luna August la Legoland Germania, as avea cateva intrebari, sper ca ma puteti ajuta.

 

In ceea ce priveste cazarea, vrem sa stam in Holiday Village, in family rooms. Exista varianta standard si superior, nu stiu in ce masura se justifica diferenta de pret (90 euro pt 3 nopti, oferind in plus mini-frigider si mai multe elemente tematice).

 

Pt transport, am optat pt avion pana la Munchen, m-ar ajuta mai multe detalii despre trenul pana la Gunzburg (se poate lua direct din aeroport?).

 

Multumesc anticipat pt suport

 

Adriana



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 19:31

Vezi ca sunt mai multe subiecte cu Legoland:

 

http://comunitate.de...ursie-legoland/



#13
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 12:24

Vom pleca weekend-ul viitor, avem cazare la hotel Arcadia, tot cu avion pana in Munchen. Inca nu ne-am interesat cum vom ajunge in Gunzburg, probabil cu trenul, vom vedea la fata locului. Voi reveni cu impresii.



#14
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 19:29

Vom pleca weekend-ul viitor, avem cazare la hotel Arcadia, tot cu avion pana in Munchen. Inca nu ne-am interesat cum vom ajunge in Gunzburg, probabil cu trenul, vom vedea la fata locului. Voi reveni cu impresii.

Ai tren direct din München Hauptbahnhof la Günzburg unde este Legolandul. ICE, EC sau RE. Pe www.bahn.de vezi si la ce ora.

Din gara din Günzburg poti lua autobuzul pana la parc. 



#15
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 14:24

Multumesc.

 

Am luat bilete pt August, am optat pana la urma pt cazare in camere standard (toate review-le indicau ca nu se justifica diferenta de pret). Aterizam la Munchen, ne vom uita pe site sa vedem care este cea mai buna optiune de tren.



#16
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 14:39

Hello,
 
Pt toti cei interesati, cam asa a aratat experienta nostra la Legoland: 

1. Drumul pana in Germania: cu avionul pana la Munchen, apoi cu trenul pana in Gunzburg (29 euro pt toti, pret in care a intrat drumul de la aeroport pana in oras, transportul in oras pt o zi, trenul de la Munchen pana la Gunzburg), De acolo am luat bus-ul pt Legoland (4 euro). Dpdv logistic, nemtii sunt fara repros!
 
2. Cazarea in Villge, in casute standard (tema pirati) a fost mai mult decat ok. Este vorba despre 1/2 de casuta (2 camere si baie), foarte curat si bine echipat (inclusiv cu aparatura pt incalzire). As zice ca este mai buna pozitionarea langa restaurant (asa am avut noi). Se poate opta pt o anumita tematica (se trimite pe email cererea de rezervare, nu se promite insa ca se poate onora de fiecare data).
 
3. Masa - mic dejun ok. Pt cina recomand restaurantul Steak House: 3 portii + bauturi ne-au costat mai putin decat cina la bufet, fara bauturi :(
 
4. Drumul pana in parc - 10 minute prin padure. Fara probleme

5. In parc - distractii diverse, pt toate varstele. Dat fiind ca temperatura nu este prea generoasa acolo, este necesar ehipament corespunzator pt atractiile cu apa. Doua zile sunt suficiente pt a acoperi tot. Iata cateva poze:

Miniaturi atasate

  • DSC04369.jpg
  • DSC04554.jpg
  • DSC04069.jpg
  • DSC04113.jpg
  • DSC04150.jpg
  • DSC04157.jpg

Editat de Adriana mica, 03 septembrie 2014 - 16:32 .


#17
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 17:49

Completare, pt ca orarul de zbor a fost foarte bun, am petrecut 2 zile in Munchen (una la dus, cealalta la intors).

 

In prima zi, am vizitat Deustches Museum, un spatiu plin cu exponante interactive (transporturi, spatiu, optica, instrumente muzicale) - copilul a fost peste masura de curios si incantat de tot ceea ce a vazut si experimentat.

 

In ultima zi, am mers la Paleontological Museum, a fost o experienta peste asteptari pt toti trei. Apoi am vizitat centru, ne-am delectat cu privelistea din turnul bisericii Peterskirche si am urmarit dansul marionetelor din ceasul de la Primarie (neues rathaus glockenspiel)

Miniaturi atasate

  • DSC03939.jpg
  • DSC03877.jpg
  • DSC03969.jpg
  • DSC03947.jpg
  • DSC04663.jpg
  • DSC04658.jpg
  • DSC04802.jpg

Editat de Adriana mica, 03 septembrie 2014 - 21:50 .


#18
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 21 septembrie 2014 - 19:47

Super!

Multumim pentru review. E bine de stiut!

Dupa parea ta, se preteaza la un copil de 10 ani?



#19
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 21 septembrie 2014 - 20:14

O, da. Sunt multe atractii pt 8-12 ani. Aici lipsesc povestile care anima alte parcuri, cum ar fi Disneyland, tematica este mai potrivita pt copii mai mari (Star Wars, cavaleri, Chima, Ninjago, Mindstorm). Dupa parerea mea, doua zile in parc sunt suficiente.

 

Daca luati in calcul sa mergeti cu avionul, ar fi pacat sa nu incercati sa vizitati ceva si in Munchen. Deutches Museum este nemaipomenit pt varsta asta, majoritatea exponatelor sunt interactive (se actioneaza din buton pt a exemplifica fenomenul respectiv). Iar cel paleontologic (intrare gratuita) este fascinant pt copii. Amandoua sunt foarte bine organizate.


Editat de Adriana mica, 21 septembrie 2014 - 21:26 .


#20
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 14:55

Adriana, vreau si eu neaparat o mini vacanta la anul la lego land. Dragos va avea 6 ani si ceva pe-atunci. Crezi ca 3-4 zile cu tot cu transport dus-intors (probabil avion) sunt suficiente? Cat a fost in medie bugetul vostru? (daca se poate pune aici, daca nu pe PM, si asta, bineinteles, daca nu te deranjeaza) 

 

Ideea ar fi ca aceasta mini vacanta ar fi o surpriza pt copil, mare fan lego, si ar fi suplimentar fata de concediul nostru.





Etichetat si cu LEGO DUPLO

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -