Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Merita respect si cei buni si cei rai?


78 raspunsuri la acest subiect

#11
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 22:17

arthur c clarke - tin minte ca era pedofil si s-a mutat in thai? sau confund

il respectam sau nu, in acest caz?

_______________________

#12
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 22:19

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

arthur c clarke - tin minte ca era pedofil si s-a mutat in thai? sau confund

il respectam sau nu, in acest caz?

_______________________


Pai trebe sa aiba el ceva bun. [:D]



Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 22:27

Si eu cred ca si cel mai rau om ,are ceva bun in el ,ca atare merita respectat...pentru ceea ce e.Asa cum nu cred ca exista oameni buni,doar buni si atit.

Cred ca d efapt totzi suntem un amalgam de bine si rau,doar ca depinde de foarte multzi factori care parte iese mai mult in evidentza!

Dana


#14
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 22:34

si mai cred ca si buflea: ca exista momente in care egoismul nostru rabufneste. devastator, pentru cei afectati, dar salvator pt mine ca individ.

ma face instinctul de supravietuire un om rau?

si inca o perspectiva. exista cateva cazuri faimoase de persoane abandonate si decedate in ascensiunea pe everest. da, cei care au trecut pe langa in goana de a ajunge in varf si nu au renuntat la ascensiune pt a salva o alta viata, sunt vinovati.

dar daca a incerca sa cobori inapoi cu o astfel de persoana abandonata inseamna sa-ti pui propria persoana in pericol, in ce categorie te incadrezi? ce alegi?

si peste toate eu nu cred ca o actiune punctuala defineste o persoana si ca o fapta rea/alegere gresita pot anula ani intregi de traire constienta si incercare de a te comporta responsabil.





_______________________

#15
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 22:38

mihaela_s sotul care isi insala sotia nu cred ca este un om bun, pentru ca suferinta provocata sotiei se rasfrange si asupra copiilor, si nu spun eu asta, ei sunt victime colaterale, dar sigure.

Buflea, or fi existand persoane cu imaginea perfecta,dar asta nu inseamna ca au castigat implicit respctul meu doar pentru imagine, nu provoaca simpatie, ci mai degraba indiferenta.



Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca

#16
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 22:57

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
Buflea, or fi existand persoane cu imaginea perfecta,dar asta nu inseamna ca au castigat implicit respctul meu doar pentru imagine, nu provoaca simpatie, ci mai degraba indiferenta.

Pai respectul tau depinde de informatia pe care o ai tu despre actiunile subiectului in cauza. Daca informatiile care ajung la tine se regasesc pe lista ta de respect, atunci respecti, daca nu, atunci dispretuiesti.

Cai care isi construiesc imaginea perfecta, ofera exteriorului comportamente dupa dictionar si cu siguranta obtin cantitatea maxima de respect.

#17
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 22:57

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Ma intreb de mult timp: Putem respecta oamenii rai?


Poti sa dai niste exemple pt ceea ce intelegi 'oameni rai', dar eu zic ca nu, nu esti obligat sa respecti, de ce sa respecti? Eu estimez dezirabil chiar si un 'sa nu urasc' intr-un caz de 'om rau"(cum ar fi pedofil de ex), dar nu vad de ce sa respect.

( De ex eu nu pot sa trec peste fapta regizorului Roman Polanski: el a violat si sodomizat o fata de 13 ani, apoi a fugit, deci e atit violator, cit si sfidator al legilor. Au trecut anii si el si-a vazut de filme si de viata lui, a primit premii, dar eu nu pot sa-l vad fara sa mi se stringa stomacul, de ce sa-l respect? Filmele lui, da, or fi bune, desi daca nu le facea el, facea altul si despre Tess si despre holocaust, pot trai si fara filmele lui, deci nu, nu tb sa respecti decit ceea ce consideri tu ca e demn de respect.

http://pentru-raisa.blogspot.com

#18
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:05



ar fi ideal daca ar exista o autoritate care sa ne poata categorisi in buni sau rai. ar zice de la bun inceput, da domnule, individul ala e rau si atunci individul si-ar vedea de viata lui fara sa incerce sa faca nici cel mai mic gest de a se rascumpara.

ca pe partea cealalata vad ca e orice faci, odata ce ai gresit odata, e de neiertat. deci orice alt efort e inutil, oricum.

cine a vazut vreodata Stone?


un tanar - edward norton - condamnat pentru ca a fost implicat in omorul bunicilor lui. audiere pt eliberare. el se prezinta ca fiind transformat, in urma unei revelatii

in pararlel, prietena lui il seduce pe cel insrcinat cu "decizia" - Robert de niro - penru a-l putea santaja.

incepem prin a-l uri pe norton - stone, si a-l compatimi pe de niro - Jack.

ca treptat sa incepem sa credem ca transformarea lui stone e reala iar
jack esste de fapt doar masca unui om integru, sub ea ascunzandu-se un abuzator meschin si un misogin.

iar in final stone face o afirmatie dura: intre noi, diferenta e ca eu am fost condamnat, mi-am servit pedeapsa, in timp ce tu ai trecut mereu ca un om integru.

cine e bun? cine e rau? cine are sansa la evolutie, si mai ales, e evolutai relevanta pt omenire, sau ne multumim cu judecatile absolute?




_______________________

#19
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:07

Citat:

Pai respectul tau depinde de informatia pe care o ai tu despre actiunile subiectului in cauza. Daca informatiile care ajung la tine se regasesc pe lista ta de respect, atunci respecti, daca nu, atunci dispretuiesti.

Cai care isi construiesc imaginea perfecta, ofera exteriorului comportamente dupa dictionar si cu siguranta obtin cantitatea maxima de respect.


Pai si nu e asa?
Respectam sau nu o persoana in raport cu actiunile directe care ne afecteaza.
Sa luam un exemplu mai soft asa[:D], cum sa respect eu dascalul care imi trosneste copilul meu ca nu isi aminteste poezia, sa zicem.
Poate sa fie o mama desavarsita, o bucatareasa de minune, in raport cu mine nu isi merita respect pentru ca nu-si face jobul cum trebuie, Imi terorizeaza copilul!
Poa'sa aibe n calitati, pentru ca mi-a trosnit copilul nu merita un dram de respect.

Cam asa vad eu lucrurile...


Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca

#20
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:12

eu ma refer in primul rind la respectul pentru fiinta umana in sine; nu mutilez corpul unui soldat inamic odata ucis; nu ma razbun singura pe criminal omorind la rindul meu ca razbunare, pentru ca exista o lege.

nu lovesc un ciine care m-a muscat, prefer sa fac plingere contra stapinului, etc.
apoi da, am nevoie de respect pentru mine/selfesteem, pentru ca altfel ma autodispretuiesc; si atunci ce sa astept de la cei din jur, daca singura nu sunt capabila sa-mi apreciez fortele si calitatile proprii?
nu are nimic de-a face cu imaginea, din punctul meu de vedere, ci tocmai cu autenticul, si respectul asta ma face sa evidentiez ce-i bun in celalalalt fara sa-l umilesc pentru ce nu mi se pare bun (ma rog, teoretic, practic uneori alunecam)
Cred ca-i foarte important si pentru copiii nostri respectul asta, sa creasca cu el, altfel vor fi doar indivizi timorati si redusi la umilinta, la cea mai mica rautate primita de la ceilalti.

si nu, nu dispretuiesc automat barbatul/femeia care inseala; de obicei in cuplu vina e pe la 50%; tocmai ca nu e niciodata unul absolut fara pata si celalalt complet vinovat.

Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -