Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)


374 raspunsuri la acest subiect

#371
ina33

ina33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 23:49

Despre injectiile pt plamani- eu am facut rost de bentolan (bexametazona-care are fi mai buna decat dexa) inca din luna a doua:)! Dar doctorii mei, inclusiv dr Carstoveanu, seful sectiei de ATI neonatologie de la Marie Curie au zis ca nu e cazul sa le fac decat daca exista un risc de nastere prematura (contractii, col scurt).
Asa ca am ajuns aproape de sapt 34 (cand oricum nu se mai fac) si le am inca intacte!

Anne-Mary, f util linkul, cu o singura chestie nu sunt de acord...daca noi nu am mancat broccoli, mango si avocado, nu e cazul sa le dam copiilor nostri?? Am inteles eu bine? Pai de ce sa privezi copilul de surse importante de vitamine doar ca am trait noi alte vremuri?

Azi mi-a venit pompa de san avent electrica si am testat-o. Pare mai eficienta decat cea manuala, dar "muge ca o vaca" pe trei voci, adica pt fiecare nivel are alt ton:)!




#372
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 17 aprilie 2013 - 00:04

Citat:
citat din mesajul lui ina33
Despre injectiile pt plamani- eu am facut rost de bentolan (bexametazona-care are fi mai buna decat dexa) inca din luna a doua:)! Dar doctorii mei, inclusiv dr Carstoveanu, seful sectiei de ATI neonatologie de la Marie Curie au zis ca nu e cazul sa le fac decat daca exista un risc de nastere prematura (contractii, col scurt). Asa ca am ajuns aproape de sapt 34 (cand oricum nu se mai fac) si le am inca intacte! Anne-Mary, f util linkul, cu o singura chestie nu sunt de acord...daca noi nu am mancat broccoli, mango si avocado, nu e cazul sa le dam copiilor nostri?? Am inteles eu bine? Pai de ce sa privezi copilul de surse importante de vitamine doar ca am trait noi alte vremuri?Azi mi-a venit pompa de san avent electrica si am testat-o. Pare mai eficienta decat cea manuala, dar "muge ca o vaca" pe trei voci, adica pt fiecare nivel are alt ton:)!
[:D][:D][:D]Am ras tare bine de pompa ta.Si eu din aia vreau sa-mi iau. M-ai facut tare curioasa.Cat despre broccoli, mango si avocado, eu le voi da oricum copiilor. Mi se pare o ineptie sa renunti la anumite legume/fructe din cauza unor asemenea motive puerile.Tusferi, iti tin pumnii sa se redreseze cumva situatia. Ce zice consiliera ta? Are vreun sfat!Daniela Veuger [gravired] 17+ cu[bebic][bebic] si Alma Bianca 21 octombrie 2004Povestea Almei

#373
ina33

ina33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 17 aprilie 2013 - 00:09

Rectific: se numeste bentelan si subst activa este betametasona

#374
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 17 aprilie 2013 - 00:29

ale mele se numesc :CELESTONE CHRONODOSE sub activa betametasona

amalia tsakoniati
[gravired]27+ Maria-Anastasia [fetita] Irini-Ioanna[fetita]
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .












#375
IonelaSima

IonelaSima
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 noiembrie 2022 - 09:04

Bună! Cineva cu sarcina gemelara cu gemeni identici, care au împărțit aceiași placenta? Cum a decurs sarcina! Am 8 săptămâni si mi s-a confirmat sarcina cu gemeni identici si am o mie de frici! Mulțumesc 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -