Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

bronsita acuta


9 raspunsuri la acest subiect

#1
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 23:00

A fost astazi tati cu fetita la siptal pentru ca tusea f tare si m am gandit ca are ceva la plamani.A internat o in spital pentru aerosoli,a spus ca nu e f grav dar trebuie supravegheata.
Ea este racita de aproape 4 zile,i am dar antibiotic pentru tuse,sirop,ibalgin toata gama.A foat bine 3 zile insa dimineata a inceput sa tusesasca f des si f rau ,a facut si febra,i am dat antibioticul,tratamentul si supozitiare pentru febra .
Cand a ajuns tati cu ea la spital avea febra 36 si au hotarat sa o interneze.
Problema mea este:nu se putea trata acasa?Era f necesara internarea?Ce sunt aerosolii ,era adevarat ca odata tratata cu aerisoli trebuie sa facem mereu?
Maine dim direct de la munca eu merge la spital dar speram sa ma lamaruesca cineva care a trecut prin asa ceva la ce sa ma astept.Va multumesc.

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#2
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 23:46

bineinteles ca se fac si acasa, trebuie doar sa ai aparat de aerosoli. Eu una as fi refuzat internarea...

Nu tb facut in continuu daca incepi, trebuie doar sa renunti treptat. Se fac de 3 ori pe zi (noua asa ne-a dat de fiecare data), apoi cand e vindecata o mai ti 2 zile de 2 ori pe zi, inca 2 zile o data pe zi si gata. Dr iti spune ce substante tb sa folosesti.

Eu te sfatuiesc sa-ti cumperi aparat si sa-i faci acasa [flo][flo]



Cozonacelul meu, Cristian Andrei

Buburuza mea, Catalina Ioana



Mada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011



Poze



---------------------------------------------

Ceea ce nu te doboara , te intareste!



Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

#3
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 00:09

Madutza multumesc de informatii asteptam cu nerabdare o parere[flo]

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#4
izabela88

izabela88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 00:46

febra 36????
de obicei nu se intervine pana la 38 grade(stare subfebrila),decat daca vrei sa te folosesti de efectul antiinflamator pe care il au unele antitermice(nurofen,panadol,ibuprofen,paracetamol etc).
din cate stiam,atunci cand faci febra,organismul activeaza sistemul imunitar la "foc" maxim si incearca sa lupte contra infectiei,chiar am auzit de doctori care indica sa "treci cu vederea",pe perioade scurte,febra pana la 39 grade(parca) si sa intervii doar daca trece peste 39 sau se prelungeste(nu stiu exact cat,probabil nu mai mult de o ora).n-am experimentat,dar de obicei ignor total febra pana la 38 grade la fetita mea,eu duc mai mult.
cat despre antibiotice...le evit cat pot,i-am dat o singura data pana acum(cred ca se putea si fara),in nici un caz nu i-as da de la primul semn de tuse.
concret,acum o luna a facut fetita(1,8 ani) bronsiolita acuta(diagnostic pus de mine,confirmat ulterior de medic,informatii de pe net).
duminica seara incepuse sa-i curga putin nasul,dar am ignorat(stiam ca duce spre ceva,dar vroiam sa stiu ce,ca sa stiu si cum sa tratez[:D])
marti a inceput sa tuseasca usor;
miercuri a dat intr-o tuse uscata,"latratoare" foarte deranjanta(tusea pana ii venea sa vomite),seara am inceput eurespal(fluidifica secretiile);
vineri seara/noaptea a facut febra (37,7-38),tusea dadea spre una productiva si a facut wheezing(respiratie suieratoare si dificila),la eurespal am adaugat nurofenul,mai mult ca antiinflamator.
am crezut ca nu scapam de urgente,dar am scapat,cu 3 bai de aburi cu prosopul in cap la cana electrica[pk](in lipsa aerosolilor),pe parcursul noptii.in felul asta i se normaliza respiratia,inceta tusea si adormea.a doua zi era mai bine si nu a mai facut wheezing(singurul simptom ingrijorator pt. mine),nici febra.deja duminica(la o saptamana de la debut)era mai bine,tusea devenise productiva,dar a mai continuat aproape o saptamana.
pentru linistea noastra,la doua zile dupa(martea),am mers la medicul de familie:la plamani nu avea nimic,nici in gat,dar tot ne-a dat sa luam ceclor 2 zile[bang],imi venea sa o strang de gat.evident ca nu i l-am dat,il pastrez pentru atunci cand va fi nevoie de el,iar eu stiam ca antibioticul se da cel putin 5 zile...[flo]
deci,masteratul/doctoratul in medicina nu l-am dat[:I],dar incerc sa evit spitalul cat pot,tratandu-mi copilul acasa.
nici absurda nu sunt,daca mi se pare ca are ceva ingrijorator si nu stiu sa gestionez situatia,merg imediat sa o vada un medic(indiferent de ora[pk]),chiar daca asta inseamna,automat,antibiotic si,eventual,internare(inca nu a fost cazul[:)]).
doamne,cat urasc,nu spitalele,bine ca exista,dar mediul acela intraspitalicesc(mirosul,unii medici,unele asistente,spaga,unii colegi de salon,mila cu care te viziteaza tot neamul...) [xx(]
cat despre aparatul de aerosoli,nu da dependenta.doar medicamentele folosite in el pot da dependenta,la fel ca antibioticele,la care copilul poate dezvolta imunitate,iar cand e cazul de antibiotic,sa nu-si mai faca efectul.la urma urmei,in nebulizator(aparat aerosoli) se pun aceleasi medicamente cu care se trateaza in general o raceala,doar ca administrarea lor e mai rapida si mai eficienta. [flo][pup]
http://www.desprecop...Bronsiolita.htm


#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 01:03

Nikol pt noi aparat de aerosol e sfant.
Asa nu-l indop cu medicamente,mai ales cu antibiotic,nurofoane,etc...urasc,fc 3 zile aerosol,si daca nu si nu ,incercam un sirop mai strong,de plante,apoi daca nu si nu ,febra si tuse in continuare ,vizita medic-apoi cu acordul dr antibiotic.
De ce atata graba pe medicii astia sa dea antibiotic,nu am sa inteleg niciodata.....[pk]
E o achizitie ff buna aerosolul,acum depinde si ce pui in el....
Felicit spitalul ca ti-a oprit copilul sa fc aerosoli![pup]

#6
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 21:39

36 nu e febra. Poate v-a internat pt ce se auzea in piept, de teama unei evolutii a bolii.

Aerosolii ajuta foarte mult si sunt de preferat, ca sa nu indopi copilul cu medicament. Sunt si foarte eficienti. Dar ca o sa faci mereu e o prostie. Aceeasi prostie mi-a spus si mie medicul care mi-a recomandat aerosoli cand a avut cel mic bronsiolita.
Am tratat boala si am mai facut cand a recidivat haraiala din piept, de 2-3 ori dupa aceea, in decurs de cateva luni.
De atunci (de pe la 10 luni), pana acum la 5 ani nu i-am mai facut niciodata si nici nu s-a mai imbolnavit mai mult de 1 data/an cu 3 muci.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#7
meb

meb

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 17:46

nikol, ce face fetita ta?

meb

#8
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 17 februarie 2013 - 00:30

al meu cel mare are bronsita acuta de marti. i-am dat nurofen la temperatura mai mare de 38,5 (la noi asa se recomanda), prospan pentru tuse si am facut aerosoli de 2 ori pe zi. de obicei copii se interneaza daca bronsita este mai grava si poate evolua in pneumonie.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012

#9
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 17 februarie 2013 - 10:48

Am reusit sa raman alaltaseara cu ea,am facut schimb de tura.De tusit nu mai tuseste atat de mult si atat de groaznica dar nici nu am invins tusea.
Aerosoli facem la 8 ore si tot o data la 8 ore i baga antibiotic si hidrotortizon.Nu avem voie sa mancam nimic ce contine sare.Trag speranta ca maine i face externarea...
Problema este la mine,care dupa o seara petercuta in spital m am intors acasa cu o viroza de toata frumusetea,ma dor plamanii de atata tusit.ma tratez cu antibiotic si sirop de tuse,acc,nureofen pliculete si cam atat.

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#10
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 17 februarie 2013 - 11:31

Acum vin si eu la polul opus as putea spune.
Primul a fost baiatul... a debutat cu febra 39,2 depistata pe la 3 noaptea. Dat novocalmin. Dupa o ora avea 39,4. Dus cu apa pe la 40 am potrivit centrala. Asa si asa. Plus 8 pic de algocalmin. Tras cu otet indoit cu apa bagat in pat. Dupa inca o ora 38.
Dimineata am inceput nurofen alternat cu eferalgan, sunat dr, a zis ca e o viroza mai urata sa stau linistita si sa-i dau in continuare ca o sa inceapa si sa tuseasca. Ziua era ok noaptea febra mare. Dupa 2 zile incepe si tusea. Seaca. Urasc cand au dreptate dr astia. Dat eurespal. Azi numai are febra deloc.
Ieri m-a luat si pe mine...febra mare, frisoane, si ma ustura in gat.
Am luat un paracetamol, frectie cu otet, sosete cu otet la culcare.
Azi vad ca numai am febra nici frisoane dar ma doare capul. Tuse seaca. Eu o sa mai i-au diseara un paracetamol daca mai fac febra.

Fata si sotul nu au nimic. inca eu mai sper sa ramana asa.

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -