Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

scoala Spectrum(2)


157 raspunsuri la acest subiect

#151
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 14:34

La clasele a4-a nu este nicio schimbare. Invatatoarele sunt aceleasi, lafel si profesoara de engleza. Profesor de engleza vorbitor nativ nu a fost niciodata. Noi intr-a 2-a la acea ora aveam o romanca iar de anul trecut avem o turcoaica care este foarte OK. Vorbeste cursiv si clar (din cate am inteles a locuit multa vreme in America). Este edevarat ca multi copii nu o inteleg dar asta nu este din cauza ca nu ar vorbi ea bine:) . Nu stie romaneste si vorbeste cu ei doar in engleza...

Problema parcarii este mai spinoasa. Interdictia a venit de la Primarie in urma reclamatiilor celor de la Liceul Decebal. Se cauta o solutie dar, sincer, nu cred ca se va gasi... Noi deja ne-am impacat cu ideea si chiar este mai bine cateodata. Dimineata ajungem inapoi acasa mai repede pt ca nu mai trebuie sa asteptam sa iasa 50 de necivilizati care parcau cum nimereau pe terenul acela de sport, ca sa putem iesi si noi... Acum parcam fie acolo unde intorc autobuzele si intram pe portita cea mica, fie in apropierea celeilalte statii. Este adevarat ca Matei este clasa a-4-a, este mare si nu mai este nevoie sa il ducem de mana pana sus. De la poarta merge sigur. Pentru cei mici probabil ca este mai greu.

 

In rest... nu, nu este perfect la Spectrum dar noi in continuare ne simtim bine :)



#152
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 18:04

Dimineata ajungem inapoi acasa mai repede pt ca nu mai trebuie sa asteptam sa iasa 50 de necivilizati care parcau cum nimereau pe terenul acela de sport, ca sa putem iesi si noi...

 

Cei 50 de necivilizati sunt parinti ai unor colegi de clasa sau din alte clase. Colegi care sunt precum aschiile: nu sar departe de trunchi ...



#153
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 20:34

Cei 50 de necivilizati sunt parinti ai unor colegi de clasa sau din alte clase. Colegi care sunt precum aschiile: nu sar departe de trunchi ...

Si crezi ca sunt cumva exceptie in tara asta? Stai linistit ca nu s-a strans pleava la Spectrum... din pacate este acelasi peisaj pe care il intalnesti pe toate drumurile capitalei...

Eu am invatat sa ma inarmez cu rabdare... aceeasi pe care o am si in dialogurile cu tine [:D]



#154
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 00:51

O fi acelasi peisaj ca pe toate drumurile capitalei, dar aveam alte pretentii de la o scoala privata. Se pare insa ca asfaltarea drumului si limitarea accesului auto sunt singurele imbunatatiri ale situatiei de la Spectrum. Imbunatatiri care n-au niciun efect asupra calitatii actului educational.


Editat de capcaunul, 14 octombrie 2013 - 00:56 .


#155
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 14:52

ceva opinii noi despre Spectrum? la anul ar trebui sa-l dau pe cel mic la pregatitoare. sunt in dilema daca la stat (ceea ce presupune mutatie pentru mine plus nebunia cu testarea psihologica, inscrierea , after school, etc) sau privat (am in vedere spectrum sau arc en ciel). asa ca va rog mult spuneti-mi daca per total sunteti sau nu multumiti de alegerea facuta? ati mai da copiii la Spectru sau ati alege alta scoala. eventual daca stiti si ceva costuri program 8-17 pentru pregatitoare ar fi perfect. avantaje, dezavantaje ? va rog mult ajutati-ma cu o parere. ms mult.



#156
ochidut

ochidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.394 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 11:20

Buna ziua

 

Mai are cineva informatii despre Spectrum? Ma intereseaza in special cei care termina clasa a IV - a poate au o recomandare de invatatoare. Copilul meu va intra la pregatitoare in 2016.

Este adevarat ca in continuare nu poti face cunostinta cu invatatoarele? Asta mi se pare foarte ciudat....Eu vreau in primul rand sa aleg omul.....nu facilitatile scolii



#157
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 07 ianuarie 2016 - 10:14

Si pe mine m-ar interesa pentru 2016 informatii despre conditii, invatatori, ce nu poti afla de la conducere. 



#158
ghiocela13

ghiocela13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 17:47

Ochidut, ce ati facut cu scoala? Sunteti la Spectrum? Noi suntem la pregatitoare acolo. ma intereseaza sa iti stiu parerea.

 

LilianaR, unde v-ati inscris pana la urma?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -