Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tiroida- TSH mare


66 raspunsuri la acest subiect

#51
carin1974

carin1974

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 10:25

Si eu am tiroida autoimuna si am primit scrisoare medicala doar (am TSH si FT4 in limite normale). In scrisoare e specificat ca in cazul unei sarcini se va urmarii valoarea TSH lunar si ca trebuie sa revin pentru investigatii suplimentarea si tratament cand aceasta depaseste valoarea de 2.5. Nu am fost la vreo somitate ci la un endocrinolog destul de tanar dar bine cotat de la mine din oras.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

#52
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 16:11

AndrewD, am vazut ca ai postat la babutze si am decis sa iti raspund intrucat sunt exact in aceeasi situatie.

CA idee, am 38 de ani cu tiroidita autoimuna diagnosticata acum 5 ani si totusi am un FIV reusit la activ.


Tiroidita nu impiedica sarcina dar poate afecta grav fatul.
Asadar, parerea mea dupa ce am studiat analizele prezentate de tine, este sa mergeti la un endocrinolog de la Parhon - personal iti recomand dr Monica Gheorghiu sau dr Amalia Ritivoiu - si sa va consulte acolo.
Valoarea anticorpilor nu e mare (ca si comparatie eu am peste 1000) dar TSH-ul trebuie tinut sub 2 pentru un FIV bun si reusit.
Tratamentul trebuie luat cu atentie cel putin 6 sapt inainte de urmatoarea analiza pentru ca aceasta sa fie relevanta. Deci nu stiu cand ati repetat analiza, dar nu e deloc logic ca dupa eutirox sa creasca TSH-ul daca e vorba de tiroidita autoimuna.
Te sfatuiesc sa faceti si o ecografie sa vada medicul daca exista noduli pe tiroida sau ce aspect are.
De Ron-El, nu vreau sa discut dar e bine ca esti la curent :)
Si dupa o reusita, tiroida trebuie monitorizata fff atent in primele 12 saptamani caci asta e perioada in care TSH creste din cauza necesitatilor copilului (de hormoni tiroidieni) pana cand i se formeaza lui propria tiroida.
Sper ca am fost de ajutor.
Succes

Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

#53
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 16 martie 2013 - 04:30

Multumesc de info.

Ecografia e facuta de mult...fara noduli.

#54
ANAR

ANAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 17 martie 2013 - 19:37

Buna,

Femibionul contine iod.
In tiroida Hashimoto iodul este contraindicat (eu de exemplu consum sare neiodata).

numai bine!

#55
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 17 martie 2013 - 21:26

Buna.

Eu am tiroida autoimuna Hashimoto si am luat Euthyrox de 0.50 de la inceput (n-am inceput cu 0.25 ca sa cresc, am inceput brusc cu 0.50 si n-am avut nici o problema).

Cand am ramas insarcinata endocrinologul mi-a zis sa cresc la 1 (sa dublez doza) tot brusc.

N-am avut nici o problema nici cu asta dar luasem deja vreo 3 zile de 0.75 pt ca ma gandisem si singura sa cresc doza pana ajungeam la endocrinolog (TSH-ul era 3.25 si programarea abia dupa 3 zile de cand am primit rezultatul si mi-a fost teama sa astept asa cu 0.5 timp de 3 zile).

Mi s-a zis cat se poate de clar de catre mai multi endocrinlologi nu doar de unul singur ca sarea iodata, fructele de mare, vitaminele cu iod (Femibion) trebuie evitate. Deasemenea mi s-a zis ca in sarcina trebuie evitate alimentele care contin goitrina (substanta care blocheaza accesul iodului in tiroida) cum ar fi broccoli, conopida, varza, napi...







[gravi] 37+ [fetita] Anna Patricia

http://bazar.desprec...N-CHITARA-CANTO

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.



PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic



#56
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 18 martie 2013 - 00:09

exista Femibion fara iod, numai ca nu a ajuns inca in farmaciile din Romania, eu am facut rost din Germania. Asa imi spusese o dr endocrinolog sa iau. Am luat 2 luni si cum la mine problema este TSH f mic, al meu s-a injumatatit, urmatorul dr mi-a zis categoric sa nu renunt la iod. In fine, macar am aflat ca exista si fara iod.
www.femibion.de/asset/common/pdf/Gebrauchsinformation_SW1_oJ_GB.pdf


---------------------------------------------
TANARA SPERANTA
Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#57
mirivili

mirivili

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 697 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 01:07

Dragii mei aspiranti la titlul de parinti, va recomanda o carte din care veti invata mai multe decat de la toti dr. endocrinologi la care veti merge, somitati sau nu. E scrisa pentru pacienti si pe mine m-a ajutat ENORM sa inteleg ce am si cum sa ma ajut singura. Doar ca nu exista o traducere in limba romana ai ei. Puteti sa o comandati cu livrare gratis de aici, in limba engleza:
http://www.bookdepos...n/9780985690403

MERITA sa o cititi daca vreti sa intelegeti ce aveti si cum va puteti ajuta singuri. Este foarte detaliata si pe intelesul celor care vor sa isi inteleaga organismul. Iti pune mintea la contributie si te ajuta cu adevarat.

Bolile tiroidei sunt un dusman ascuns al fertilitatii noastre de care trebuie sa ne ferim si cu care sa stim sa luptam ca sa ne implinim visul de a fi parinti.

Este foarte important sa va verificati nivelul de vitamina D prin analiza "25-hidroxi-vitamina D" si apoi sa-l corectati pana la valori de 50-70.

Referitor la vitamine prenatale si in timpul sarcinii fara iod, exista Fertilovit F THY, fara iod, pe care il puteti comanda pe net si vine in 2-3 zile. Mie mi l-a recomandat dr. imunolog din Germania, singurul doctor care mi-a confirmat ca tratamentele pe care le iau (de capul meu, dupa ce am citit cartea de care va spun si sfatuita de o "purtatoare" a acestor boli tiroidiene pe care am cunoscut-o pe net si careia ii multumesc ENORM) pentru tiroida sunt foarte bune si sa continui sa le iau (Seleniu sub forma de L-metionina-nu exista pe piata in Ro, vitamina D3 picaturi si Wobenzym). Restul dr. m-au servit cu "nu aveti ce face, asta e", nu va ajuta nimic oricum. Luati "Euthyrox" veci si aleluia. Iau si Euthyrox, bineinteles, iar evolutia analizelor mele e nesperat de buna.

Va doresc succes tuturor sa va impliniti visele!

#58
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 19:47

Miri Fertilovit-ul are si acid folic sub forma de metafolin cumva ca eu am si mutatie MTHFR? Eu iau Eutyrox si asa TSH e in limite normale, dar de cate ori am luat Femibion mi-a crescut TSH in mai utin de o luna

Eu o astept cu drag [fetita]

#59
mirivili

mirivili

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 697 mesaje

Postat 20 martie 2013 - 00:05

Citat:
citat din mesajul lui Sandy2707

Miri Fertilovit-ul are si acid folic sub forma de metafolin cumva ca eu am si mutatie MTHFR? Eu iau Eutyrox si asa TSH e in limite normale, dar de cate ori am luat Femibion mi-a crescut TSH in mai utin de o luna

O capsula de Fertilovit F THY contine acid folic 800 micrograme, nu e sub forma de metafolin. Eu iau Acifol de 5 mg si astept rezultatele la analizele de trombofilie.
Mie mi-a crescut TSH-ul si cu tratament si fara, pana in urma cam cu un an si jumatate de cand iau Seleniu, vitamina D3 si Wobenzyme. De atunci toate rezultatele analizelor au evoluat spre limite normale.

Poate stii asta deja dar cred ca nu strica sa spun, pentru cine nu a aflat inca, pentru rezultate favorabile in cazurile de infertilitate, TSH-ul trebuie sa fie sub valoarea 1 iar FT4 in treimea superioara a intervalului de valori normale, deci cat mai aproape de limita de sus a intervalului.
Iar auto-anticorpii, IgE, Complexele imune circulante, eozinofilele, etc. adica tot ceea ce inseamna un sistem imunitar hiperactiv trebuie aduse in limite normale.

Iti doresc sa-ti implinesti visele![gravi][mamica]

#60
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 15:02

Miri [pup] si mersi de raspuns; da stiu ca TSH e bine sa fie in jur de 1 asa zic americanii mai nou; austriecii mergeau pe 1,5-2.

Ideea e ca peste 2 e rau pt FIV...
Mie mi-a crecsut prima data anul trecut cand am luat Femibion dar tot atunci am depistat si un mic noudul in formare; cu Eutyrox l-am readus in limite normale, dar la al 2-lea fiv cand am incpeut din nou Femibion mi-a crecsut din nou de la 0,79 la 3,..



Eu o astept cu drag [fetita]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -