Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce stiti de gradinita YUKI din sectorul 4?


16 raspunsuri la acest subiect

#11
consi_s

consi_s

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 20 mai 2012 - 15:31

Mira, eu l-am dus pana la urma la Yuki, mergem de putina vreme, suntem la grupa mini, pana acum este bine, au o educatoare tare draguta de care baiatul meu s-a atasat bine pana acum. Procesul de acomodare e foarte la inceput, vedem pe parcurs ce si cum. Pana la urma e cea mai apropiata gradinita de casa si a contat si acest criteriu. Deocamdata mergem inainte. Cand o sa am mai multe noutati o sa revin cu vesti si impresii.

#12
mira_33

mira_33
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 mai 2012 - 18:53

Asa e la inceputul gradinitei, sufera si copilul si parintii, de dragul lui. Sunt totusi micuti, se simt pierduti. Conteaza educatoarele, iar doamnele de la grupele mici sunt lipicioase si dragute. Adaptarea depinde de felul in care percepe copilul mediul. Am vazut insa ca erau bolnaviori cei mici saptamana trecuta, nu stiu acum cum mai sunt.

#13
consi_s

consi_s

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 12:56

Da, mare dreptate ai cu suferinta de la inceput: in prima zi in care l-am lasat singur, il auzeam de afara cum plange, asa ca am fugit in masina si am tras si eu o portie de plans :)) Dar ma gandesc ca e spre binele lui, asa ca dimineata il schimb, il dau la ingrijitoare, plangand, si plec. Inteleg ca imediat ca ii ia in primire educatoarea se linisteste, asa ca asa conteaza pentru mine.
Saptamana trecuta a stat si baiatul meu acasa, a fost racit si el... se pare ca trebuie sa trecem si prin astfel de faze.

#14
adelaki

adelaki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 15:19



Am citit abea acum cele scrise de Adelaki, aveam si eu indoielile mele legate de educatoare, din fericire copilul meu nu era direct sub mana ei. Pe baietelul tau Adelaki l-am observat si eu de multe ori pe camera, neparticipand, m-am intrebat de ce, pentru ca nu ii lipseau calitatile. Am observat si comportamentul educatoarei, asupra caruia am facut si comentarii, cred ca nu e pregatita corespunzator si nu are nici "stofa" pentru asa o activitate grea. Nu sunt ingeri in comportament, insa sunt ai nostri, vrem sa ii protejam si stiu sigur ca daca le vorbesti cu blandete si rabdare, ei inteleg. Cel putin eu asa cred, pentru ca nici al meu nu e usa de biserica. Sigur o sa primesc comentarii de la voi: il mai duci acolo ? inca ? urmeaza sa ma decid, sa treaca si serbarea, oricum sunt cu ochii pe el.
[/quote]

Scuze, nu am mai intrat pe forum de multa vreme si nu am mai vazut ca ati mai discutat in continuare.
Pentru copilul meu in mod cert Yuki nu a fost o alegere buna. Asta nu inseamna ca pentru alti copii nu ar putea fi, mai ales daca aduc educatoare cu experienta, mai pregatite sa interactioneze cu copii mai mari. Au avut la un moment dat o doamna mai in varsta care era super si care mi-a zis ca fi-miu nu are nici o problema. Si uite ca a avut dreptate, cum l-am mutat de acolo si i-am schimbat educatoarele, cum a inceput sa participe la ore.
Dupa numai 3 luni deseneaza, scrie cifre si litere, insa cel mai important este ca respecta autoritatea educatoarelor, nu misuna aiurea prin camera cand ceilalti copii stau la masa, nu se tavaleste pe jos, etc Am fost la petrecerile unor copii si a fost super, toata lumea il invita. In Yuki parca era ciumat, se fereau de el, asta si pentru ca daca aparea un conflict, gradinita il arata pe el cu degetul, copilul e de vina. Am povestit la celalalt subiect ca am fost la psiholog, incepusem sa cred si eu ca e ceva in neregula cu copilul meu. Uite ca e ok copilul, a confirmat si psihologul si a confirmat si comportamentul lui in gradinita actuala.
In plus stiu ca acolo este in siguranta, este tot timpul supravegheat, nu ca in Yuki unde era lasat singur in camera pentru ca "nu vrea sa mearga la masa", ceea ce mie mi se pare inacceptabil.

Pana la urma insa fiecare decide ce vrea pentru copilul lui si nu contest faptul ca alti copii ar putea fi ok acolo.



#15
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 15:00

Despre gradinita Yuki va recomandam sa cititi si urmatoarele informatii aflate AICI - Yuki - gradinita in care si proprietarii acesteia isi aduc copiii!

[dc]



Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

#16
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 16:53

Trebuie sa intelegeti ca fiecare parinte poate sa aiba experiente pozitive sau negative cu o gradinita. Multe din parerile de pe acest forum se bazeaza pe experiente personale si trebuie citite ca atare.

Desprecopii.com a inceput sa faca vizite la diverse institutii din Romania ca sa ofere si o opinie separata, speram noi cat mai obiectiva. Rezultatul + fisa de inspectie este prezentat in linkul de mai sus trimis de Andra.

#17
Isrea2

Isrea2
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 12:56

Buna ziua tuturor,

Am copilul la gradinita Yuki din noiembrie 2014, asa ca am avut destul timp sa imi formez o parere despre ce se intampla aici, azi fiind 2 mar 2016. Cand am cautat gradinite pentru Andrei mi-ar fi placut sa citesc niste comentarii mai detaliate, bazate si pe fapte si nu doar pe sentimente, asa ca de aceea am hotarat sa dau si eu informatii despre Yuki. Este o gradinita unde numarul de copii este mic per total- toate grupele- baby, mini, mica, mijlocie, mare si afterschool au in medie in jur de 8-10 copii. Asta insemana in jur de 50 de copii in toata gradinita, ceea ce reduce clar riscurile de epidemii (la stat sunt 20-30 copii doar intr-o grupa)- fapt demonstrat- intr-un an jumatate a fost doar o mica epidemie de roseola, rezolvata repede, dar nimic grav- fara varicela, scarlatina, paduchi etc. Acomodarea cu gradinita la inceputul inceputului se poate face treptat- nu iti smulge nimeni copilul din brate in timp ce el urla si poti sta in gradi cat timp are nevoie cel mic si nu te simti judecat nici o clipa pentru modul in care iti educi copilul, ba dimpotriva toata lumea incerca sa ajute.  Mancarea pe care o dau copiilor este foarte buna, gatita in cadrul gradinitei intr-un mod sanatos- nu dau mezeluri, fara prajeli inutile, au si curcan, vita in fiecare saptamana, fac si linte, cous cous. De masa se ocupa mama proprietarei gradinitei Yuki impreuna cu o bucatareasa calificata. Copiii prorietarei merg si ei la aceeasi gradinita...Domnisoarele educatoare sunt foarte faine- toate-tinere, pline de energie, deschise, cu idei inovatoare pe cat se poate si chiar se ocupa de copii si in functie de nevoile fiecaruia. Ca si programa, se respecta ceea ce se face la stat- au caietelele obisnuite. Este curat si aerisit, desi un pic cam cald pentru gustul meu :). Doamnele si domnisoarele ingrijitoare sunt si ele calde si iubite de copii si chiar isi fac treaba. Exista o asistenta care face triajul dimineata si care sta in gradinita pana in jur de ora 14-16 avand in grija grupa baby. Doamna asistenta are ca a doua specialitate psihologia. Exista camere de supraveghere unde se poate vedea in orice moment ce fac cei mici. Andreea, proprietara este deschisa la idei si sugestii. Cei mici nu ies foarte mult afara, mi-am exprimat nemultumirea in aceasta privinta si s-au luat masuri, desi as vrea in continuare sa iasa si mai des- o sa le zic din nou si sunt sigura ca se va tine cont si de parerea mea, in balanta evident si cu parerile altor parinti. Comunicarea cu gradinita este buna, nu simt ca mi se ascunde nimic, de fiecare data cand a fost nevoie sa imi zica ceva, au facut-o. Andrei are acum 4 ani si povesteste ce se intampla la gradi, iar parintii mei sunt mereu cu ochii pe camere si imi spun ca educatoarele si ingrijitoarele se comporta foarte frumos cu toti, fac activitati, gimnastica, le citesc povesti si multe altele (eu si sotul nu ne putem loga de la birou). Se vede ca Andrei evolueaza din punct de vedere educational si nu a venit niciodata cu vreun comportament neadecvat sau cu limbaj indecent acasa. Isi iubeste educatoareale si ingrijitoarele si merge cu drag la gradinita. Merg la teatru sau fac diverse excursii in afara gradinitei si cand vremea este rea chiar in cadrul gradinitei organizeaza cate ceva. Au optionale din care poti alege si poti sugera chiar tu, daca iti doresti sa faca cel mic ceva anume. Comunicarea cu ceilalti parinti nu este prea buna, in sensul ca nu se fac sedinte de grup, ci individuale si uneori simt nevoia sa leg si conexiuni cu restul parintilor, pentru ca Andrei are prieteni la gradi unde isi petrece o gramada de ore si as vrea sa am posibilitatea de a organiza poate o intalnire in parc etc. E greu sa legi relatii cu parintii la usa gradinitei cand fiecare alearga sa ajunga la munca sau acasa, asa ca am sugerat sa se faca un grup pe mail/fb prin care sa putem comunica si aceasta sugestie va fi pusa in practica si coordoonata de educatoare (inca e in curs de realizare)- nu vreau nici sa deranjez pe nimeni. Oricum mi se pare importanta comunicarea si la nivel de parinti. Cand citit comentarii negative trebuie sa intelegeti ca exista mereu si varianta celuilalt si orice parinte implicat emotional nu are cum sa fie obiectiv. Mai grav este cand parintele nu vrea sa accepte ca problema poate sa fie la el si da vina pe orice, dar numai pe el nu. Copiii nu sunt rai din nastere, daca un copil are o problema, atunci clar vina vine din exterior- parinti, mediu, gradinita, dar cel mai trist este ca parintii sunt cauza in 98% din cazuri. Gradinita perfecta nu exista si da, pot fi si educatoare nebune si gradinite care nu ar trebui sa mai fie deschise, stiu asta. Dar Yuki este unul din locurile unde imi las copilul fara griji si recomand cu caldura oricui.

Oana




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -