Sari la conținut

Sari la conținut


Produse fara parabeni


41 raspunsuri la acest subiect

#11
danaradum

danaradum

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 13:47

si eu am folosit o perioada cremele de la apicalin. au si demachiant si lotiune tonica, creme de fata, crema de ochi etc.... su fost fosrte bune dar din pacate sunt cam grase si am renuntat la ele. desi eu am tenul normal cu tendinta de uscare, tot reuseam sa raman cu fa#539;a uleioasa.
asa ca m-am intors la avene

#12
IuliaCiornei

IuliaCiornei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 20 iulie 2011 - 16:17

eu am descoperit de mai bine de un an cremele de la soap mill pentru corp si de la mayam pentru fata. sunt foarte bune pentru orice tip de piele si se pot combina/imbunatati cu diverse uleiuri de la manicos sau vitamine. in materie de sapunuri imi plac mult cele de la galador. in schimb, in privinta sampoanelor inca mai caut pe cel potrivit.

http://www.facebook....etetaDelicioasa

#13
Diana_b

Diana_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 22 iulie 2011 - 15:23

Destul de multi producatori romani de cosmetice au scos acum game fara parabeni. Gerovital si Gerocossen au venit cu noi game de plaja, Gerovital Plant - gama noua cu floare de colt, Herbagen si-a reiinoit unele produse si le-au facut fara parabeni, Elmiplant, Bioten si Favisan sunt fara parabeni si evident, Soap Mill si Galador.



Diana si [copil] Mircea (2.01.2004)



Bebelusi de ian-feb 2004

Al doilea "copil" care acusi face 2 ani Cosmetice romanesti

#14
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 27 iulie 2011 - 23:52

Gel de dus pt copii aderma si sun screen pt copii vichy protectie uv 50. prefer produsele pt copii. foarte bune mai sunt si produsele burts bees. folosesc crema pt cuticule. pt maini folosesc creme pt copii de la waitrose.

Finn Constantine 15.10.2009

#15
Dorapiscoi

Dorapiscoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 02 august 2011 - 11:48

SAPUN DE MARSILIA...bun pentru orice!!! Este fara coloranti si tot felul de porcarii si parfumuri ce se gasesc in alte sapunuri si geluri de dus! Este bun pentru piele si corp pentru copii si adulti! Chiar si pentru curatzatea sticlutzelor si tetinelor bebelusilor il folosesc eu!

In Romnania , respectiv oradea , am gasit f f greu sapun de marcilia, la o singura farmacie si era ultima bucata! Dar aici , in belgia , este peste tot! inclusiv geluri de dus si samponuri pe baza de sapun de marcilia....suuuuper ok! Il recomand! si nu e scump deloc! ~2 Euro![pk]



Imagine postataImagine postata

#16
arleena

arleena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 13 august 2011 - 03:09

eu am descoperit o gama de produse cosmetice fara parabeni si sunt romanesti produse de apidava, doar ca la ei pe site nu le-am gasit. o lista cu produsele lor o puteti gasi pe http://phenalex.ro/i...id=19&Itemid=18

crema hidratanta si regeneranta sunt extraordinare pt mine, miros f frumos, intra bine in piele si se vede ca nu s-au zgarcit cu principiile active. Mai au si un balsam de buze super, f bun si pt copii.

nu va mai spun ca preturile sunt extraordinare 15 lei o crema de fata[pk]



[mamica] de [copil] Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)

POZE

Filmulete

nasterea


#17
pisoi_aluna

pisoi_aluna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 16 august 2011 - 20:24

Eu am descoperit gama Sebamed, incercand tot felul de sampoane din farmacii (am incercat si altele mult mai scumpe, si dupa ce l-am folosit pe cel de la Sebamed, si m-am intors la el). Nemaigasind samponul pe care il cautam in farmacie, am dat o cautare pe net si le-am descoperit site-ul de unde am mai incercat si alte produse : gel de dus, gel pentru igiena intima, balsam de par, balsam dupa ras pentru sotz. Singurul produse de care nu am fost multumita a fost deodorantul, pentru ca ramane cam lipicios pe piele.

Sunt produse fara parabeni, sapun sau alcali, chimicale daunatoare prezente in mai toate produsele comerciale.

Si la fiecare comanda mi-au trimis nenumarate mostre de dimensiune considerabila iar la ultima comanda chiar o lotiune de protectie solara intreaga, lucru care m-a uimit de-a binelea.



In alta ordine de idei, de cativa ani folosesc pentru machiaj NUMAI cosmetice minerale de la Pure Touch (cele de pe piata, L' & Co contin bismut si altele chiar daca sunt cica minerale) sub forma de pudra, de la fond de ten, corector, blush, bronzer, farduri de pleoape pana la pensule. Nu pot renunta la ele pentru nimic din comert indiferent ce ar promite.

Nu contin parabeni, conservanti, coloranti artificiali, sau temutul bismut care da alergii si reactii urate pe fata de credeti ca aveti acnee...

Singurele produse de machiaj pe care le folosesc din comert sunt mascara si rujul, cel din urma destul de rar.



Mai nou, am descoperit si eu produsele cosmetice handmade, (o varietate de producatori si produse gasiti pe Breslo) si sunt foarte multumita. Sunt facute numai din ingrediente naturale, in casa, apropos de ce spuneau unele fete inainte.



<><><><><><><><><><>



Cristina, mami de pisoi ANDREI (16.02.2011)



Totul sau nimic. Si de obicei totul...



LA BAZAR



GIGELELE MAMEI si ale MELE

#18
arleena

arleena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 03 septembrie 2011 - 16:54

Fetelor vreau sa va transmit ca pana duminica la institutul apicol de pe. Bdul ficusului din baneasa este targul mierii si gasiti cremele fara parabeni de la apidava de care va spuneam mai sus, la pret de producator!!!

#19
adlafam

adlafam
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 octombrie 2011 - 17:06

buna, eu folosesc produsele de la http://www.elemental.ro/
puteti folosi uleiurile vegetale ca atare sau in compozitii cu compusi activi. eu mi-am facut sampon, creme, demachiant, parfum va pot impartasi din experienta.
voie buna!

#20
atenagram

atenagram
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 14:14

Buna fetelor!

folosesc si eu de ceva timp, de la Herbagen cremele lor fara parabeni insa am descoperit acum, ca si in gama Elmiplant sunt niste creme foarte bune, de asemenea fara parabeni. In ambele game au si creme de corp si hidratante si ceva mai grase, dar la fel cu eticheta fara parabeni.
In materie de deodorant, am descoperit un deo cristal, tot fara parabeni, de care sunt f. multumita, este cel mai eficient din tot ceea ce am incercat pana acum, din gama Cristal Fresh, l-am gasit pe net la natural-shop.ro. In materie de sampoane m-am inspirat de aici de la voi, pentru ca eu personal nu am identificat un produs mai sarac in parabeni, cu exceptia unuia de la olivella, desi si acesta are, dar nu chiar pe toti :). In schimb este un sampon f. hidratant, lasa un par f. "bogat" si stralucitor...
Sper sa va fie de folos si experientele mele. La cat mai multi bebei!


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -