Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

lapte praf NAN 2


9 raspunsuri la acest subiect

#1
ili

ili

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 15:49

Nepotica mea de 6 luni acum a trecut de la NAN 1 la NAN 2.Acest lapte praf NAN 2 nu se dizolva complet casi cel cu nr 1 .
Nepotica mea pana acum nu a varsat acum vine inapoi mult lapte.
voi ati intampanat asa problema cu NAN 2 ?
multumesc
sanatate tuturor va doresc

#2
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 17:47

Baietelul meu are 1 an si 1 luna si a crescut exclusiv pe NAN. A trecut prin toate. PreNAN, NAN 1, NAN 2, NAN 3 si acum suntem pe JUNIOR+1. Niciodata nu am avut probleme cu el. Nu mi l-a refuzat niciodata. Poate e ea mai sensibila. ntrebati medicul pediatru, poate ii schimba laptele. Ati verificat daca e in termen de valabilitate? Poate lotul respectiv nu e de calitate. S-a mai discutat acum ceva vreme despre NAN 3 ca ar avea un gust ciudat si ca nu-l beau copii, dar am inteles ca a fost chestie de lot, acum nu stiu ce sa zic.

Sanatate multa nepotelei.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 18:04

Nu am avut niciodata probleme cu NAN2, sa nu se dizolve sau asa. Am sarit etapa de NAN3 si am ajuns direct la Junior 1+.



Dizolvarea incompleta apare si la noi, acum, dar numai daca suntem prea lenesi sa scuturam suficient de bine si de mult timp (acu' nu va ganditi la ore) biberonul.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Daria pe coperta!



Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!











#4
marutzu

marutzu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 22:08

nici noi nu am av prbl cu nan si suntem la junior 2 +...merge f bn cu el desi nu mai bea decat seara si dimineata maxim 250 ml

#5
mariana_alex

mariana_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 317 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 13:51

Buna!
Si noi folosm NAN2 dar nu am avut aceste probleme...noi facem laptele cu apa f. fierbinte si punem laptele praf(se dizolva imediat) apoi agitam bine bine si apoi il racim pana la temperatura agreata de cea micuta. Sper sa fi fost de folos.

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 14:13

mariana, nu este nevoie sa prepari laptele cu apa foarte fierbinte, pierzi o gramada de timp asa - incalzire, preparare, racire...

e suficient sa incalzesti apa plata la temperatura acceptata de copil, laptele praf se dizolva foarte bine si asa.

nu stiu daca ai incercat sa urmaresti de curiozitate, dupa ce pui masurile de lapte corespunzatoare cantitatii de apa, lasa un pic biberonul pe masa, vei vedea ca laptele se dizolva singur si se lasa la fundul recipientului; secretul este sa nu pui toata apa de la inceput, pentru ca daca prepari cu 240 ml apa (intr-un biberon ce are maxim 300 ml capacitate, chiar daca e gradat pana la 250 ml), nu mai ramane loc suficient sa agiti continutul; eu pun 200 ml apa calda, adaug cele 8 masuri de lapte si cele 4-5-6 masuri de cereale, agit bine 2-3 minute, apoi umplu biberonul pana sus, il mai agit un pic si gata, e bun de servit[:D]

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#7
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 14:19

Se pare ca nici nu e bine sa prepari laptele cu apa prea calda ca isi pierde din calitati (cred ca chiar pe cutie scrie asta).
Si noi suntem la Junior 2+ si n-am avut astfel de probleme, poate cel fara lactoza se dizolva mai greu.


---------------------------------------------------
''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

#8
marutzu

marutzu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 20:50

apa fierbinte distruge proprietatile laptelui am inteles de la neonatolog. eu prepar cu apa la temperatura camerei de cand avea marutza 1 an

#9
mariana_alex

mariana_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 317 mesaje

Postat 29 iunie 2010 - 21:17

Aveti mare dreptate cu apa fierbinte! In aroganta mea stupida am crezut ca le stiu pe toate si imi pare tare rau ca atatea luni i-am dat fetitei mele lapte nepreparat corespunzator[bang][bang][bang][bang]

#10
cameliam

cameliam

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 824 mesaje

Postat 30 iunie 2010 - 01:09

Eu am renuntat sa mai agit biberonul, amestecam bine cu lingurita in sticla, apoi puneam capacul cu tetina si gata. Si la fel fac si cand prepar laptele direct in canita cu cioc.

N-am inteles de ce trebuie agitat biberonul si de ce nu se poate amesteca cu o lingurita de silicon (ca am zis ca de metal poate cine stie, ii schimba din proprietati, na..). Merge mult mai rapid si e eficient.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -