Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#11
dbv16

dbv16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 04 mai 2019 - 12:15

La urmatoarea eco, veti auzi si inimioara bebelusului❤️



#12
claudi151

claudi151

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 13:23

Doamne ajută abia aștept 



#13
mamix3copilasi

mamix3copilasi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 06 mai 2019 - 20:55

Bună mămici! Sunt Mihaela, deja mămică a 3 fetițe și acum însărcinată cu al4 Lea copilaș. DPN 12 decembrie, acum am 8 săptămâni și 4 zile. 

Am emoții și mă lupt cu grețurile.

 



#14
dbv16

dbv16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 mai 2019 - 07:22

Ce frumos! Felicitari! Si eu sunt in apogeul greturilor. Daca la inceput erau greturile de dimineata, acum sunt de toata ziua. 



#15
mamix3copilasi

mamix3copilasi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 07 mai 2019 - 18:23

Da, groaznice sunt grețurile și la mine s-au intensificat în ultimele zile. Îmi amintesc că perioada cea mai grea este săptămânile 9-12. Of, mult mai este! 



#16
mamix3copilasi

mamix3copilasi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 07 mai 2019 - 18:28

Ca să se vadă bine bebelușul și inimioara este bine să mergeți pentru confirmarea sarcinii după ce împliniți 6 săptămâni. Înainte nu se vede ok și vă cheamă din nou. Nu e ok să facem atâtea ecografii. Sunt tari precum SUA unde se fac 2-3 ecografii în toată sarcina, doar dacă exista probleme se fac mai des. 



#17
eva_cris

eva_cris
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 mai 2019 - 22:54

Buna viitoarelor mamici, si eu m-am inregistrat acum si astept o minune de copil, care a fost tot conceput in cel mai improbabil moment, fara sa ma astept vreo secunda la el. Am 21 de ani, stiu ca sunt f tanara pentru asta...si  iata-ma acum, in saptamana a 7-a plus cinci zile de sarcina, fericita ca il am si pregatita sa lupt pentru el cu orice pret.

 

Viata lui a inceput cam de Bunavestire si voi naste cam de Craciun. Insusi faptul ca acum traieste la mine in burtica si se dezvolta este o minune....e o minune ca pana la urma nu s-a intamplat altfel. :( pana la urma viata invinge, when it's meant to be.

 

Nu mi-e greu deloc cu el, doar sunt putin cam obosita (eram si inainte , de fapt), greturi  am avut putin, am din ce in ce mai putine...  mai mult doar nu mai mananc asa mult si des cum o faceam inainte, si poftesc numai la mancare sanatoasa, salata, legume, fructe, lactate :))) deja incepe sa mi se vada uterul putin si mai am cate o crampa mica, abia o simt, cam  o data pe zi. 

 

N-am facut decat o singura ecografie, saptamana trecuta, la 6 saptamani era chiar mai marisor decat varsta sarcinii si ii batea deja inima la nivelul normal. Se vede si pe ecografie. Intuitia mea zice inexplicabil ca e baietel, dar asta se va vedea mai tarziu. Acum caut doctor sa ma duc la el pentru restul sarcinii, asa ca daca stiti voi ceva doctor bun, sau ati auzit, nu ezitati sa raspundeti cu nume ;)

 

Voiam sa va intreb daca ati luat si voi in greutate putintel, la nivelul saptamanii 7-8, cine a ajuns acolo. Pupici :)



#18
dbv16

dbv16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 08 mai 2019 - 07:31

eva_cris, daca nu ai greturi, esti o fericita


#19
mamix3copilasi

mamix3copilasi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 mai 2019 - 15:05

Eva felicitări! 21 de ani e o vârstă foarte ok de a deveni mămică, mai ales din punct de vedere fizic. Sarcina e mult mai ușoară. Când eram în facultate ni se spunea ca prima sarcina ar trebui să fie între 20 și 24 ani. Că vremurile s-au schimbat și femeile încep sa aibă copii după 30 nu înseamnă că așa e mai bine.

Prima sarcina am avut-o la 23 de ani și a fost clar mai ușor decât la 36


#20
mamix3copilasi

mamix3copilasi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 mai 2019 - 15:05

Eva felicitări! 21 de ani e o vârstă foarte ok de a deveni mămică, mai ales din punct de vedere fizic. Sarcina e mult mai ușoară. Când eram în facultate ni se spunea ca prima sarcina ar trebui să fie între 20 și 24 ani. Că vremurile s-au schimbat și femeile încep sa aibă copii după 30 nu înseamnă că așa e mai bine.

Prima sarcina am avut-o la 23 de ani și a fost clar mai ușor decât la 36




Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -