Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incendiul de la Notre Dame

catedrala incendiu

93 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 08:50

Pai ar fi si culmea sa mai platesti impozit la o suma pe care nu o ai, o dai, nu ti se pare normal?



#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 09:35

E normal sa fie o asemenea emotie - pana la urma, e un simbol al umanitatii.



#13
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 09:57

Bun, eu am vazut catedrala si, ca sa fiu sincera, nu mi s-a parut cine stie ce. A fost printre putinele monumente care m-au dezamagit cind am fost prima oara la Paris. Daca ma gindesc bine, chiar singurul. Are asa o aura de celebritate incit ma asteptam la altceva. Dupa toate filmele vazute, ilustratele, "Notre Dame de Paris", etc ma asteptam la altceva. Sa fie mai luminoasa, mai...alba, mai bogat decorata in interior. Am inteles mai tirziu ca as fi vrut sa fie mai moderna, asa, ca Sacré Coeur. Dar nu avea cum, e o catedrala gotica, construita in Evul Mediu, in timp ce Sacré Coeur a fost inaltata in secolul XIX.

 

In alta ordine de idei, Macron, cum o intoarce, tot prost pica. In seara in care a ars Notre Dame, trebuia sa faca un discurs despre masurile pe care urma sa le ia guvernul pentru a raspunde revendicarilor "vestelor galbene". Bineinteles, l-a anulat si s-a dus la Notre Dame. A doua zi presa, fara autorizatie din partea guvernului, a anuntat masurile. Seara Macron a aparut la tv si a tinut discursul de 6 minute, in care se credea ca va detalia masurile. Nici vorba! A vorbit despre reconstructia in 5 ani (!) a catedralei.

 

Fara nici o surpriza, "vestele galbene" au inceput sa vocifereze, zicind ca ok, Macron si-a facut o data aparitia la tv in fata la Notre Dame in flacari, acuma trebuie sa se ocupe si de restul treburilor tarii. Ca bogatii Frantei (Pinault, Arnault, Bettencourt) doneaza 500 milioane pentru niste pietre si nu dau nimic pentru saracii compatrioti. Reducerile la impozite pentru donatiile pt Notre Dame sint acordate, in mod exceptional, la 75% din suma donata de catre particulari, in limita de 1000 euro, in timp ce reducerile pt toate celelalte donatii sint mentinute la 66%.



#14
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 11:41

Da, lumina vine doar dintr o parte. E mai sobra in interior. Pt mine a fost prima catedrala din vest pe care am vizitat - o  si amintirile acelea ( impreuna cu cele de la Versailles) imi sunt  dragi si pretioase .   


Editat de jenn, 18 aprilie 2019 - 11:43 .


#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:37

Dar - sa nu uitam ca fiecare poate gandi altfel.

De exemplu, am vazut un instamoment al unui coleg de-a lui fiu-meu care spunea ceva de genul (reproduc din memorie)

 

700 de milioane donate intr-o ingura zi pentru Notre Dame insa in fiecare zi mor copii in aAfrica pentru ca nu au apa potabila...

 

Da, si asta e o parte a realitatii.



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:40


700 de milioane donate intr-o ingura zi pentru Notre Dame insa in fiecare zi mor copii in aAfrica pentru ca nu au apa potabila...

 

Da, si asta e o parte a realitatii.

Nu e singurul care gindeste asa, sunt foarte multe voci ce spun ca pentru niste "caramizi/pietre"(citat din memorie) s-au struins imediat citeva sute d emilioane, pentru saraci (si nu se referea acum la saracii Africii) insa nu se gasesc niciodata fonduri.



#17
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 15:07

mi se pare foarte frumos ca nu toti plangem o catedrala arsa.   eu plang numai cand arde o fiinta umana , si pe mine nicio catedrala din lume nu m-a facut umana cum nici catedrala care o fac acuma in romania de o mie de ani , atatia bani au intrat in ea de nimeni nu le mai stie numarul, nu va face pe nimeni uman.  poate or plange unii peste o mie de ani tot asa in lipsa umanitatii sau ca pe un simbol al umanitatii.

 

simbolul umanitatii pentru mine reprezinta sa il iubesti pe cel care ti-a ranit sufletul  si sunt convinsa ca nimeni nu a descoperit asta in vreo catedrala.  fiinta umana conteaza nu obiectele create de ele.

 

copilul care a murit cazand   intr-un wc  la o scoala nu a  transmis emotie?  mie da, si nu pentru ca avem inca wc-uri in curte ci pentru ca era la o institutie de invatamant care inca mai are fosa septica , mai nou asa se zice la wc -ul din curte.

 

de aceea e bine ca unii gandesc altfel decat altii!



#18
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 16:42

Si uite asa, foarte rapid, ni s-a strecurat ideea de divizare. Ni s-a redirectionat atentia de la faptul ca extrem de putini oameni au toti banii din lume cu care DACA AR VREA ar putea face mult mai mult pentru omenire fara nici un fel de repercursiune asupra calitatii vietii lor (si nici macar nu am zabovit o fractiune de secunda la CUM au reusit sa adune atata amar de banet - doar prin sugrumarea omenirii si privarea ei de lucruri esentiale).

 

In 24 de ore un miliard de dolari a fost strans fara macar un oftat...dar cel mai important lucru din lume este sa cantarim cata empatie putem "irosi". Imediat s-a facut o scara de valori la care avem voie gradat sa suspinam. Ne uitam IAR doar intre noi unii la altii sa masuram care este mai indreptatit sa primeasca un gram de empatie dar nici o clipa nu ni se ingaduie sa ne uitam in SUS...de unde ne vin greutatile cu care ne confruntam: saracie, lipsa de educatie, lipsa de ingrijiri medicale, lipsa de infrastructura...cine ne tine in loc sa nu avem WC in curte??? Intrebarea "de ce sintem in situatia asta" a disparut complet de pe buze si din gandire. 

 

Eu nu ma pot uita la Notre Dame, de exemplu, ca la doar o adunatura de caramizi...acolo sint stransi 900 de ani de munca, sudoare, ingeniozitate, obstacole, suferinta, triumf, agonie si extraordinara credinta. Sa negi istoria este sa nu dai nici macar o sansa viitorului - acolo este un marturie a ingeniozitatii si tenacitatii doar daca ne uitam la inginerie, architectura si tehnica miilor de artizani. Da, am vazut-o in mai multe randuri si am admirat-o si m-a emotionat si am urmarit stiriile cu tristete si cu mahnire...chiar ii spuneam fiului meu mic atunci cind nu credeam ca va supravietui catedrala ca o sa fie printre ultimii din generatia lui care o va fi vazut; sansa si indemanarea pompierilor a facut ca Notre Dame sa supravietuiasca. 



#19
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 17:19

antmil , noi ar trebui sa traim in TIMPUL prezent , de aici apar toate discutiile. 


Editat de a_alinta, 18 aprilie 2019 - 17:22 .


#20
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 17:21

antmil , noi ar trebui sa traim in prezent , de aici apar toate discutiile. 

Scuze...poate nu inteleg eu. Cum sa traiesc DOAR in prezent? Prezentul sta pe fundamentul zilei de ieri, de anul trecut, de acum 100 de ani, etc. 

 

Nu stiu cum poti trai DOAR in prezent cand fiecare dintre noi sintem o suma de experiente....din TRECUT!!!!





Etichetat si cu catedrala, incendiu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -