Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine sunt cei saraci?


62 raspunsuri la acest subiect

#61
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 20:45

Educatia buna te face mai curios, iti deschide orizonturi , oportunitati, usi. Nu pun semnul egal intre educatia buna si educatia universitara, Fiecare are optiunile lui, si am tot respectul pentru cineva care a absolvit cu succes un program profesional si a devenit un profesionist sau un meserias bun in domeniul sau.

 

Aici de exemplu infirmierele castiga foarte bine, mai bine ca mine, profesoara cu experienta ajunsa la treapta de salarizare cea mai de sus. Dar si meseria lor e foarte stresanta si sunt practic obligate sa faca ore suplimentare, weekenduri, shifturi de 12 ore, e foarte dur.

 

Eu imi voi incuraja fiul sa studieze ce-l intereseaza, n-am cum sa-l oblig bineinteles. Ce va alege va fi ok pentru mine. Desigur vor fi si incitative, de exemplu va avea o bursa daca studiaza dincolo de liceu (economisesc pentru asta). 

Tot ce pot face e sa i ofer educatie, altfel sunt sigura ca va beneficia de ea.



#62
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 20:52

Aqai din ce am observat eu, mult. De asta ei nu vorbesc de educație ca fiind școala, facultatea. Educația e altceva. Sunt cei 7 ani de acasa. Plus sa pleci și sa vezi lumea. Cred ca nimic nu te educa mai mult. Dar e părerea mea. Nu trebuie sa fii de acord cu ea :). 

 

Și recunosc ca fiind românca, altfel vedeam lucrurile acum sa zicem 10 ani. Pe parcurs am resetat multe. Din propriile observații. 

 

Mult, ca si de exemplu? (nu bani, ci in ce consta investitia respectiva.) incerc sa imi fac o idee, culturile sunt f diferite. canada, us, suedia, ro...

 

inteleg, oricum, ca daca spunem "educatie" nu ne referim la acelasi lucru. eu ma refer la educatie academica (pe scurt educatie) sau holistica (everything else - social skills, participare in comunitate, gandire independenta, gandire critica etc)



#63
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 21:21

As vrea sa înțeleg exact termenul de educație holistica. E Pt prima data când îl aud, nu exista nici in limba suedeza. 

 

Din ce citesc in engleză, școala suedeza e făcută pe acele principii pe care unii le numesc holistice, in general societatea suedeza e construită așa, educația de acasa e implicit in acest fel. 

 

In holistic education, the teacher is seen less as person of authority who leads and controls but rather is seen as "a friend, a mentor, a facilitator, or an experienced traveling companion".[4]Schools should be seen as places where students and adults work toward a mutual goal. Open and honest communication is expected and differences between people are respected and appreciated. Cooperation is the norm, rather than competition. Thus, many schools incorporating holistic beliefs do not give grades or rewards. The reward of helping one another and growing together is emphasized rather than being placed above one another.

 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -