Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Povesti cu capsuni pe ghetar


980 raspunsuri la acest subiect

#1
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 13:29

simteam nevoia sa schimb karma, deci si capitolul :)

 

si explicatia numelui capitolului este asta, un fragment care mi-a placut mult mult de tot (legenda a unui trib nativ american):

 

"Marele Spirit a creat barbatul si femeia si ei au trait in fericire mult timp. dar, asa cum fac sotii si sotiile de la începutul timpurilor, au inceput sa se certe. dupa multe certuri sotia se satura si isi paraseste casa, plecând inspre soare apune. Marele Spirit vede ca barbatul este nefericit, asa ca incepe sa creeze fructe in calea femeii. Ea ignora si afinele, si ciresele, si murele, si zmeura. Atunci Marele Spirit creeaza capsunile, iar femeia, atrasa de mirosul si culoarea lor, se opreste sa adune din fructele nemaivazute pana atunci. Astfel, barbatul - care plecase in cautarea ei - are timp sa o prinda din urma, sotia ii da si lui din capsuni si se intorc acasa impreuna. Capsunile se numesc de atunci "Odamin" - adica fructul inimii"

 

 

sper sa gasiti intotdeauna capsune in cale [flo]



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 13:58

Mda, deci și mie îmi trebuie niște odamine dintr-astea, unde stau la coadă?



#3
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 14:04

Buna dimi (inca 3 minute)

 

Rox, multam de capitol [flo]. Chiar ma gandeam sa fac si eu unul dar imi lipsea inspiratia... 

 

Moon, ce bine ca ai zis de sedinta foto! Am facut si eu programare ptr sambata viitoare ptr fotografiile de Craciun. Falicitari ptr achizitie - banuiesc ca este vorba de un apartament.

 

Antmil, nu e terorist ca nu are culoarea potrivita.

 

Michelle, oameni medicati sunt peste tot si suporta efectele secundare ale medicamenelor. Diferenta e ca nu au arme la ei ptr ca asa au ei chef, prin urmare si efectele actiunilor lor sunt mult mai putin dramatice - cel mult nasuri sparte si oase rupte.

 

Rall, pai mi se par asa un fel de versiuni diluate si cumintele ale originalelor (McDreamy si McSteamy). Adica, sincer, DeLuca arata de parca cea mai naspa chestie pe care poate sa o faca e sa kick a puppy. Iar Linc incearca sa fie noul golden boy dar nu prea ii iese - parerea mea. Sa vedem diseara.

 

Rox, sper sa isi revina cuptorul

 

Laura25, distractie placuta baietilor la Fara Zahar si bafta Biancai la concurs!

 

Miha, imi pare rau ca nu ajungi la petrecere. Stiu ca era ceva ce iti doreai.

 

Ella, ce coincidenta cu fosta socrella...

 

Viv, sper sa nu fie cazul de evacuare la sorella ta.



#4
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.292 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 14:32

Servus pinguini

 

Azi e vineri, asa ca yupppiiii  [pk]  [pk]

 

Ca tot veni vorba de capsuni, dimineata la stiri au aratat un fermier din Germania, care produce acum capsuni...a fost atat de cald, incat au dat capsunile..a reusit sa culeaga o tona  [ph34r]  si cica sunt si gustoase.

Am vazut tot la stiri ce s-a intamplat in USA  [:(]

 

Viv, iti dai seama cum am ramas eu, nu-mi venea sa cred...m-a intrebat si ea ce si cum...sper ca e una din vecinele de treaba  [ph34r]

 

Mai devreme am dat o tura pe la P&C si mi-am luat 3 rochii (toate tricotate, 2 mai subtiri si una gen pulovar, care merge si la blugi...dar o sa o port cu cizmele care trec de genunchi  [ph34r] chiar ma gandeam ca-mi trebuie o rochie la ele, acum o am [pk] ), un bolero, o rochie de cocktail (partea de jos e albastra, cea de sus un roz pal..si intre ele din materialul de jos e o funda mare...nu-mi trebuia rochie, dar mi-a placut mult si imi sta asa de bine cu ea, incat nu am rezistat [:I] sa vad acum unde o port, cred ca la petrecerea de 50 de ani  [:D] sper sa raman tot asa pana atunci, rochia e nr. 34) si o gentuta pt rochie....si gata, ajunge...eu cumpar in general pt altii, rar pt mine...dar si cand cumpar, nu ma mai opresc  [:D]

 

Diseara mergem cu prietenii din orasul de langa noi la un restaurant la noi in sat, in noiembrie au produse din carne de porc (un fel de taierea porcului, Metzgete se cheama) , inclusiv sangerete ...baietii mananca asa ceva, eu imi iau ficat cu Rösti.

Maine la shopping, apoi epilat si mai am un munte de rufe de calcat.

Duminica vin prietenii nostri romani la raclette...mai avem multe de povestit, nu am terminat tot cand am fost la ei, acum 2 saptamani...sunt prietenii nostri cei mai buni de-aici, ne vedem cam la 2-3 saptamani.

 

Weekend fain sa aveti. 


Editat de Ella73, 09 noiembrie 2018 - 14:35 .


#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 14:46

Ella, fosta ta soacra este vecina Vivianei "la tara" (cum zice ea)?

Daca am inteles eu bine ca asa este, chiar ca pot zice: Ce mica e lumea!

Si eu am mai patit chestii de genul asta in decursul timpului.

Ce face Marcia, s-a acomodat cu programul jobului? Plus cel de scoala?



#6
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 15:34

sper sa raman tot asa pana atunci, rochia e nr. 34) 

 

 

 

Mey, termina cu cifre de-astea ca imi sta pranzul in gat!



#7
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 16:11

Buna dimineata (friguroasa) de la mine.

 

Bune "odaminele"...mi-a placut povestea!!!

 

Ella, asa zic si eu...lasa cifrele de genul asta (eu 34 nu am fost nici cind eram copil). Sa porti cu placere toate hainele...suna bine rochita, poate pui o poza sa clatim retina.

 

Ioana, eu cu fotograf in casa si nu am avut NICIODATA poze de Craciun...sau vreo sedinta foto cu toti 4. Doar daca am prins instantanee. Nici poze cu noi nu am in casa (dar am un perete cu poze facute de sot cu alte chestii - o serie de poze cu diverse distorsionari de fum, un ferris wheel noaptea reflectat intr-o baltoaca...genul asta). 

 

Eu la Grey's Anatomy nu m-am mai uitat de mult...chiar sa bag un ochi. Tot incerc de o saptamina sa ma uit la House of Cards si adorm in fund pe canapea. Ieri m-a enervat sotul cumplit..dupa o saptamina in care m-a trezit IN FIECARE seara cind a venit acasa (sa ma intrebe ceva, sa imi spuna ceva, etc) si mi-a fost cumplit de greu sa adorm la loc...aseara m-a prins intr-o toana oribila...a intrat pe usa la 12:30am ( a avut un photo shoot in Brooklyn pe pod...un cuplu din NM care au venit la NY sa isi faca poze de logodna cu toate "iconic locations" - ambii CEOs) si fix in mine s-a infipt (cu fata rece, rece sa ma pupe pe obraz in somn...dupa ce m-am fortat sa stau adormita ca a scos cainii afara, a bagat lemne in soba si a tracanit usa de soba de 4-5 ori, dupa ce a facut dus cu toate luminile aprinse si cu usa deschisa)...sint rupta de oboseala in ultimul timp...nu pot efectiv sa stau cu el la povesti dupa 1:00 noaptea si la 5:30am sa ma trezesc sa merg la servici. El ramane sa doarma dar ziua mea e lunga si nu include somn de dupa-amiaza :) :) 

 

Mi-am cerut scuze de dimineata dar l-am rugat ori se baga in pat si sa ma ignore total, ori merg sa dorm sus ca sint epuizata. El adoarme in 2 min, eu stau cu ochii in tavan sa reusesc sa adorm pina pe la 2:00 - 3:00 citeodata daca imi intrerupe somnul. 

 

Viviana, sper sa nu fie nevoie de evacure la sora ta. 



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 16:21

Foarte nasol la sora mea. Daca isi schimba vanntul directia, gata ii evacueaza.

A zis ca e prea uscat. nu a mai plouat din iarna trecuta.

 

A dormit doar 4 ore azi-noapte.



#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 16:30

Uf, Viviana, țin pumnii să nu fie cazul de evacuare... 

 

Săracii oameni din zonă, nici nu pot să-mi închipui prin ce trec.



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 16:42

Antmil, compătimesc cu tine cu dormitul, știu cum e că și eu am un somn foarte capricios  [flo2]




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -