Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iulie 2019 (Trandafirasi de Iulie 2019)

sarcina gravida iulie 2019

872 raspunsuri la acest subiect

#181
mihael228

mihael228

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 08:00

Buna Anushka, si bine ai venit! 

Si eu tot 10 sapt jumate am. Doar ca eu sunt fericita care nu are nici un simptom. Nu mi-a fost rau nici macar o data, sanii mai dor foarte putin, in rest sunt exact ca si inainte! 

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa ajungem toate sa ne tinem bebeii sanatosi in brate! 



#182
mihael228

mihael228

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 08:02

Buna Anushka, si bine ai venit! 

Si eu tot 10 sapt jumate am. Doar ca eu sunt fericita care nu are nici un simptom. Nu mi-a fost rau nici macar o data, sanii mai dor foarte putin, in rest sunt exact ca si inainte! 

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa ajungem toate sa ne tinem bebeii sanatosi in brate! 



#183
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 11:08

Of, Anushka, imi pare rau de pierderi... stiu cum e. Sa fie bine de data asta!



#184
RalucaF

RalucaF
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 11:55

Salutare mămici de iulie! 



#185
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 13:42

Buna, mamici! Eu sunt din grupul mamicilor de mai, dar va citesc si pe voi ca sunteti tare active. :)

Imi fac Clexane 0.4 de 10 zile (pana avum 10 zile luam Aspenter 75) si sunt inca nelamurita. Ma puteti ajuta va rog cu o clarificare? Injectez sau nu bula de aer care se gaseste in solutie?

Am MTHFR homozigot, PAI 1 si Factorul XIII heterozigot si o sarcina oprita in evolutie. 

Multumesc mult! :*



#186
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 15:16

AncaDiana, eu am intrebat de cateva ori chestia asta, intrucat am avut de facut vreo 4 luni in prima sarcina, apoi la fiecare tratament FIV. Bula aia trebuie sa stea sus, in capatul opus acului, pt ca atunci cand termini de facut injectia sa impinga si ultima picatura de solutie din seringa. Dar eu am observat ca daca imping pana la capat si intra si aer, fac vanatai mai rau, plus niste cerculete de sange de jur imprejurul punctului in care injectez. Poti sa lasi bula, dar sa ai grija sa nu injectezi si aerul. Poti folosi gel de arnica pt vanatai. Si cand injectezi, sa nu faci chiar la 90 de grade, ca si asta duce la invinetirea mai puternica a locului



#187
Pisimic

Pisimic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 20:09

Buna gravidutelor!

sunt si eu graviduta cu DPN 5 august dar dupa cum ma stiu cred ca o sa fie in iulie nasterea.

Mai am o fetita de 4,9 ani care vrea numai in brate sa o car si sa o iau. Am fost si atunci pe un  forum de mamici si vb si in ziua de azi vreo 5 mamici intr un grup privat pe FB. :) 

La fel ca si prima sarcina ma simt si acum :greațălită, cu foamea in stomac mereu si fara chef de nimic ,adica de leneveala . Pe fetita mea am nascut o cu 1 luna mai repede cand mi s a rupt 

apa.. in rest sper sa fie o sarcina fara probleme. Am emotii ca am luat in a 2 a saptamana de conceptie un antibitoic periculos(zice ginecologul meu)pt ca nu stiam ca sunt insarcinata . Nu aveam in "plan "acest lucru

.

 



#188
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 19 decembrie 2018 - 11:10

Multumesc pentru raspuns Liza. Ieri am injectat si bula si nu s a intamplat nimic deosebit. Am avut control la hematolog la dr Irina Voican si mi a zis sa bag si bula fara grija. Cica ea de fapt ramane pe ac, dar impringe toata substanta in corp.

Sarcina usoara! :*



#189
andreea22can

andreea22can

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 19 decembrie 2018 - 14:29

Bine ati venit ftl!!

 

Mihael228 ai data nasterii pe 12 iulie? Ca esti fix in aceeasi perioada ca mine :) Vineri implinesc 7 sapt ;)

Eu maine ma duc la eco sa vad daca e totul ok, avand cresterea infima a hcg-ului. Problema este ca am tot citit peste tot, ca atunci cand ai avort spontan tre sa ai dureri, crampe si sangerari. Eu simt asa niste intepaturi, dar din cand in cand, iar din cauza tratamentului cu Utrogestan, nici daca as sangera, tot nu as vedea, pentru ca le iau pe care vaginala si nu permite eliminarea...

 

E cineva aici care a pierdut vreo sarcina? Sa imi povestesca si mie cum a fost din punct de vedere fizic...ca psihic e de inteles..

 

Va pup!

da, eu am pierdut la 17s6 z un baietel...nici nu pot descrie in cuvinte cat de groaznic a fost.In ziua respectiva nu m-am dus la serviciu,aveam o stare aiurea, m-am pus sa dorm 2 ore si cand m-am trezit m-am dus la baie si aveam sangerare iar in urmatoarele 5 minute mi s-au rupt membranele, am sunat la ambulanta,am avut 16 cu 9 tensiunea cand a ajuns ambulanta...m-au dus la spital a urmat control pe masa+ eco si mi s-a spus ca din pacate nu se mai poate face nimic pentru ca e prea mica sarcina si am pierdut tot lichidul si e preferabil sa se scoata bebe intreg ca e destul de mare ca sa il scoata pe bucati si m-ar chinui prea mult...mi s-a provocat nasterea in pat, am avut niste calduri si transpiratii de nu aveam aer sa respir dar asta a fost floare la ureche pe langa ce a urmat dupa...pe masa la curatat si fara nici un fel de anestezie..mi s-au parut cele mai groaznice 20-30 de minute din viata mea...da,cam atat a durat pana m-a curatat,am pierdut foarte mult sange, a trebuit sa astept sa curete pe jos ca nu aveam unde sa calc, am strans de masa aia de nu am simtit ca imi iasa sange din branula, am stat internata 5 zile in spital...nu doresc nimanui, au trecut 8 luni dar parca s-a intamplat ieri si chiar daca e alt bebe pe drum am momente cand plang dupa strunfi pe care l-am pierdut.Sarcina usoara mamici si aveti grija de burticile voastre  :*!



#190
andreea22can

andreea22can

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 19 decembrie 2018 - 17:18

Buna mamici, ma alatur si eu grupului cu o sarcina cu risc de 11s5z, dpn e 1 iulie dar sa vedem cat de grabit e bebe:) maine avem dublu test si avem emotii...sarcini usoare si bebelusi sanatosi :*





Etichetat si cu sarcina, gravida, iulie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -