Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

comentarii pe text "Tatal Nostru"


176 raspunsuri la acest subiect

#141
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 05:56

al patrulea forism:

 

Iisus a apus: 

"Nu va mai ganditi tot timpul de dimineata pana seara si de seara pana dimineata ce anume veti pune pe voi."

 Discipolii l-au intrebat: ; cand te vei revela noua si cand te vom putea vedea?"

Isus le-a raspuns:" Atunci cand va veti putea scoate hainele fara sa va rusinati, si cand le veti calca in picioare asa cum procedeaza copiii mici- abia atunci il veti vedea pe fiul cel viu, si nu va veti teme.."



#142
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 06:36

cel de-al cincilea aforism suna astfel:

 

Iisus le-a spus :

" Daca veti posti, veti atrage pacatul asupra voastra , iar daca va veti ruga, veti fi condamnati. Daca veti da de pomana veti atrage raul asupra spiritului vostru. 

  Daca veti colinda printr-un tinut si oamenii va vor primi in casa, mancati ce va pun acestia pe masa si vindecati-i pe bolnavi. Caci ceea ce intra in gura nu va va murdari, dar ceea ce iese din gura va poate murdari."

 

 

    Acest aforism este intr-adevar ciudat dar foarte semnificativ. De fapt el pare ciudat din cauza falsitatii in care traieste omul.  In aceste conditii, orice face acesta pare fals.

   Atunci cand va rugati, voi va rugati pentru ceea ce nu merita. Daca postiti, o faceti pentru motive nedemne, asa ca efectele nu pot fi decat pe masura.  Greseala voastra nu consta in ceea ce faceti, ci in voi insiva.  De aceea nu se pune problema ce este corect ce faci si ce nu,  ci cum sa ai o atitudine interioara justa.  Daca veti avea aceasta atitudine, tot ce veti face va fi automat corect.  In schimb , daca atitudinea interioara nu este justa, daca nu sunteti centrati in sine, daca nu sunteti autentici, orice ati face este gresit.



#143
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 07:55

cel de-al saselea aforism suna astfel:

 

Iisus a spus : 

  Imparatia este ca un pastor care avea o suta de oi. Una dintre ele s-a ratacit, si era cea mai mare. El le-a lasat pe celelalte nouazecisinoua de oi si a cautat-o pe cea ratacita pana cand a gasit-o. Dupa ce si-a dat atata osteneala, el i-a spus oii ratacite: 

Pe tine te iubesc mai mult decat pe celelalte nouazecisinoua."

 

 

  Una din problemele care i-au framantat  cel mai tare pe oameni a fost dintotdeauna:   ce se va intampla cu  cei pacatosi,   cu cei care s-au ratacit ? care este relatia dintre un pacatos si divinitate?  Urmeaza pacatosul sa fie pedepsit? Exista oare un iad?... Toti preotii insista ca pacatosii vor fi aruncati in iad , pentru a fi pedepsiti.  Poate insa Dumnezeu sa pedepseasca pe cineva? Oare nu are el suficienta compasiune? Daca nici chiar Dumnezeu nu poate ierta, atunci cine mai poate face acest lucru?

  S-au dat tot felul de raspunsuri la aceste raspunsuri, dar raspunsul dat de Iisus este cel mai frumos intre toate.

 

  

  edit:

 

     Adevarata problema nu este cum il cauti pe Dumnezeu, ci cum te pregatesti sa il astepti. Prima conditie consta in  a deveni un individ, in a te ''rataci'', in a te revolta.      Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa te distantezi de multime. Asta inseamna a te rataci- sa iesi din limitele stramte ale societatii.  

Societatea nu este altceva decat o poienita intr-o padure. Ea nu este ceva real, este o creatie a omului. Toate legile voastre sunt creatii umane. Voi nu stiti cu adevarat ce inseamna virtutea.  Cuvantul virtute este de origine latina si este foarte frumos. In limba latina el inseamna puternic, viril, nu bun. 

  Fiti puternici, afirmati-va, stati pe picioarele voastre. Nu va confundati cu multimea. Ganditi cu capul vostru. Fiti voi insiva si urmati-va calea singuratica-  nu fiti ca oile!

  Celelalte nouazecisinoua de oi pot fi lasate fara frija in padure. Ele nu se vor pierde, caci se aduna laolalta, asa ca vor putea fi gasite in orice moment.  Singura problema reala se refera la oaia ratacita, cea mai buna dintre toate, care a parasit turma.  Atunci cand o oaie paraseste turma, acesta este un semn de putere.  Este limpede ca oii nu ii este frica de padure, de animale salbatice, de nimic. Oaia si-a transcens complet teama- altminteri nu ar fi acceptat sa paraseasca turma.  Iar absenta fricii este primul pas catre Dumnezeu.


Editat de a_alinta, 06 noiembrie 2018 - 16:43 .


#144
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 17:03

al optulea aforism suna astfel:

 

Iisus a vazut niste copilasi care erau alaptati. El le-a spus discipolilor sai:

 

" Acesti copilasi care sunt alaptati sunt la fel ca cei care vor intra in Imparatia lui Dumnezeu".

  Discipolii l-au intrebat: 

 " Asta inseamna ca trebuie sa devenim ca acesti copilasi pentru a intra in Imparatie?"

 Iisus le-a spus:

  "Cand veti face din doua una, cand ceea ce se afla in interior va deveni la fel ca ceea ce se afla in exterior si ceea ce se afla in exterior la fel ca ceea ce se afla in interior, cand ceea ce se afla deasupra va deveni la fel ca ceea ce se afla dedesupt, cand barbatul si femeia vor deveni una, astfel incat barbatul nu va mai fi barbat si femeia nu va mai fi femeie, atunci veti intra in imparatie."

 

 

 

   Acesta este unul din cele mai profunde aforisme ale lui Iisus.       

 

Daca traieste in mintea sa , omul nu poate fi inocent iar divinul nu coboara decat in sufletele inocente sau pure.   Mintea este vicleana, calculata.

 

Poarta catre Imparatia lui Dumnezeu este diferita. Ea nu presupune niciun calcul, niciun fel de inteligenta. Mintea nu este deloc necesara pentru a intra in lumea spirituala, caci ea este doar un mecanism de calculat, un computer.  Daca nu mai ai nevoie de calcule, de inteligenta, mintea devine inutila.  Sursa fiintei devine atunci inima, iar natura inimii este inocenta.


Editat de a_alinta, 06 noiembrie 2018 - 17:07 .


#145
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 17:10

cel de-al noualea aforism suna astfel:

 

"Voi vedeti firul de praf care intra in ochiul fratelui vostru , dar nu vedeti barna din propriul vostru ochi. 

 Scoateti mai intai barna din ochiul vostru si atunci veti vedea clar ca sa scoateti firul de praf din ochiul fratelui vostru."

 

  Aceasta este singura cale. Daca veti deveni o lumina pentru voi insiva, veti deveni o lumina si pentru ceilalti. Veti inflori, si toti cei din jur vor beneficia de pe urma acestui proces, indiferent daca isi vor da seama sau nu. Veti deveni o binecuvantare pentru aceasta planeta.


Editat de a_alinta, 06 noiembrie 2018 - 18:39 .


#146
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 20:42

al zecelea aforism suna astfel:

 

iisus a spus :

"Este imposibil ca un om sa urce pe doi cai deodata sau sa traga simultan cu doua arcuri. Este imposibil ca un servitor sa slujeasca simultan la doi stapani. Altfel, el il va onora pe unul si il va ofensa pe altul."



#147
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 21:01

cel de-al unsprezecelea aforism suna astfel:

 

Iisus a spus:

 

" O cetate construita pe un munte inalt  si fortificat nu poate cadea , dar nici nu poate fi ascunsa."

 

Iisus a spus:

" Ceea ce auzi in urechea ta si in cealalta ureche, predica de pe acoperisul casei tale; caci nimeni nu aprinde o lampa ca sa o puna dupa tufis sau in vreun loc ascuns; el o aseaza la vedere, pentru ca toti care vin si pleaca sa ii poata vedea lumina.''

Iisus a spus:

 

  "Daca un orb conduce un alt orb, amandoi vor cadea in prapastie.''


Editat de a_alinta, 06 noiembrie 2018 - 21:02 .


#148
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 decembrie 2018 - 19:52

Al doisprezecelea aforism suna astfel:

 

Iisus le-a spus discipolilor sai:

" Comparati-ma cu ceea ce cunoasteti si spuneti-mi cu cine seman eu."

   Simon Petru i-a spus: " Esti ca un inger al dreptatii."

   Matei i-a spus: " Esti ca un om intelept, care detine cunoasterea."

   Toma i-a spus: " Invatatorule, gura mea nu este capabila sa spuna cu cine semeni."

 

   Iisus i-a spus: " Eu nu sunt inavatorul tau , caci tu ai baut din izvorul pe care eu l-am masurat si te-ai imbatat." Dupa care l-a luat deoparte si i-a spus trei vorbe.

   Cand  Toma s-a intors la tovarasii sai, acestia l-au intrebat" Ce ti-a spus Iisus?"

   Toma le-a raspuns:

  "Daca v-as spune un singur cuvant din cele ce mi-a spus, ati arunca cu pietre in mine ; dar din aceste pietre ar iesi un foc si v-ar arde."

 

 

 

....Toma s-a apropiat cel mai mult de el, dar chiar si el a ratat intalnirea cu IIsus.  S-a apropiat cel mai mult, dar intre ei a mai ramas un obstacol: el inca mai credea in cuvinte. Inca mai incerca sa exprime ceea ce nu poate fi exprimat. 

   IIsus i-a spus: " Eu nu sunt invatatorul tau, caci tu ai baut din izvorul pe care eu l-am masurat  si te-ai imbatat."

   Adevarul pe care il exprima el prin aceste cuvinte este foarte profund. El spune " Voi vorbiti prin intermediul mintii - izvorul pe care eu l-am masurat, adica pe care l-am transcens.  Toti trei vorbiti prin intermediul mintii: unul vorbeste prin intermediul mintii moraliste, altul prin intermediul mintii teologice, iar cel de-al treilea prin intermediul mintii mistice.  Atat timp cat veti vorbi prin intermediul mintii, eu nu pot fi invatatorul vostru,  caci esenta invataturii mele este : renuntati la minte!"



#149
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 02 decembrie 2018 - 22:31

Alinta,

 

nu prea inteleg eu cu ce sunt aforismele astea legate de Biblie, ci le-a pliat ca sa fie acceptate de cine? Scuze, ar fi bine daca ai explica putin si nu doar un paste&copy.... ca daca eu as face acelasi lucru nu cred ca ar fi acceptat.



#150
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 03 decembrie 2018 - 04:12

Alinta,

 

nu prea inteleg eu cu ce sunt aforismele astea legate de Biblie, ci le-a pliat ca sa fie acceptate de cine? Scuze, ar fi bine daca ai explica putin si nu doar un paste&copy.... ca daca eu as face acelasi lucru nu cred ca ar fi acceptat.

eu nu dau paste and copy,  eu va scriu  a cincea evanghelie  cu interpretarile celui care a relevat-o.  si tu poti face la fel daca ai ceva de spus. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -