Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Manualele unice un nou scandal


76 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 august 2018 - 10:07

In mai 2018 senatul aproba Proiectul Legii Manualului, proiect initiat de mai vechiul nostru prieten Genunche Liviu Pop zis si PLM.

In acest proiect se vorbeste de un manual unic de baza, editat de Editura didactica si pedagogica.

Nu mai stau sa cotrabai in hatisurile legii si a promulgarii ei de catre presedinte care bineinteles ca a atacat legea la CCR.

CCR spune:  legea care a hotărât că actul care numeşte Editura Didactică şi Pedagogică (de stat) responsabilă cu elaborarea manualelor şcolare este neconstituţional.

Citeste mai mult: adev.ro/pbezso

 

 

Dar ce le pasa astora de deciziile CCR? Merg inainte ca tancul sovietic.

 

Si iata ca veni toamna, aparura si manualele unice de baza, proaspete si fosnitoare asteptandu-i pe elevi CU O MULTIME DE GRESELI.

 

Greseli care mie imi dau fiori. Unele dintre greselile din manualul de geografie de clasa a Vi-a:

- copiii vor invata studiind harta ca Turnu Magurele este pozitionat in locul orasului Drobeta Turnu-Severin

- vor afla ca Marea Moarta s-a deplasat peste Marea Rosie

- si de ce nu, Vanuatu s-a duplicat peste noapte si a disparut Tasmania

Fisier atasat  harta.jpg   24,34K   0 descarcari

- Insula Ascension s-a transformat in capitala Paraguayului Asuncion

- A disparut Sudanul de Sud

Fisier atasat  harta 1.jpeg   81,43K   0 descarcari

- Insulele Falkland s-au transformat in Falkand (bine ca nu le-au zis Fackland)

Cine vrea mai multe greseli le poate citi aici: https://www.hotnews....at-nu-exist.htm

 

Manualul de istorie, in schimb, le ofera o gramada de informatii:

- Michelangelo Buonarroti si-a schimbat numele in Buonarotti fapt evidentiat in mai multe pagini;

- copiii calatoresc in jurul pamantului si pe baza hartii de la pagina 14 au de realizat un desen. Numai ca la pagina 14 nu exista nicio harta.

- afla ca Dumnezeu i-a investit pe regi - corect este învestit, dar ce mai conteaza? important e sa ramai tampit.

- mai afla ca in timpul domniei lu Soliman Magnificul s-au petrecut o seama de chestii

 

Daca doriti sa "invatati" mai multe din manualul de istorie urmariti linkul:

https://www.hotnews....elo-scris-7.htm

====

 

Initial m-am gandit ca poate manualele au fost scrise de Veorica pe Genunche, dar nah, nu putea. 

Ce mi-e Pristina ce mi-e Podgoritsa? Ce mai conteaza?

Vrei sa  ajungi in Tasmania si te trezesti in Vanuatu urmand harta lu editura pedagocica. [:)]

 

 

 



#2
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 28 august 2018 - 10:46

Nu mai iesim din mocirla asta!!!

M-am saturat verificand/corectand informatiile transmise de anumiti profesori, la ore, acum nici pe informatia din manual nu ne mai putem baza!!!



#3
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 28 august 2018 - 11:05

Nu doar cele unice au probleme si manualele alternative au probleme.

In manualul de MEM ( matematica si explorarea mediului) de clasa a 2a am gasit si noi greseli.

Oare manualele astea mai trec prin vreun filtru de corectare inainte de tiparire?

M-as mira, nu de alta dar prea multe greseli le scapa.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 28 august 2018 - 12:11

Eu cred ca asta e posibil numai pentru ca acum ROmania este condusa de niste repetenti. Ce pretentie sa mai ai?



#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 august 2018 - 16:16

din pacate, o buna parte din populatia tanara a Romaniei este repetenta. din acea populatie tanara fac parte viitorii parinti. destui sunt si aici, punand intrebari despre lauzie, despre sarcina, despre altele. nu mai stiu scrie romaneste si nici nu le pasa daca ceea ce scriu este corect sau nu, daca formuleaza corect o intrebare. parintii astia n-o sa aiba capacitatea de a detecta greselile din manuale, asa ca, editurile pot sta linistite, treaba-i rezolvata.


Editat de Pepco, 28 august 2018 - 16:37 .


#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 august 2018 - 16:39

Pai, nu e treaba parintilor sa detecteze greselile din manuale.



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 august 2018 - 19:45

pai, daca nu e, de ce ai mai deschis subiectul? ca vad ca raspund parinti care au detectat greseli.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 august 2018 - 20:37

Am deschis subiectul pentru ca asa am vrut. 

Pentru a arata tarele sistemului nostru de invatamant nu tarele parintilor sau userilor mai putin educati.

 

Repet. Nu e treaba parintilor sa detecteze greselile. Daca unii o fac si scriu despre ele foarte bine.



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 august 2018 - 21:21

Poate nu e treaba paintilor, dar atunci când aceștia se unesc și cer anumite schimbări în sistem, abia atunci poate sunt luate în considerare (schimbările) . Până atunci, conducătorii acestui învățământ românesc fac ce vor, cum vor și când vor. Considerand că părinții care tac nu observă greșelile lor, merg tot înainte... Sau înapoi.

Sunt puțini părinți care iau atitudine și fac ceva in directia schimbărilor. Am observat asta la alte subiecte despre educație și învățământ.

 



#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 august 2018 - 22:35

viviana, nu inteleg ce vrei sa spui. repeti ca nu e treaba parintilor, dar tu, ca parinte, despre asta discuti, despre greseli. mi se pare non-sens exprimarea ta.

 

nu e treaba parintilor - dar eu sunt parinte - si altii sunt parinti - hai sa discutam despre tare.

 

pai e sau nu e treaba noastra/voastra?

 

s-a mai discutat despre ce este obligat un parinte roman sa faca pentru copilul lui in materie de educatie de stat. uneori as vrea sa am mijloacele financiare pentru a retrage baiatul si a-l homeschool-ui. nu incep clasa a IV-a cu bucurie, ci cu neliniste.




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -