Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

COFACE - recuperatori


19 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 august 2018 - 08:05

Am nevoie de putin ajutor.

 

Vodafone si UPC (despre astia stiu eu) au externalizat catre aceasta societatea de recuperatori COFACE - intarzierile de plata la facturi.

 

Doresc sa fac reclamatie catre Vodafone si catre  UPC.

1. am contract cu ei si conform contractului penalizari de neplata, nu scrie nicaieri in contract ca daca intarzii 2 luni la plata ajung pe mana recuperatorilor.

2. datele mele au ajuns la aceasta firma de recuperatori si doresc sa stiu care este legea ce le permite sa imi furnizeze datele personale catre o terta firma.

 

Daca cunoasteti legile astea mi-ar fi de folos sa le studiez.



#2
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 22 august 2018 - 08:51

Mai întâi ar trebui să studiezi foarte bine ce prevede angajamentul privind datele personale de către firma cu care ai contract, asta dacă firma respectivă ți-a făcut cunoscute condițiile de colectare și prelucrare a datelor personale și eventual ai semnat un astfel de angajament.



#3
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 22 august 2018 - 09:11

De exemplu, la Vodafone, în Informarea privind prelucrarea datelor cu caracter personal este un paragraf care începe așa:

„Dacă este cazul, facem schimb de informații referitoare la dvs. cu:” și la un alineat apare: „Societăți contractate să presteze servicii pentru sau în numele Vodafone Limited sau al Grupului Vodafone;”



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 august 2018 - 09:31

Aha, deci trebuie sa studiez contractele. 

 

sunt plina de nervi.

 

E vorba de contractele mamei mele pe care eu sunt trecuta persoana de contact. Mama mea nu e in tara. Cand a plecat din tara si-a suspendat serviciile UPC. Numai ca suspendarea se face doar pentru 6 luni. Am si uitat de chestia asta.

Brusc dupa 2 luni de neplata ma suna de la Coface, nu de la UPC si incepe cu amenintari direct. Nici nu stiam la inceput despre ce e vorba.

Am platit. Dupa asta timp de 1 saptamana am primit mesaje pe telefon de la COFACE - cate unul/zi.

 

Ii sun si le fac scandal. 

Imi spun ca UPC-ul le trimite actualizarile  la 7 zile si ei nu au de unde sa stie ca eu am platit, nu sunt eu amabila sa le dau numarul de chitanta? Tot eu fratilor?

Le-am zis ca voi face treaba in locul lor sau al UPC-ului atunci cand ma vor plati.

 

Si tupeul maxim: imi cer sa verificam impreuna datele mele de contact.



#5
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 22 august 2018 - 10:50

Aha, deci trebuie sa studiez contractele. 

 

Multe din prevederile/angajamentele privind confidențialitatea au fost actualizate odată cu intrarea în vigoare a regulamentului UE (679/2016) și au fost aduse la cunoștința clienților/colaboratorilor. Poate găsești strict informațiile care te interesează pe site-urile companiilor respective, fără să mai cauți contractele.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 22 august 2018 - 11:40

Conform noii legi GDPR care e obligatoriu aplicata in toata UE, eu cred ca trebuiau sa iti ceara voie sa iti dea datele personale acelei firme de recuperatori! 

 

When data is collected, data subjects must be clearly informed about the extent of data collection, the legal basis for processing of personal data, how long data is retained, if data is being transferred to a third-party and/or outside the EU, and disclosure of any automated decision-making that is made on a solely algorithmic basis.

 

According to the European Commission, "personal data is any information relating to an individual, whether it relates to his or her private, professional or public life. It can be anything from a name, a home address, a photo, an email address, bank details, posts on social networking websites, medical information, or a computer's IP address."[4]



#7
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 22 august 2018 - 12:09

Fiecare operator de date personale are o politică de administrare a acestora pe care o aduce la cunoștința clientului. Dacă în acea politică este prevăzut transferul de date către terți (cum am dat exemplu Vodafone), iar clientul a luat cunoștință de prevederi și a fost de acord cu ele, nu mai sunt necesare înștiințarea și acordul expres pentru transferul datelor, dacă acesta se încadrează în situațiile precizate în cadrul acelei politici.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 22 august 2018 - 12:13

Mama Vivianei cred ca e plecata inainte de 25 mai din tara, deci nu cred ca a semnat vreun consimtamint de transfer de date.



#9
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 august 2018 - 12:24

Firmele astea mari au o gramada de avocati in spate care le redacteaza contractele si le organizeaza toata activitatea in relatia cu clientul. Eu ma indoiesc ca le-a scapat ceva chiar daca contractul a fost semnat inainte de 25 mai.



#10
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 22 august 2018 - 12:32

Compania a anunțat clienții despre schimbarea politicii. Sunt mulți clienți care nu au luat cunoștință efectiv de această schimbare, din diverse motive (nu citesc mesajele, nu știu să folosească tehnologia etc), dar nu cred că are vreo vină compania. Când se aduce la cunoștință politica fiemei, se merge pe principiul „tăcerea înseamnă încuviințare”. Dacă un client nu este de acord cu anumite prevederi ale politicii, trebuie să facă cunoscut acest lucru sau poate denunța contractul unilateral.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -