Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reinnoire Pasaport Romanesc


223 raspunsuri la acest subiect

#211
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 20 august 2018 - 22:09

Repet: la nivel NATIONAL. 

 

In Romania, indiferent de judet (sa zic asa) exista buletin...la fel pentru toti cetatenii romani de pe tot teritoriul Romaniei.

 

Statele Unite NU AU "carti de indentitate" la nivel NATIONAL/federal (la fel in toate cele 50 de state). La nivel local (de stat) sigur ca exista diverse chestii.

 

Ce ai pus tu acolo este de la aceeasi organizatie care elibereaza permise de conducere in statul respectiv...nu este un ID federal. 

 

inteleg  ce vrei sa spui, dar fiecare stat are id cards si daca nu ma insel...s-a aprobat ca sa fie un singur  fel de id card pt toate statele. 

 

 

pt actele in Romania, cand a fost nevoie sa le trimit ceva, am trimis copie dupa permisul de conducere de aici (in engleza) si pasaport romanesc (in trecut) /american recent. o singura data am avut nevoiede apostila si alte formalitati , cand am facut impartirea bunurilor dupa decesul mamei.



#212
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 20 august 2018 - 22:10

Da,exista!!!

Se obtine de la Ausläderbehörde de care apartii.

 

Eu am asa ceva(desi recunosc ca nu am reinnoit-o , se reinnoieste cind reinnoiesti pasaportul), insa nu-mi amintesc cu cine am discutat pe forum si spunea ca nu are asa ceva.

Doar cetatenii non UE mai au nevoie de asa ceva.

 

Noi pe aici prezentam aproape peste tot permisul german ca ala are semnatura si este acceptat in defavoarea cartii de identitate romanesti.

 

CNP-ul iti este luat in momentul in care renunti la cetatenia romana, nu la domiciliul in Romania.



#213
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 21 august 2018 - 15:02

Antmil dar nu o fi mai usor sa le faci pasaport polonez? Poate aia sint mai organizati, poate e mai usor. Eu as cerceta si varianta asta,



#214
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 august 2018 - 15:13

inteleg  ce vrei sa spui, dar fiecare stat are id cards si daca nu ma insel...s-a aprobat ca sa fie un singur  fel de id card pt toate statele. 

 

 

 

 

Nu s-a aprobat asa ceva nicaieri. Nu exista ID la nivel national. Nu exista ID card pentru toate statele mandat de guvernul federal.

Ca se accepta driver's license, este altceva. Nu este o obligatie.



#215
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 august 2018 - 15:14

Antmil dar nu o fi mai usor sa le faci pasaport polonez? Poate aia sint mai organizati, poate e mai usor. Eu as cerceta si varianta asta,

Oh, da...s-a activat si sotul pe tema asta. Vom incerca si pista poloneza dar asteptam pe socrii ca sotul meu nu are in posesia lui certificatul de nastere  [batcap]  [batcap]



#216
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 august 2018 - 19:55

Va fi la fel si cu acte poloneze si cu acte romanesti.  Slabe sanse sa beneficiati de reducerile pentru studentii din EU doar cu pasapoartele astea.

Asta spuneam: alergarea e mare si aveti mari sanse sa fie inutila.

 

Eu as pune copilul sa ia  o decizie :in ce domeniu, ce tara ce universitate va avea de gand sa aplice si as incepe de acolo . Eventual in loc sa alerg cu el in vara in concediu dupa acte in Romania (pentru ca e major deci ma indoiesc ca nu va trebui sa fie prezent macar la primul act romanesc) as "alerga" la un voluntariat , practica etc tintit insa exact in tara si domeniul in care va cere Phd.



#217
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 25 august 2018 - 20:07

Va fi la fel si cu acte poloneze si cu acte romanesti. Slabe sanse sa beneficiati de reducerile pentru studentii din EU doar cu pasapoartele astea. Asta spuneam: alergarea e mare si aveti mari sanse sa fie inutila. Eu as pune copilul sa ia o decizie :in ce domeniu, ce tara ce universitate va avea de gand sa aplice si as incepe de acolo . Eventual in loc sa alerg cu el in vara in concediu dupa acte in Romania (pentru ca e major deci ma indoiesc ca nu va trebui sa fie prezent macar la primul act romanesc) as "alerga" la un voluntariat , practica etc tintit insa exact in tara si domeniul in care va cere Phd.

 

total pe langa

habar nu ai cu ce se mananca un phd



#218
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 august 2018 - 20:36

Adica o sa o ajute pasaportul romanesc cu domiciliul afara sa plateasca mai putin ?

vezi sa nu.


Editat de mamica11, 25 august 2018 - 20:38 .


#219
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 25 august 2018 - 20:47

Pe marea majoritate a pașapoartelor europene nu scrie domiciliu. Ce contează, e cetățenia ce reiese din pașaport. Dacă scrie cetățean roman, o sa fie tratat ca orice roman ce domiciliază in România. Domiciliu e nerelevant.

 

edit. Ma refer la facultățile europene. In România o sa fie tratat ca orice cetatean european și nu ca un cetățean autohton.


Editat de Letitia1, 25 august 2018 - 21:32 .


#220
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 26 august 2018 - 01:14

Va fi la fel si cu acte poloneze si cu acte romanesti. Slabe sanse sa beneficiati de reducerile pentru studentii din EU doar cu pasapoartele astea. Asta spuneam: alergarea e mare si aveti mari sanse sa fie inutila. Eu as pune copilul sa ia o decizie :in ce domeniu, ce tara ce universitate va avea de gand sa aplice si as incepe de acolo . Eventual in loc sa alerg cu el in vara in concediu dupa acte in Romania (pentru ca e major deci ma indoiesc ca nu va trebui sa fie prezent macar la primul act romanesc) as "alerga" la un voluntariat , practica etc tintit insa exact in tara si domeniul in care va cere Phd.

 

Ai ZERO idee despre ce caut și ce ma interesează. Total pe lângă. Nu e prima oară. Ce ar fi sa nu strici un subiect care s-a desfășurat normal??? 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -