Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

10 august - miting


109 raspunsuri la acest subiect

#11
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 09 august 2018 - 15:40

Atata timp cat nu ai o strategie clara coordonata in timp cu viziune, cu obiective certe, cu pan de actiune, cu rezultate de urmarit ci doar made in Facebook emotional e greu de crezut 

 

 

[:)] Asa am vrea noi cei mai ...batrani. Sa fie lucrurile aranjate si complete ca sa nu mai creeze bulversari. 

 

Nu exista ceva organizat, coordonat la ora actuala. Daca e sa ma gandesc, de ar fi fost ceva de genul asta poate ca nici nu mi-ar fi castigat atentia. Din contra, mi-ar fi adus aminte de vremuri de mult apuse pe care nu le-as vrea inapoi.

 

Pe de alta parte, Romania nu are opozitie. Vremurile de acum imi par foarte asemanatoare cu perioada de ascensiune a PCR-ului. Mai ales perioada in care se organizau alegeri de sanchi avand o opozitie firava (pana a disparut de tot). Cam aici zic eu ca ne aflam si acum. E cumva frustrant sa traiesti o istorie despre care ai citit in carti, sa vezi ca se intampla din nou si sa iti dai seama cat esti de mic si fara influenta.

 

Mi se pare important ca lumea sa se miste, sa actioneze, sa faca lucruri care sa atraga atentia spre directia catre care doreste sa se indrepte lucrurile, sa nu se resemneze.

 

Meetingul acesta asta face. Guvernantii, care or fi ei, trebuie sa stie ca lumea ii priveste si ii judeca. [:)] Cam atat pot face oamenii nefiind un/intr-un partid. 



#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 august 2018 - 15:42

in orice caz - mai bine un meeting ne-organizat decat NIMIC. 



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 august 2018 - 17:05

Tudo Chirila a lansat o melodie pentru mitingul de maine al diasporei.

Este un cover dupa un cantec al lui Jean Moscopol - a cantat in perioada interbelica, in 1945 a plecat din tara si a compus cantecul "In tara in care m-am nascut", acum 60 de ani.

Este teribill de actual si versurile sunt frumoase.:

 

„Ne-am dus către Jean Moscopol şi am descoperit cântecul de mai jos (muzică: Gherasie Dendrino; versuri: Vasile Vasilache şi Ştefan Cristodulo). Am fost izbiţi de actualitatea lui”, a scris muzicianul. 

„Acolo azi e toamnă rece şi plâng toţi fraţii în ţara mea, sunt lacrimi care n-au să sece cât timp vor fi păgâni în ea. Dar va veni o primăvară cum a venit şi în trecut, şi-am să mă-ntorc acolo iară, în ţara în care m-am născut”, sunt câteva versuri ale cântecului. 

„Nu cred că sunt versuri care să exprime mai limpede suferinţa celor care devin imigranţi. Diaspora. Acasă românii din diaspora sunt dispreţuiţi de politicienii care nu-i pot manipula. Exact aceiaşi politicieni care ar trebui să-şi facă un ideal măreţ din încercarea de a-i aduce acasă pe români. Cu orice preţ. Diaspora încearcă să se integreze într-o lume din ce în ce mai refractară la imigranţi”, mai spune Tudor Chirilă.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 august 2018 - 17:10

Si oiginalul

 



#15
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 09 august 2018 - 17:25

Eu un lucru nu inteleg. Romanii din tara nu sunt multumiti de situatia actuala. Sau macar unii dintre romani. Totusi, de ce se asteapta sa vina diaspora? De ce nu se organizeza cei de acasa si sa sa stranga randurile cu cei care vin din afara?... Sper si eu sa iasa ceva, sa nu fie doar cancan si steaguri fluturate pe FB.



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 09 august 2018 - 17:38

Pai ce sa iasă? N-au stat aia cu #rezist în strada  cu saptaminile și nu s-a intimplat nimic?



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 august 2018 - 18:01

Eu un lucru nu inteleg. Romanii din tara nu sunt multumiti de situatia actuala. Sau macar unii dintre romani. Totusi, de ce se asteapta sa vina diaspora? De ce nu se organizeza cei de acasa si sa sa stranga randurile cu cei care vin din afara?... Sper si eu sa iasa ceva, sa nu fie doar cancan si steaguri fluturate pe FB.

Nu asteapta nimeni sa vina diaspora.  In sensul ca asteptam de la altii in timp ce noi stam.

 

Asa au hotarat ei sa se organizeze. Cei care, atunci, cand noi manifestam faceau si ei miting in fata ambasadelor.

 

dupa ultimul sondaj 70% dintre romani cred ca tara merge intr-o directie gresita.

 

degeaba iesi in strada daca nu ai sustinere in Parlament.

Mitingurile astea sunt bune pentru ca poate o data si o data oamenii aia care sustin actualul guvern isi iau inima in dinti si il pica la toamna.

 

Uite un exemplu: ieri Ministra Muncii, madam Olguta, trebuia sa anunte cu mare-tam-tam ca se maresc pensiile. Marirea e pe naiba, e bruta si se va impozita cu 10% tot ce trece de 2000 lei. Dar a amanat.

ei bine, madam va face marele anunt cu marirea pensiilor MAINE. Cam cum a facut CEausescu cu suta de lei.



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 august 2018 - 19:33

Mie mi se pare ca romanii - care inca locuiesc in Romania - ar trebui sa se alature diasporei la miting. 



#19
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 august 2018 - 19:45

https://www.washingt...m=.3234bcba5dfb



#20
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.666 mesaje

Postat 09 august 2018 - 22:04

Vor iesi in strada si multi romani ce locuiesc in Romania. Cei care nu pot ajunge la Bucuresti au anuntat meetinguri de sustinere in orasele celelalte. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -