Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Evaluare 2018-clasa a 2-a


8 raspunsuri la acest subiect

#1
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 07 mai 2018 - 21:50

Buna seara.

 

Au inceput evaluarile pentru clasa a 2-a.

Cum vi se par subiectele de anul asta?

Azi a fost proba Comunicare-scris.

 

http://aws.hotnews.ro/stire/22433828


Editat de MadalinaM, 07 mai 2018 - 21:51 .


#2
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 09 mai 2018 - 12:47

Azi a fost ultima proba:

https://www.hotnews....-matematica.htm

 

Evaluarea pentru clasa a 2-a e, deja, istorie!

 

Mi-ar fi de ajutor parerea altor parinti si/sau a unor cadre didactice.

Nu mai intereseaza pe nimeni subiectul?

Problema 6 e o capcana!

Putea fi o capcana fara sa fie o formulare ambigua, sau asa sunt capcanele?

 

Capcanele fac diferenta? :)


Editat de MadalinaM, 09 mai 2018 - 12:51 .


#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 mai 2018 - 12:59

nu vad unde este capcana de la subiectul 6. dar e posibil ca pentru un copil de clasa a II-a sa fie oarece dificultati la intelegerea enuntului.



#4
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 09 mai 2018 - 13:07

Daca intrebarea era: "Pe cate randuri vor fi asezati toti elevii din cele 3 autocare?" nu mai era nimic ambiguu/nu era nicio capcana.

 

La fel, daca intrebarea era:

"Pe cate randuri vor fi asezati elevii intr-un autocar?"

 

Dar intrebarea e:

"Pe cate randuri vor fi asezati elevii?"



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 mai 2018 - 13:51

da, ai dreptate, un copil de clasa a II-a nu poate face aceste diferente fine. parca imi amintesc si eu ca la evaluarea din clasa a II-a data de fetita mea acum 2 ani, tot asa a fost o chestie interpretabila, dar nu mai stiu daca la mate sau romana.

in fine, n-are sens sa-ti faci sange rau daca al tau copilas nu ia punctajul maxim. evaluarea nationala e frectie la picior de lemn, nu se trece nicaieri, nu se tine cont de ea la medii, sunt multi invatatori care cauta intr-un fel sau altul sa sugereze discret care sunt raspunsurile corecte, ca sa le iasa bine rezultatele elevilor, implicit si rezultatele lor, ca invatatori.



#6
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 mai 2018 - 10:20

Mie nu mi separe nimic ambigu...ei fac si logica si fac si probleme cu "fineturi" de nuante. La inceput a fost un picut dificil sa inteleaga dar daca s-a facut la clasa, problema s-a rezolvat fara probleme. Ieri am discutat si cu un cadru didactic, altul decat al fiului meu (care e in cl a 2 a) si mi-a zis ca subiectele au fost ok, nimic complicat daca materia este la zi.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 mai 2018 - 11:03

partea mai trista este alta : subiectele sunt pentru toti scolarii din tara asta.

multi dintre elevii din mediul rural n-au ajuns in viata lor la un spectacol sau expozitie.

si atunci mi se pare indreptatita reactia acestei invatatoare :

https://www.libertat...la-tara-2247036



#8
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 11 mai 2018 - 15:42

partea mai trista este alta : subiectele sunt pentru toti scolarii din tara asta.

multi dintre elevii din mediul rural n-au ajuns in viata lor la un spectacol sau expozitie.

si atunci mi se pare indreptatita reactia acestei invatatoare :

https://www.libertat...la-tara-2247036

Ce frumos ca au asa o invatatoare care le permite sa invete din greseli. Vor trece peste asta copiii si cred ca vor fi mai putin marcati decat unii copii de la oras a caror invatatoare va urla la ei "m-ati facut de ras in fata colegelor". Cunosc cazuri.



#9
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 14 mai 2018 - 16:24

Emanouela, nu te supara, atata fatarnicie in raspunsul acelei invatatoare!

 

Eu nu stiu ce a scris copilul meu in biletel si nici compunerea nu o stiu, fiindca, daca nu am apucat sa vorbesc cu el imediat dupa evaluare, nu mai am sansa sa obtin inf exacte. Voi sti abia dupa sedinta dedicata evaluarii.

Insa, asa, din franturi, copilul a scris ceva in genul:

Dragi colegi,

un autocar ne asteapta la ora X in fata scolii sa mergem la expo de pictura.

....formula de incheiere

 

Raspuns total gresit, din punctul meu de vedere!

Corect ar fi fost:

Dragi colegi,

La Palatul Copiilor este organizata o expozitie de pictura la care am fost invitat/invitata sa particip si eu cu cateva lucrari.

Cine doreste, poate merge, pentru vizionare,  in fiecare zi intre orele 10-18 de luni pana vineri , in perioada 10-15 Mai 2018.

....formula de incheiere

 

Daca au fost copii care au stiut ce inseamna o expo de pictura in care expui lucrari intr-o anumita locatie, intr-o anumita perioada de timp, fara sa fi fost angrenat intr-o astfel de activitate extra-scolara, jos palaria!

 

Eu in asta consider ca sta dificultatea subiectului de la comunicare-scris! + compunerea cu intrebarile ei si la subiectul "concurs dans" si la subiectul "expo pictura".

Este ca si cum unui adult de formatie lingvistica ii ceri sa scrie o compunere despre tratamentele insecticide/pesticide in cultura pomicola, sau despre reactia de fuziune si fisiune, sau despre orice alt subiect specializat.

Nu mai priviti subiectele prin prisma voastra, de adulti, ci prin cea a unui copil si a experientelor lui pana la varsta de 8-9 ani.

 

Da, la matematica, problema 6 nu e grea doar ca da prea multe informatii, unele aparent inutile(Intr-o excursie au plecat 120 copii in 3 autocare. Stiind ca in fiecare autocar sunt 40copii....). Acel 120 copii in 3 autocare nu are relevanta matematica pt ei in clasa a 2-a, pentru ca, matematic nu au facut impartirea cu deimpartit format din 3 cifre. Ei incep sa gandeasca numai de la 40 copii intr-un autocar, fiindca numere de acest ordin stiu sa imparta! La final copilul poate pierde din vedere faptul ca la inceput s-a  vorbit despre 120 copii...Daca era specificat "toti copiii" sau "copiii dintr-un autocar" atunci lucrurile erau clare si raspunsul final cel dorit

 

Da, nu au fost complicate subiectele, cu exceptia acestei probleme care poate pacali!

Daca vor fi 90% copii care dau raspunsul corect la problema asta, la fel, jos palaria!

Daca scopul a fost sa vada ce procent de copii in 2018, clasa 2 pot prinde "nuantele", atunci si-au atins scopul, case closed! :)


Editat de MadalinaM, 14 mai 2018 - 16:26 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -