Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nume, prenume, prenume, nume si tot asa...


258 raspunsuri la acest subiect

#251
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 16:46

Articol de pe BBC:

 

“We find clear prejudice against non-majority sounding names, who elicited 40% less call-backs with the same resumes

 

“Conrad Braithwaite, founder of UK Deed Poll, a company that helps people legally change their name, says each year thousands of UK residents Anglicise or adopt new names. A significant number of these are by ethnic minorities trying to escape discrimination in the job market, he says.”

 

“Prestigious degrees and years of relevant experience are of little help for those with foreign-sounding names, whose CVs and resumes are barely read before being consigned to the bin by potential employers, studies from universities in several nations have found.”

 

http://www.bbc.com/c...me-to-get-a-job



#252
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 17:01

Buna ziua, eu nu va inteleg uneori... de ce o tema de discutie interesanta, reusiti sa o subiectivizati pe userul X sau Y, numai ca nu sunteti de acord. Cand pe masa unui HR sunt 100 de Aplicatii/Dosare pentru un Job atunci, interesant sau nu conteaza pana si culoarea dosarului la alegerea preliminara a celor 20 de candidati si deabia apoi se trece la analiza Curriculum Vitae si a scrisorilor de intentie... nu nu sunt din HR dar am experienta analizelor si a cartilor citite pe aceasta Tema. Desigur ca nu numao numele conteaza sunt multi factori insa uneori ai parte de "discriminari" pentru ca asa sunt oamenii si vrei nu vrei trebuie sa deal cu asa ceva in fiecare zi. Eu am avut o situatie comica, cu o batranica, nemtoaica. Cred ca la 70 ani, ne-am intalnit in statie, am vorbit vreo 10 min, vorbesc o germana cu un mini accent francez, totul bine. Cand am povestit ceva ca vin din Romania, imediat si-a strans bine geanta sub piept, ca nu cumva sa o fur.. am zambit si nu m-am suparat deloc. Cine stie ce experiente o fi avut. De ex, la noi in firma se cauta ingineri ca painea calda, electrotechnica, mecanica, automatizari.. din tarile arabe vin multe CV-uri.. fostul sef le-a refuzat, l-am intrebat si de ce... desigur ii trebuie un motiv, mi l-a dat.. straini din "astia" nu are nevoie... ca am acut si experientele au fost negative, din cauza modul lor de a lucra; eu le-as fi dat o sansa asa cum am primit-o si eu

 

.. cristina


Editat de cristina30, 18 aprilie 2018 - 17:03 .


#253
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 17:08

Da chiar ce conotatii are un nume terminat in cu in Franta sau Canada? A avut careva probleme? Ca asa si in limba romana poti sa pui un R la sfirsitul lui popescu, nu? 

 

Tocmai a repetat mcoca că ea a avut probleme.

 

Nu e ca și cum ar adăuga ei ceva la finalul numelui ca să le iasă altceva, e ca și cum în România te-ai numi Popescur.

(Cul, pronunțat cu, înseamnă în franceză fund).

 

Aici ai mai multe povești printre care cea a unui torontez pe care îl chema Dickman și care și-a schimbat numele în Davids.

 

“When I am introduced to new people – particularly in a business context — my last name isn't the first topic of conversation,” he said.



#254
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 17:33

Buna ziua, eu nu va inteleg uneori... de ce o tema de discutie interesanta, reusiti sa o subiectivizati pe userul X sau Y, numai ca nu sunteti de acord. Cand pe masa unui HR sunt 100 de Aplicatii/Dosare pentru un Job atunci, interesant sau nu conteaza pana si culoarea dosarului la alegerea preliminara a celor 20 de candidati si deabia apoi se trece la analiza Curriculum Vitae si a scrisorilor de intentie... nu nu sunt din HR dar am experienta analizelor si a cartilor citite pe aceasta Tema. Desigur ca nu numao numele conteaza sunt multi factori insa uneori ai parte de "discriminari" pentru ca asa sunt oamenii si vrei nu vrei trebuie sa deal cu asa ceva in fiecare zi. 

 

.. cristina

 

Exact...mecanismul prin care "miraculos" anumite CV-uri ajung in varful vrafului conteaza cel mai mult. 



#255
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 18:33

E o ipocrizie sa spui ca numele nu conteaza.

Cate dintre voi, care sustineti aceasta teorie n-ati cadea pe spate daca fiica voastra v-ar aduce acasa un Ahmed, Memet sau Ghiocel?  [:D]



#256
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 21:11

Faptul ca ai fost sfatuita sa iti schimbi numele mic imi arata ca acei oameni nu te-au discriminat, au vrut sa te ajute, mai ales ca probabil nu aveai nici experienta de Franta si toate astea puse la un loc ingreunau procesul. Mie mi-a fost greu la inceput nu din cauza numelui, ci din cauza lipsei de experinta in UK. Toti vroiau experienta in UK, dar nu ma angajau ca sa o capat. [:)]  Un cerc vicios.

 

Letitia, eu am facut studiile in Franta. Eram ca orice absolvent de aici.

 

Am spus ca, cu numele meu de fata (aici se foloseste numele de fata chiar daca esti casatorit) nu am fost chemata la niciun interviu.

La facultate aveam pe cineva care se ocupa de noi sa gasim stagii si joburi. Persoana respectiva m-a sfatuit.

Deci sorry, dar discriminare exista, cel putin in franta da.



#257
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 12:13

DidiAlex, nu contest ce spui tu. Eu ma refer la o alta situatie.Aici s-a dovedit ca acesti copii, cu parinti cu studii superioare, sunt indreptati spre un nivel mai bun, avand aceleasi rezultate scolare sau chiar la rezultate mai slabe decat copiii cu parinti fara studii superioare. Sistemul din Olanda e ca la 11-12 ani primesti un sfat de la scoala, spre ce nivel sa te indrepti, In general nu te vor primi liceele la un nivel superior (exista exceptii, parinti care au platit teste de inteligenta samd, dar sunt rare). Incepand la acel nivel mai slab mai ai sanse (dar foarte putine, medie mare, mentinerea mediei mari, samd) sa treci la un nivel superior... si de la un nivel slab la un nivel superior treci tot printr-un sfat al profesorului indrumator, (sfat bazat iarasi si pe studiile parintilor). Au fost studii si cercetari despre aceasta situatie, s-au tras semnale de alarma, dar situatia nu pare sa se imbunatateasca.

 

statustic, geniile nu țin seama de studiile părinților când se nasc. 



#258
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 12:16

Letitia, eu am facut studiile in Franta. Eram ca orice absolvent de aici. Am spus ca, cu numele meu de fata (aici se foloseste numele de fata chiar daca esti casatorit) nu am fost chemata la niciun interviu. La facultate aveam pe cineva care se ocupa de noi sa gasim stagii si joburi. Persoana respectiva m-a sfatuit. Deci sorry, dar discriminare exista, cel putin in franta da.

 

au am prieteni in Paris . Ea cu MBA și cu nume de escu nu era chemată la interviu . Și- a luat numele de fata a trecut prin experiențe . 

E expert contabil dar e discriminata pe fata, nu neaparat de nume, uneori și pt ca e femeie 



#259
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 12:22

Viviana ,

 

tu ai scris reciproca. Ce frumos!

eu îmi aduc aminte ca m- am bucurat enorm când tatăl meu intrase in pensie : când eram întrebata ce sunt ai mei, le răspundeam simplu: pensionari, pt ca altfel vedeau copila unor țărani cu 4 clase. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -