Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din cand in cand o carte, un scriitor - Ishiguro


5 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 februarie 2018 - 22:53

Kazuo Ishiguro - Pe cand eram orfani

 

Intotdeauna numele de Ishiguro mi-a sunat cunoscut. Ca si cartea lui “Ramasitele zilei” pe care nu am citit-o niciodata – nu stiu de ce – dar am vazut filmul. Filmul din 1993 cu Anthony Hopkins si cu Emma Thomson. Oricum l-am uitat.

 

M-am certat putin ca nu am facut-o pentru ca am pierdut ocazia sa citesc o carte inainte ca premiul Nobel sa-I fie atribuit scriitorului ei.

 

La Bookfest m-am hotarat asupra romanului “Pe cand eram orfani” incantata fiind de titlu si de mirosul ei – o mai veche meteahna de-a mea.

 

 

Nu stiu la ce ma asteptam, dar mi-a fost dat sa intru in valtoarea unor intamplari si evenimente care m-au surprins. M-au surprins prin cronologia lor sau mai bine spus prin lipsa lor de cronologie.

 

Cartea este scrisa la persoana I, iar tanarul Cristopher Banks, personaj principal si narator, isi povesteste viata incepand cu 1937, pe parcurs ce scrie, gandurile zburandu-i spre trecut, amesteca trecutul copilariei din Shanghai cu prezentul Londrei anilor ’30 cu o usurinta remarcabila. Cristopher Banks este bulversant, sincer, framantat de disparitia parintilor in Shanghai pe cand avea doar vreo 10 ani, se face detectiv numai si numai pentru a afla ce s-a intamplat cu ei.

Dar nu meseria lui este cea care defineste romanul. Mi s-a parut ca este doar un simbol.

 

Ishiguro, ma plimba, ma face sa contruiesc, reconstruiesc un puzzle de evenimente,  ma imbie sa trec o punte intre trecut si prezent fara sa-mi dau seama si fara sa ma deranjeze,  ma pofteste sa caut cu lacomie cuvintele trecutului pentru a le gasi pe cele ale prezentului.

 

Romanul este structurat in 7 parti, fiecare parte purtand o data. Nu este data evenimentelor din capitolele ce alcatuiesc partile ci data la care Cristopher isi remomoreaza si asterne intamplarile.

 

Cartea este remarcabila, nu am putut-o lasa din mana. M-a intrigat (si asta mi-a placut). Nu prin lumea bizara si personajele ei complexe, nu prin imbinarea atat de realistica si animata a orientului cu occidentul. M-a intrigat, m-a fermecat - mai bine zis, transformarea pe nesimtite a stilului. O secunda am avut impresia ca sunt in alta carte, ca in secunda urmatoare sa imbratisez cu aceeasi placere aceasta “alta carte” – ultimele parti ale romanului.

 

Voi ce alte carti ale lui ati citit?

 

 

 



#2
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 februarie 2018 - 23:10

Am citit Sa nu ma parasesti, acum vreo 6 ani? Am ramas cu o tristete nelamurita in urma ei. Ideea distopiei, sa ne facem clone ca sa le casapim dupa cum avem

nevoie e destul de rascolitoare, dar as fi vrut un roman mai razboinic, nu asa mioritico-resemnat. 

 

Si Amintirea palida a muntilor.



#3
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 10:56

De Ishiguro am citit doar "Ramasitele zilei". Este impresionant felul in care a intrat in pielea personajului narator, migala cu care a reconstituit viata din umbra a majordomului. Este aproape antipatic prin rezerva lui, isi reprima orice sentiment, orice opinie personala. De fapt, Anthony Hopkins umanizeaza personajul. Dar poate ca tresaririle, privirile, ezitarile sint mai usor de redat pe ecran.

 

De altfel romanul asta a inspirat un scriitor francez, Pierre Assouline. "Sigmaringen" este scris tot la persoana I, personajul principal este tot un majordom, este atras de o guvernanta, dar sfirsitul este diferit si accentul cade pe oaspetii din castel.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 12:15

Eu am vazut Never let me go, care mi=a placut la nebunie. De Ramasitele zilei nu mai spun ce mi-a placut! L-am revazut de curind cu flacaul si el la fel de placut impresionat.

 

Cum e in orginal titlul la Pe cind eram orfani?



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 12:32

 

 

Cum e in orginal titlul la Pe cind eram orfani?

 

 

exact asa: "when we were orphans"



#6
alinaa2m

alinaa2m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 17:57

   Nu am citit Ishiguro, nici macar dupa ce a luat Premiul Nobel. Dar e pe lista. Am vazut Ramasitele zilei. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -