Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fenomenul Anna


234 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 14:43

... si acum am sa va povestesc cum m-am bucurat ca pe baiatul meu nu l-au ales head Student si de ce. revin intr-un topic nou.



#22
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 15:05

Cred ca vorbim despre lucruri diferite și cum afectează anumite lucruri diferite tipuri de persoane. 

 

Una este sa pierzi pe buna dreptate (nr de voturi in defavoarea ta) și alta sa pierzi de doua ori la rind cind ai avut toate voturile. 

 

Unele înfrângeri te determina sa mergi mai departe (o nota proasta luată ca nu ai învățat la timp) iar altele te pot demotiva, te pot îndepărta de ceva care înainte îți plăcea. 

 

Nu toți copiii sint bătăiosi, înfipți, cu tupeu, îndrăzneți. Exista și copiii foarte buni la învățătura care sint retrași, delicați sau rușinosi. 


Editat de antmil, 16 februarie 2018 - 16:50 .


#23
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 16:57

Una peste alta, eu am inteles ca au plecat din tara pe motiv de job, nu cum suna titlurile pompoase din ziare, din cauza sistemului de invatamant romanesc...

 

Sistem de invatamant perfect nu exista, parerea mea. Iar profesorii sunt peste tot la fel, de la excelenti la mediocrii. La fel si elevii...

 

Si da, copii maturi sau mai maturi decat cei de varsta lor exista. Fosta diriginta fetei mele m-a chemat odata la scoala sa-mi spuna ca se simte bullied de fii-mea [batcap] , care o ia la intrebari sa-i explice anumite chestii pe care ea, ca profesoara de engleza, le corecta gresit. In plus era partinitoare, ascundea gunoiul sub pres, motiv pentru care fii-mea s-a vazut nevoita sa se duca direct la directoare sa rezolve o nedreptate facuta de aceeasi diriginta-profesoara unui copil (fii-mea era sefa clasei, copilul acuzat pe nedrept putea fii exmatriculat). Si sunt sigura ca in generatia copiilor nostri exista mult mai multi copii cu coloana vertebrala, siguri pe ei si care stiu sa-si sustina punctul de vedere, decat erau pe vremea noastra.


Editat de devoska, 16 februarie 2018 - 17:15 .


#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 16:58

pai atunci de ce au lasat sa se creada asta? 



#25
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 17:47

Anna, scria ca parintii au plecat pentru ea, sa aiba o sansa etc. Directoarea scolii spune ca familia a mai fost plecata, asa cum si acum au plecat pentru alte oportunitati... sau ceva de genul asta. Nu mai gasesc articolul.



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 17:49

Una peste alta, eu am inteles ca au plecat din tara pe motiv de job, nu cum suna titlurile pompoase din ziare, din cauza sistemului de invatamant romanesc...

 

Nu am citit nimic(in afara de ce s_a scris la subiect)insa am vrut de la aparitia subiectului sa intervin,sa sspun ca nu cred ca au parasit tara din cauza sistemului d einvatamint.

 

E clar ca au avut propuneri de job pe undeva si asta a fost motivul principal al emigrarii,sistemul d einvatamint romanesc, fiind la pachet cu emigrarea,insa nu neaparat motivul determinant.



#27
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 17:55

inseamna ca a fost o razbunare urata. Sa pleci si sa dai cu caca pe cine te-a sicanat. Mi se pare urat.



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 17:55

. Si sunt sigura ca in generatia copiilor nostri exista mult mai multi copii cu coloana vertebrala, siguri pe ei si care stiu sa-si sustina punctul de vedere, decat erau pe vremea noastra.

Cu siguranta,copiii nostru au alta educatie,au alte repere,au alta...morala ,sa spun asa,fata de generatia noastra.Traiesc intr-o lume complet opusa,lumii in care am trait noi(ma refer la libertatea de exprimare,in primul si in primul rind).



#29
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 18:05

Probabil ca si datorita noua, parintilor, care am crescut in perioada comunista in special, cu e rusine, nu ai voie, profesorul/seful/adultul are mereu dreptate... ​Multi probabil ne-am simtit frustrati, nedreptatiti, umiliti si am vrut copiii nostri sa nu treaca prin asa ceva. Eu una ma regasesc aici. Fii-mea e genul de care povestea Ant, care invata foarte bine, dar timida, retrasa... dar daca vede o nedreptate, se transforma in alt om. 



#30
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 18:10

Primul lucru pe care il invata copiii olandezi la scoala este sa se ridice in picioare si sa spuna NU sunt de acord si sa ofere motive. Sa dezbata, sa ofere un challenge si sa ceara motive.

 

Asta e un lucru pe care il apreciez foarte mult, la educatia olandeza si in special se incurajeaza atutidinea de a ''chalenge"  (cum sa ii spun in romana?)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -