Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fenomenul Anna


234 raspunsuri la acest subiect

#231
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 20:38

Am scris fara sa fiu logata si am pierdut un lung mesaj.

Voiam sa spun ca am citit mai mult din blogul ANnei si am o alta perspectiva acum. Cred ca fata are dreptate in multe privinte si ca atitudinea multor profesori este rigida, intepenita in alta epoca.



#232
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 09:41

Nimeni nu a spus aici ca nu are dreptate sau ca invatamantul nu este rigid insa modul cum a fost.invatata sa actioneze este exact cell ce mentine aceasta situatie.

Copiii ce azi sunt lasati sa nu respecte regulile si sa vorbeasca dispretuotor la adresa colegilor/ profesorilor sunt adultii de maine(  profesori, functionari, soferi etc) ce vor proceeda la fel cu viitorii elevi, clienti, pasageri. Si asa cercul se inchide. Nu se va schimba nimic pentru ca educatia este mai importanta decat matematica la nivel de masa. 



#233
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 10:25

Și "nu se va schimba nimic" asta ar trebui sa ne mulțumească?!



#234
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 10:30

Eu văd ca și soluție implicarea activă a părinților.

Sunt mulțumiți de clasa? Foarte bine, să promoveze asta.

Nu sunt mulțumiți? Foarte bine și așa, să argumenteze treabă asta și să propună.

Când ceva merge bine , o critica, doua nu clatină sistemul și nu ridica semne de întrebare, există argumente legale și logice.

Când ceva nu merge bine, o critica, doua, ar trebui sa fie o scânteie pentru schimbări.

Nu vad absolut nimic rău în implicarea părinților , în învățarea copiilor de a fi activi în implicare la rândul lor. Că u erori implicarea e prea mult, se învață și temperarea ei. Dar implicarea 0 duce doar la haos



#235
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 04 martie 2018 - 01:02

Oameni buni, am cititi 24 de pagini scrise de adulti care analizeaza ceea ce scrie un copil de 14 ani pe blogul ei... apoi am citit blogul fetei. 

Mie mi-a placut ce scrie, cum scrie, cum gandeste... am unul acasa croit pe tiparul ei.

Nu e doar critica la adresa profesorilor, isi apara deseori colegii... ridica semne de intrebare cu privire la anumite intamplari din scoala - spartul farfuriilor la un targ de Craciun - si din afara - refuzul copiilor de pe strada de a se juca cu baiatul cu tenul inchis la culoare.

 

pe aici nu ati comentat si chestiile astea!

Nu a comentat nimeni ca un elev cu 9.92 nu mai ia bursa de merit (desi 9.92 e mai mare decat 9.85, media limita), doar pt ca vezi doamne are o medie de 8...de parca nu conta doar media generala (si sa aiba 10 la purtare, parca)...

 

La fel, nu a comentat nimeni cum sunt trimisi copiii la olimpiade - tin minte ca in clasa a V-a l-au trimis pe al meu copil la toate olimpiadele care se organizau la nivel de sector... de parca putea dragul de el sa fie olimpic si la romana, si la mate si la engleza si la geografie, si la civica si la tehnologie ... ba chiar la civica si tehnologie a fost  problema ca erau programate in aceeasi zi !!!!! cate ore de pregatire a facut scoala cu el pt olimpiadele astea? niciu una.

 

 

Mie mi-a placut Anna. Ei i-a placut sistemul din UK, a fost, a vazut, ...a ales. Sper sa  ii fie bine.

Pt Anna mea de acasa, varianta masculina, va trebui sa imi fac griji!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -