Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2018 (Bobocei de Octombrie 2018)

sarcina octombrie 2018 gravida

552 raspunsuri la acest subiect

#211
Bitzone

Bitzone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 14:38

Am si eu doua intrebari pentru viitoarele mamici:

1. Va mai vopsiti? Medicul ginecolog v-a recomandat ceva in sensul acesta? Eu am uitat sa intreb si nici doctorul nu a zis nimic.. Vad ca pe net parerile sunt impartite.

2. In ce pozitii dormiti acuma? La fel, am inteles ca nu e recomandat sa dormim pe spate sau pe partea dreapta, insa eu nu reuseste mereu sa dorm pe stanga. La fel, dr nu mi-a zis nimic legat de asta inca.



#212
myxdana

myxdana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 15:26

Buna fetelor, Cum mai sunteți? Am fost zilele trecute la ginecolog. Am făcut un scurt ecograf și suntem mai mari cu o săptămâna. De luni voi trece la program de 6 ore. As avea o întrebare: ce creme antivergeturi ați folosit in sarcinile trecute/folosiți acum? Au ajutat la ceva? Multumesc! Pup toate burticile!

 Salutare!

La prima sarcina am folosit Elancyl dar nu mi s.a parut mare lucru, scump și fara super efecte, vergeturi tot am facut pe sani si coapse.

Acum ma bazez ca pielea e elastica si folosesc ulei de cocos de la plafar. E important sa ungeti burtica deorece va fi supusa unei intinderi severe, si pe langa usturime si mancarime apar și vergeturi. 

Eu una am scapat fara vergeturi pe burtica, dar am vazut unele mămici cu niste semne foarte mari.

Sper sa scap si de data asta fara.

Va pup



#213
Nic38

Nic38
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 21:22

Eu folosesc bio oil si ulei de migdale dulci dar și  cum avem noroc într-adevăr am o frica sa fac vergeturi cică e foarte important sa bei foarte multă apă și eu nu pot sa beau


#214
LoredanaSP

LoredanaSP

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 12:23

Buna viitoare mamici,

 

Sunt si eu o viitoare mamica, avem 16 saptamani, DPN 7 Octombrie. M-am inscris de ceva timp pe acest grup, dar nu am avut curajul sa scriu.

Pana acum totul a mers bine, mi-am facut analizele recomandate de medic, insa am o nedumerire in legatura cu analizele de secretie.

Am facut analiza de secretie col, care a iesit bine si cea de secretie vaginala (in urma careia a iesit ca am o vaginoza bacteriana si am urmat un tratament cu ovule).

Medicul curant nu mi-a recomandat sa fac analiza de secretie pentru bolile cu transmitere sexuala ( Chlamydia, Mycoplasma) si nu le-am facut nicioadata inainte de a ramane insarcinata. Mi s-a spus ca daca va considera dansul la urmatoarele controale ca este necesar, atunci imi va recomanda.

 

Voi ati facut aceste analize? Am tot citit ca sunt daunatoare in sarcina si nu stiu cum ar trebui sa procedez.

 

Va multumesc frumos!



#215
martusic1986

martusic1986

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 12:52

Buna, si bine ai.venit!

 

Eu am.facut Chlamydia, Mycoplasma si Ureaplasma. Ureaplasma mi a iesit pozitiv, cica multe femei au aceasta bacterie. Doctora mi a zis ca imi da tratament pe la 16-17 sapt. Iar in Anglia a zis ca nici nu se face aceasta analiza in sarcina. 



#216
elena1502

elena1502

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 15:00

Buna viitoare mamici,

 

Sunt si eu o viitoare mamica, avem 16 saptamani, DPN 7 Octombrie. M-am inscris de ceva timp pe acest grup, dar nu am avut curajul sa scriu.

Pana acum totul a mers bine, mi-am facut analizele recomandate de medic, insa am o nedumerire in legatura cu analizele de secretie.

Am facut analiza de secretie col, care a iesit bine si cea de secretie vaginala (in urma careia a iesit ca am o vaginoza bacteriana si am urmat un tratament cu ovule).

Medicul curant nu mi-a recomandat sa fac analiza de secretie pentru bolile cu transmitere sexuala ( Chlamydia, Mycoplasma) si nu le-am facut nicioadata inainte de a ramane insarcinata. Mi s-a spus ca daca va considera dansul la urmatoarele controale ca este necesar, atunci imi va recomanda.

 

Voi ati facut aceste analize? Am tot citit ca sunt daunatoare in sarcina si nu stiu cum ar trebui sa procedez.

 

Va multumesc frumos!

Buna si bine ai venit.

Si mie mi-au fost recomnadate aceste analize , pe care de altfel le-am si facut, dar inca nu am rezultatul la ele.

 

Si la mine a decurs sarcina bine pana acum, numai ca de doua zile ma confrunt cu o durere de burta si intepaturi in zona abdomenului (sunt foarte balonata si cum mananc cum ma doare si mai tare), maine merg la doctor sa ma consulte si sper sa fie bine.

Sper sa fie de vina constipatia...

Voi va confruntati sau vati confruntat cu constipatia pana acum ? Si daca da cum ati ameliorat aceasta problmea.

Multumesc frumos



#217
lor3dana1988

lor3dana1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 17:26

Am si eu doua intrebari pentru viitoarele mamici: 1. Va mai vopsiti? Medicul ginecolog v-a recomandat ceva in sensul acesta? Eu am uitat sa intreb si nici doctorul nu a zis nimic.. Vad ca pe net parerile sunt impartite. 2. In ce pozitii dormiti acuma? La fel, am inteles ca nu e recomandat sa dormim pe spate sau pe partea dreapta, insa eu nu reuseste mereu sa dorm pe stanga. La fel, dr nu mi-a zis nimic legat de asta inca.

 

Buna! 

Eu m-am vopsit incepand cu sapt 14 cu vopsea organica( am luat de la Bebetei)

Legat de pozitia de somn...greu..f greu.. si eu incerc cat pot sa dorm pe partea stanga dar ma tot trezesc ba pe spate (cica presezi pe vena cava cand creste uterul),ba pe dreapta( presezi pe ficat) 

Am primit perna d-aia lunga de alaptat care e ok si pt dormit dar mai "fuge" din pat :)))



#218
lor3dana1988

lor3dana1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 17:33

Eu nu am facut analizele respective,nici nu mi le-a recomandat. Poate si pentru ca merg de ani de zile la aceeasi doctora si daca era ceva,prezentam suspiciuni. Nu cunosc f multe detalii,dar ma gandesc ca ar fi ceva simptome care sa duca la o investigatie in amanunt daca e ceva. 

Legat de constipatie..eu am avut probleme doar cand am inceput sa iau supliment de fier. In rest nu,insa de fiecare data cand consider ca as putea reusi ceva la wc,profit de moment,deci minim 1 data/zi. Cred ca e o solutie buna momentan. 

Apropo ieri am facut triplu test iar la eco mi l-a aratat pe bebe putin si 4D( magnific moment). Rezultatul insa il primesc dupa 1 mai.



#219
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 18:28

Buna,

 

Eu am făcut analize pentru Chlamydia, Mycoplasma si Ureaplasma imediat după avortul din toamna. Doctorul a vrut sa elimine o cauza a pierderii de sarcina. Toate au ieșit negative. De atunci nu m a pus sa le repet.

 

In ceea ce privește constipația, dintotdeauna am avut predilecție spre aceasta problema. La prima sarcina am fost f constipata și foloseam numai supozitoare cu glicerina la 48h. La sarcina curenta, nu am avut probleme decât de câteva ori. Am observat ca dacă ma hidratez bine și mănânc fructe zilnic, nu ma mai constip des.



#220
LoredanaSP

LoredanaSP

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 18:43

Multumesc frumos pentru raspunsuri! :)

 

Am tot cautat informatii despre aceste analize si pentru moment m-am decis sa fac o analiza de urina pentru Chlamydia, cel putin sa imi iasa din cap.

 

Tot astazi am primit un raspuns de la medicul curant, mentionand ca "nu considera ca este oportun in acest moment al sarcinii si nici in beneficiul linistii mele" sa fac aceste analize.

 

In ceea ce priveste constipatia, eu am reusit sa mai scap de ea mancand cate un iaurt mic dimineata, de obicei de la Activia.

 

O seara buna sa aveti!





Etichetat si cu sarcina, octombrie 2018, gravida

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -