Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Caut scoala pentru inscriere din clasa a cincea in apropiere de Piata Victoriei


10 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaiblag

mihaiblag
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 ianuarie 2018 - 20:15

Buna ziua

Va cer ajutorul cu informatii care sa ma ajute sa ma hotarasc unde as putea sa o inscriu pe fiica mea din clasa a cincea in anul scolar 2018-2019.

In prezent, este clasa a patra la Scoala Nicolae Titulescu, iar din clasa a cincea ar trebui sa invete dupa amiaza. 

As prefera o scoala mai buna, gen Vianu, dar care sa aiba program dimineata la clasele 5-8 si sa fie relativ aproape de Piata Victoriei.

Va multumesc.

 



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 08:54

nu e cu examen la Vianu? adica nu e o simpla inscriere



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 09:52

Ba da. E cu examen. Si clasele V-VIII oricum invata dupa amiaza.

 

Acelasi lucru si cu scoala 11 de pe Monetariei.

===

 

Daca mergi inspre Piata Romana e scoala Elena Vacarescu de pe strada Cihoschi-se invata dupa-amiaza

Sau scoala nr. 5 de pe Calea Victoriei aceeasi poveste.

 

Scoli particulae in zona nu cunosc.

-----

Fiecare parinte doreste ceva diferit. Pe mine m-a interesat sa fie aproape de casa pentru a nu fi obosit si sa aiba disponibilitate si pentru alte activitati, sa invete in clasa VIII dimineata.

Si  cum criteriile astea le-a indeplinit soala 3 acolo a si  terminat. Acuma nu mai stiu cum e scoala 3. Au trecut 6 ani de cand a terminat-o. Dar oricum am ramas in legatura si eu si fii-mea cu o profesoara de acolo.



#4
Ubi

Ubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 12:09

Liceul Neculce are gimnaziu care invata dimineata. Se da examen.

Scoala 3 invata de dimineata cu clasele 7-8 si dupa amiaza cu clasele 5-6 (dar maxim ora 18 pe program de vara si maxim ora 17 pe program de iarna). 



#5
mihaiblag

mihaiblag
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 12:12

Multumesc. Mai sunt in Dorobanti 2 scoli/licee, dar nu stiu care e programul. Pana acum nu sunt incantat de optiuni.



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 14:17

Intrebare (putin offtopic): de regula, este un nivel mai bun al gimnaziului in licee fata de gimnaziul la scolile generale? Pe vremea mea, 5-8 se facea doar in scolile generale, liceele incepeau toate de la cls a 9-a... Chestia asta a aparut la cativa ani dupa ce am terminat eu, prin anii 2000..

Stiu ca depinde de profesori....intreb doar asa, la modul general.

 

Intr-adevar, stiu ca la licee invata de dimineata copiii de 5-8, e cand in scolile generale dupa amiaza (5-7) din lipsa de spatiu.

Si da, in a ecste licee se intra pe baza de examen: romana, mate, limba straina... functie de profilul clasei/ al liceului.


Editat de monicabo, 23 ianuarie 2018 - 14:19 .


#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 15:13

monica, teoretic da, se face performanta mai buna la liceele cautate si se face mai usor trecerea la cerintele/nivelul de exigente si viata de liceu, cu bune si cu rele.

la noi in ploiesti, nu toate clasele 5-8 de la liceu invata dimineata, sunt unele licee cu gimnaziu la care 5-8 (de fapt 5-7) invata dupa-masa.

 

cat priveste intrebarea lui mihaiblag : daca iti vei inscrie copilul la clasa a 5-a la un liceu, va trebui sa dea examen la mate, limba straina, depinde de profilul claselor de a V-a care se vor infiinta in acel liceu.

de ceva timp nu mai sunt recunoscute/acceptate certificatele cambridge, care echivalau examenul la engleza. cel putin asa este in ploiesti, probabil si in alte parti, si mi se pare corect asa, de ce sa fie avantajati cei care isi permit sa plateasca cursuri si examene cambridge pentru a obtine acel certificat, iar cei care nu au certificatul sa fie nevoiti sa dea examen sau sa nu aiba nici-o sansa sa prinda loc la clasa de engleza, locurile fiind ocupate in totalitate de cei cu cambridge.

 

daca insa vrei sa-ti inscrii copilul la o scoala generala, o vei putea face in limita locurilor ramase disponibile, dupa plecarea copiilor care au dat examen la liceu si au intrat. daca nu intra la liceu, copii se intorc la scoala de care apartin, teoretic li se pastreaza locul.

conteaza si cate clase de-a 5-a se formeaza, la scoala fetitei mele, acum la clasa a IV-a sunt 5 clase (cei nascuti in 2007 sunt o generatie numeroasa si multe scoli si-au suplimentat locurile/clasele, ca sa-i scolarizeze pe toti copiii din circumscriptia scolara + cei cu mutatii la adrese din circumscriptie).

nu cred ca din clasa a V-a vor ramane tot 5 clase la scoala fetitei mele, o parte dintre elevi vor intra la liceu, restul vor fi comasati si vor mai veni prin transfer sau pile copii de la alte scoli, dar care nu au reusit sa intre la liceu in clasa a V-a.



#8
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 24 februarie 2018 - 08:07

nu e cu examen la Vianu? adica nu e o simpla inscriere

Cred ca excludea oricum Vianu pentru ca se invata dupa-amiaza in 5-6, la fel ca la Titulescu.

@viviana, scoala de pe Monetariei e in renovare, acum sunt risipiti prin diverse locatii elevii si sigur nici anul scolar urmator nu-i dau drumul.

La Neculce se invata dimineata (2 clase italiana sau germana) de la 7.30. La Caragiale se invata dimineata (1 clasa). La scoala 45(cea de langa Caragiale) nu stiu. Mai e Spiru Haret cu clasa de engleza intensiv, dar deja e la Universitate, nu prea mai e in zona. Si Lazar (examen greu) care tot asa e mai departe.

 

Nu ma implic in discutia cu nivelul liceu/gimnaziu pentru ca n-am decat informatii la nivel de zvonuri. Dar cum elevii respectivi sunt din start selectati prin examene de admitere cred ca e de asteptat ca si in clasa 8-a sa aiba note mari la EN, nu stiu cat de mult e meritul liceului. La fel cum liceele care la admitere au medie peste 9.50 au procent de promovabilitate apropiat de 100 la BAC.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 februarie 2018 - 10:14

Da, Neculce dar acolo, cum a spus si EliaElia au clase de intensiv germana sau intensiv italiana, cu examen la limbile astea.



#10
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 09:38

Nici eu nu stiu detalii despre comparatia gimnaziu vs. liceu, insa mi-au ramas in cap discutiile de la un topic mai vechi pe aceasta tema. Povesteau parintii ca, desi copiii lor facusera ciclu primar in scoli ok, odata ajunsi la liceu in clasa a V-a au avut enorm de munca (chiar meditatii la unele materii, pt a face fata), altceva pe langa scoal & invatat nu aveau timp sa mai faca. Un model de genul asta poate fi ok pt copiii cu afinitati deosebite intr-un anumit domeniu si care sunt dornici (nu impinsi de la spate de catre parinti) sa sustina asta prin efort pe masura.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -