Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandal in gimnastica - Karolyi Ranch


444 raspunsuri la acest subiect

#11
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 10:41

Conteaza ce va spune justitia nu ce considera fiecare.

Numai asa se poate opri fenomenul. Prin castig in proces .



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 11:06

Conteaza ce va spune justitia nu ce considera fiecare.

Numai asa se poate opri fenomenul. Prin castig in proces .

 

Nassar a admis că este vinovat: ”In November, Nassar pleaded guilty to seven counts of criminal sexual conduct. He faces decades behind bars.” (scrie chiar în articolul pus de Antmil la deschiderea subiectului)



#13
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 11:18

 

 

Deși povestea se repetă, mulți nu o cred. Victimele se consideră vinovate.

 

La asta ma refeream.

In urma procesului este in inchisoare deja; deci cine considera"victimele vinovate" ? Nu are importanta nici un ziarist ,  nici un comentator si nimeni altcineva . Importanta are ca atunci cand se afla asa ceva sa se actioneze in justitie  si sa fie dovedit. Vad ca se poate.

Daca cei din jur le-au invatat sa taca scuze dar nu e vina justitiei ci a profitorilor de pe urma muncii fetelor.



#14
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 11:38

La asta ma refeream.

In urma procesului este in inchisoare deja; deci cine considera"victimele vinovate" ? Nu are importanta nici un ziarist ,  nici un comentator si nimeni altcineva . Importanta are ca atunci cand se afla asa ceva sa se actioneze in justitie  si sa fie dovedit. Vad ca se poate.

Daca cei din jur le-au invatat sa taca scuze dar nu e vina justitiei ci a profitorilor de pe urma muncii fetelor.

Nu prea are legătură ce am zis eu cu comentariul tău. Eu am dat un citat din articolul către care trimite link-ul din primul mesaj de la subiect. Era vorba despre una dintre victime care a declarat că a șovăit foarte mult în a-și spune povestea și că a realizat în final că nu era ea vinovată de ceea ce i s-a întâmplat. Am vrut să subliniez, evident, presiunea psihică pe care o suportă victimele și cât de deformat se pot vedea lucrurile din afară. Încă și mai cutremurător este faptul că victimele erau niște copile care nu puteau apela ele însele la justiție și nu au fost ascultate, iar oficialitățile care erau înștiințate și aveau puterea și obligația să intervină, au preferat să ignore pentru decenii acuzațiile. Iar cazul copilei care nu a fost crezută de părinții ei, e de-a dreptul îngrozitor. De fapt nu știi de ce anume să te îngrozești mai mult în acest caz, se numărul victimelor, de fenomenul în sine, din nou și din nou, de ce anume au suferit niște copile, de faptul că niște autorități au trecut cu vedearea atâția ani, de faptul că un asemenea individ, medic, a putut trăi cu sine și cu ce a făcut, ba chiar a continuat pentru decenii, de faptul că a pledat inițial nevinovat. Justiția nu poate repara toate astea, poate doar emite o pedeapsă, conform legii. Oare ce soartă ar fi avut un astfel de proces dacă nu se uneau atâtea victime împotriva abuzatorului ?


Editat de brilla, 23 ianuarie 2018 - 11:41 .


#15
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 12:58

Ma înfior tot mai mult cind citesc restul de mărturisiri. Au fost molestate inclusiv cu părinți de fata. Criminalul se poziționa in așa fel incit sa obstrucționeze vederea la ceea ce făcea el ceea ce îndepărta îndoielile părinților.

 

La un moment dat acest val de dezvăluiri absolut tragice va trebui sa înmoaie puțin atitudinile (inclusiv aici pe DC) asupra responsabilității noastre ca societate unde prin aceasta atitudine de a da vina pe victima, prin a obliga victima sa lupte din răsputeri pentru credibilitate, prin nesusținerea morala, prin găsirea de scuze și motive sa ajungă la un echilibru. 

 

Victimele suferă dublu: in primul rind sint agresate/molestate inițial iar apoi societatea le distruge ultima fărâma de încredere și de speranța. 

 

Pentru ca 140 de copii sa fie molestati de-a lungul deceniilor cu sprijinul indirect al antrenorilor, al administratorilor federații de gimnastica și a angajaților universității in time ce o lume întreaga le adula la televizor, inseamana ca noi toți la nivel de societate am ajutat indirect. Societatea nu se ridica la un nivel moral adecvat pentru a proteja pe cei vulnerabili. Sintem toți oarecum complici la aceasta tragedie. 



#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 12:58

De cand era Nassar medicul lotului US, din ce an? Inteleg ca a molestat generatii intregi de gimnaste :((

 

Gimnastica este un sport care incepe din frageda copilarie, iar perioada de maxima glorie este in adolescenta (deci inainte de a deveni adult). Brutele astea de chestia asta profita, ca fetele alea sunt niste copile, le poate face orice, le convinge/ameninta sa nu spuna, daca spun nu-s crezute (ca nah, sunt niste copii). 

 

Pe la alte sporturi (feminine) se lucreaza cu adulti (ma rog, practicarea sportului incepe de copil, dar nu chiar ca la gimnastica, la 4-5 ani si se concureaza la 20 + ani, la 30+ si zic ca poate e ceva mai greu sa ex). In gimnastica sunt niste copile....



#17
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 13:00

Nassar a fost medicul lotului din 1996 pina in 2015.

Au fost făcute plingeri repetate de-a lungul anilor care mu au dus nicăieri.



#18
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 13:04

Nassar a fost medicul lotului din 1996 pina in 2015.

Au fost făcute plingeri repetate de-a lungul anilor care mu au dus nicăieri.

NU-mi vine sa cred! :( Eu credeam ca acum a iesit totul la iveala... Cine naiba il "tinea in brate" atunci, de a ramas in continuare??

Vorbim de US, care sunt la alt nivel vis a vis de infractiuni, drepturile omului... hai sa zici ca in RO sau alta tara de acest nivel se putea musamaliza usor daca respectivul avea relatii... dar in US?! :((



#19
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 13:12

NU-mi vine sa cred! :( Eu credeam ca acum a iesit totul la iveala... Cine naiba il "tinea in brate" atunci, de a ramas in continuare?? Vorbim de US, care sunt la alt nivel vis a vis de infractiuni, drepturile omului... hai sa zici ca in RO sau alta tara de acest nivel se putea musamaliza usor daca respectivul avea relatii... dar in US?! :((

 

Toti l-au ținut in brațe și l-au ocrotit. Acum trei insi de la federație cică și-au dat demisia...dar prea puțin, prea târziu.

 

Daca ai timp, da un Google pentru Jerry Sandusky. A violat și molestat zeci de copii/băieți. A fost antrenor de fotbal american...și el tot acoperit ani de zile de către autorități. 



#20
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 13:49

Doamne fereste! Ce de nebuni..... Din pacate tot vor mai fi monstri din astia, insa ei nu trebuie ocrotiti de nimeni. Judecati, inchisi, nu se poate sa li sa permita sa comita abuzuri pe banda rulanta... Nici medaliile sau atmosfera de la lot nu sunt o scuza.... mai bine fara medalii la competiile de top, dar cu copii neabuzati...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -