Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pericole din toate părțile


32 raspunsuri la acest subiect

#1
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 23:23

Salut!

Pericole din toate părțile pentru noi și copiii noștri. Unele dintre ele, după părerea mea, ar putea fi evitate, nu sunt inerent normale unei vieți obișnuite.

Cum ar fi câinii de lupta greșit dresați de posesori, nestăpâniți corect.

Reprezentanţii Poliţiei au demarat duminică, 14 ianuarie, o investigaţie după ce trei persoane au ajuns la spital după ce au fost muşcate de doi câini de luptă. Animalele sunt din categoria celor care trebuie declarate autorităţilor, fapt pe care proprietara sa l-ar fi făcut."

sursa aici :  http://m.adevarul.ro/locale/iasi/incident-socant-centrul-iasiului-caine-lupta-smuls-testiculul-unui-trecator-alte-doua-victime-spital-1_5a5b4806df52022f757e8f08/index.html

 

Nu este prima dată când citesc despre astfel de (nici nu știu cum să le spun... Că accidente nu sunt..) tâmpenii.

 

Întrebarea mea este: ce naiba poți să faci daca dai nas in nas pe strada cu un astfel de exemplar (nu mai zic 2!! ). Există vreun fel în care te poți apăra??

 



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 23:25

Mai încerc o dată cu linkul

http://m.adevarul.ro...8f08/index.html

 



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 23:31

Eu una o iau razna de groaza gandindu-ma că sunt ca niste animale sălbatice, cu care nu ai ce face... 

Pai un copil nu are nicio șansă, un adult are mai multa carne pe el, e mai înalt..... 

Și am văzut mereu dobitoci care își țin câinii fără lesă sau botniță.... "Că e cuminte" zic ei, când le fac eu semn să îl țină .... O fi cuminte cu tine....



#4
evelin13

evelin13
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 05:33

“Ca e cuminte “ da asta este scuza tuturor celor ce au caini de talie mare. Am intalnit si cunosc persoane cu astfel de caini... nu urasc caini , chiar imi plac , dar ii prefer pe cei mititei ( latra ei mai mult , dar de muscat nu prea  [cutu] ) . Iti este teama ca parinte de 2 ori mai mult cand vezi asa “inofensivi” cu stapanii pe strada sau in parc. Nu ai avea nicio sansa daca “inofensivul” are chef de o “rontaiala” inainte sa ajunga acasa. Mai mult de atata e ca stapanii desi stiu sigur ce animal au langa ei , “uita” de lesa sau botnita sub pretextul ca , este cuminte sau ca ii plac copii... aallooooooo ii plac copii , la mic dejun sau cum ca nu am inteles ? Amenda domnule ptr toti ce au caini si nu ii tin in lesa si cu botnita...



#5
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 07:17

Este inadmisibil faptul ca autoritatile nu sunt in stare sa anihileze pericolul cainilor pe strazi cu stapan sau fara de asa mult timp. 



#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 07:23

Exista tari in care e ilegal sa educi câinii sa fie agresivi. Iar dacă un câine a mușcat un om sau un alt câine, este omorât, așa e legea. Pt ca e considerat agresiv și ceva a mers greșit in educarea lui.  

 

Poate n-ar strica ceva legi de genul și in Ro... 



#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 07:25

Aici nu am văzut niciodată câine cu botnița.

 

 



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 12:16

Este legislație, p obabil mai trebuie îmbunătățită sau ștearsă de praf, a mai fost un val de incidente, prin anii 2000 , când încă nu era legislație și toată lumea își cumpăra câini de talie mare, neavând habar cum sa îi educe. Apoi a fost un soi de trezire a conștiinței publice, jandarmii opreau pe strada stăpânii, mai dădeau și amenzi chiar pentru lipsa lesei sau botniței, dar s-au lăsat iar pe rânjeala, observ, probabil din motivele binecunoscute cu "viața grea, probleme multe, lipsa de personal, remunerație mică...etc etc". Și dovada este că iar au început câinii să își facă de cap, am mai citit în ultimele luni știri asemănătoare. Inclusiv cu " copil omorât de câinele unchiului venit în vizită din Italia".... 

Pai cat de tâmpit ești să aduci un câine într-un loc necunoscut și să îl și lași singur cu copilul , știind că unii câini sunt speriați de reacțiile zgomotoase ale copiilor și că ataca, drept consecință....



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 12:19

Mie chiar îmi plac animalele, câini am avut mereu, la curte. Când a început unul dintre ei să sară gardul, l-am legat și i-am făcut țarc... Pentru protecția lui, că a venit bietul de el mușcat de multe ori, era tare tantalau.... 

Dar am inteles totuși din atâția ani de experiență că animalul trebuie educat, stăpânit , corectat și urmărit în permanență. Și iubit, și tratat cu respect... Altfel se întâmplă nenorociri.... Orice animal poate face rău, de la cai , la vaci, chiar și măgari agresivi am auzit/văzut, și asta în mare parte din cauza stăpânului său a relației lui cu oamenii...



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 12:50

Unii au luat problema in mainile lor. Au pus mancare otravita in parc (nu in parcuile speciale pentru caini) si au lipit si niste afise.

Politia cerceteaza.

 

afis.jpg

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -